Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Voltage | 12 V |
| Pulleys | with V-ribbed belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 111 mm |
| Inlet Diameter | 18.3 mm |
| Outlet Diameter | 15.5 mm |
| Connector Shape | oval |
| Refrigerant | R 1234yf, R 134a |
| Compressor ID | HV14 |
| Quality | OE-EQUIVALENT |
| Compressor Oil | PAG 46 YF |
| Number of grooves | 6 |
| Type | Compressor, air conditioning |
| Manufacturer Restriction | HANON-EQUIVALENT |
| Function | Compressor, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Additional Information
Technical Information
Prefilled with the correct type of oil. The amount must be appropriately chosen for the application.
Important compatibility info
| Outer diameter | 362 mm |
| Parameter | MFZ362 |
| Function | Clutch Pressure Plate |
| Type | Clutch Pressure Plate |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Outer diameter | 362 mm |
| Parameter | MFZ362 |
| Function | Clutch Pressure Plate |
| Type | Clutch Pressure Plate |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Clutch Kit |
| Diameter | 250 mm |
| Number of Teeth | 23 |
| Hub Profile | 23,06x26,07-23N |
| Alternative Repair Kit | 3000 951 979 |
| Extra Description | XTend Kit plus CSC |
| Function | Clutch Kit |
Additional Information
- 1x Sachs Clutch Kit (3000951979)
- 1x Sachs Central Slave Cylinder, clutch (3182654292)
- 1x Sachs Grease (4200080060)
Important compatibility info
| Type | Clutch Kit |
| Diameter | 250 mm |
| Number of Teeth | 23 |
| Hub Profile | 23,06x26,07-23N |
| Alternative Repair Kit | 3000 951 979 |
| Extra Description | XTend Kit plus CSC |
| Function | Clutch Kit |
Additional Information
- 1x Sachs Clutch Kit (3000951979)
- 1x Sachs Central Slave Cylinder, clutch (3182654292)
- 1x Sachs Grease (4200080060)
Important compatibility info
| Function | Catalytic Converter |
| Placement on Vehicle | Rear |
| Guarantee | 2 years guarantee |
| Inspection Tag | E9-103R |
| Extra Description | Approved |
| Type | Catalytic Converter |
| Product met | Euro 4 |
| To be used with part number(s) | FK91938 |
| Material | Ceramic |
Important compatibility info
| Function | Catalytic Converter |
| Placement on Vehicle | Rear |
| Guarantee | 2 years guarantee |
| Inspection Tag | E9-103R |
| Extra Description | Approved |
| Type | Catalytic Converter |
| Product met | Euro 4 |
| To be used with part number(s) | FK91938 |
| Material | Ceramic |
Important compatibility info
| Function | Conversion Set, clutch |
| Number of Teeth | 23 |
| Type | Conversion Set, clutch |
Important compatibility info
| Function | Conversion Set, clutch |
| Number of Teeth | 23 |
| Type | Conversion Set, clutch |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Outer diameter | 380 mm |
| Additional Information 2 | without wheel bearing |
| Inner diameter | 120 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 335 mm |
| Type | Wheel Hub |
| Function | Wheel Hub |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023





