Important compatibility info
| Type | Nozzle and Holder Assembly |
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Function | Nozzle and Holder Assembly |
| Extra Description | Fuel Parts |
Important compatibility info
| Type | Nozzle and Holder Assembly |
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Function | Nozzle and Holder Assembly |
| Extra Description | Fuel Parts |
Important compatibility info
| Function | Timing Chain Kit |
| Chain Type | Silent Chain, Closed chain |
| Type | Timing Chain Kit |
| Number of Chain Links | 152. 60 |
| Weight | 1.418 kg |
| Extra Description | Full Kit |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Timing Chain (49761)
- 1x Febi Chain, oil pump drive (172983)
- 1x Febi Chain Tensioner, oil pump drive (107892)
- 1x Febi Tensioner, timing chain (106191)
- 1x Febi Guide, timing chain (107165)
- 1x Febi Guide, timing chain (109452)
- 1x Febi Sprocket, crankshaft (109351)
- 1x Febi Sprocket/Gear, oil pump (173083)
- 1x Febi Gasket, cylinder head cover (107962)
- 1x Febi Shaft Seal, crankshaft (106962)
- 1x Febi Bolt, crankshaft gear (173029)
- 2x Febi Screw (173049)
- 2x Febi Bolt, camshaft gear (173050)
Important compatibility info
| Function | Timing Chain Kit |
| Chain Type | Silent Chain, Closed chain |
| Type | Timing Chain Kit |
| Number of Chain Links | 152. 60 |
| Weight | 1.418 kg |
| Extra Description | Full Kit |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Timing Chain (49761)
- 1x Febi Chain, oil pump drive (172983)
- 1x Febi Chain Tensioner, oil pump drive (107892)
- 1x Febi Tensioner, timing chain (106191)
- 1x Febi Guide, timing chain (107165)
- 1x Febi Guide, timing chain (109452)
- 1x Febi Sprocket, crankshaft (109351)
- 1x Febi Sprocket/Gear, oil pump (173083)
- 1x Febi Gasket, cylinder head cover (107962)
- 1x Febi Shaft Seal, crankshaft (106962)
- 1x Febi Bolt, crankshaft gear (173029)
- 2x Febi Screw (173049)
- 2x Febi Bolt, camshaft gear (173050)
Important compatibility info
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
| Net weight | 0.376 kg |
| Function | Sensor, accelerator pedal position |
| Connector Shape | Oval |
| Number of Poles | 6 -pin connector |
| Type | Sensor, accelerator pedal position |
Important compatibility info
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
| Net weight | 0.376 kg |
| Function | Sensor, accelerator pedal position |
| Connector Shape | Oval |
| Number of Poles | 6 -pin connector |
| Type | Sensor, accelerator pedal position |
Important compatibility info
| Net weight | 0.376 kg |
| Extra Description | Kerr Nelson |
| Function | Sensor, accelerator pedal position |
| Connector Shape | Oval |
| Number of Poles | 6 -pin connector |
| Type | Sensor, accelerator pedal position |
Important compatibility info
| Net weight | 0.376 kg |
| Extra Description | Kerr Nelson |
| Function | Sensor, accelerator pedal position |
| Connector Shape | Oval |
| Number of Poles | 6 -pin connector |
| Type | Sensor, accelerator pedal position |
Important compatibility info
| Diameter | 240 mm |
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Transmission Type | not for sequential manual transmission |
| for flywheel depth | 11.9 mm |
| Adjustment | with automatic adjustment |
| Function | Clutch Kit |
| Extra Description | LuK RepSet Pro |
| Type | Clutch Kit |
Additional Information
- 1x LuK Central Slave Cylinder, clutch (510003510)
- 1x LuK Clutch Kit (624318209)
Important compatibility info
| Diameter | 240 mm |
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Transmission Type | not for sequential manual transmission |
| for flywheel depth | 11.9 mm |
| Adjustment | with automatic adjustment |
| Function | Clutch Kit |
| Extra Description | LuK RepSet Pro |
| Type | Clutch Kit |
Additional Information
- 1x LuK Central Slave Cylinder, clutch (510003510)
- 1x LuK Clutch Kit (624318209)
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023




