Battery Chargers
Important compatibility info
| Title | ULTRABOOST 1000A Lithium Jump Starter |
Additional Information
- Boost functionality enables users to start vehicles with completely depleted batteries
- Suitable for engines up to 5L Petrol and 2L Diesel
- Clear LED indicators show current battery level
- Ringtelligence keeps users safe with reverse polarity protection and spark-free design
- PD30W Fast Charge Technology enables quick recharging of jump starter and fast charging of USB C
- Quick Charge USB-A Port for battery bank functionality
- Bright LED Torch illuminates battery terminals during use
- Compact design keeps the charger safe and sturdy during use
Important compatibility info
| Other Part Number | 12V 3.8-5A |
| Charge Rate | 3.8 A |
| 12V Charge Capacity (up to) | 1.2 Ah - 80 Ah |
| Charging Voltage | 12 V |
| Trickle Charge | 1.2 Ah - 130 Ah |
Important compatibility info
| Other Part Number | LS24/2E |
| Additional Information | Mobility 3 Pin Plug |
| Charging Voltage | 24 V |
| Trickle Charge | Maintains |
| Charge Rate | 2 A |
| 24V Charge Capacity (up to) | 9 Ah - 20 Ah |
Important compatibility info
| Charge Rate | 7 A |
| Trickle Charge | All sizes |
| Height | 45 mm |
| Charging Voltage | 24 V |
| Width | 100 mm |
| Other Part Number | Mobility 3 Pin Plug |
| Length | 165 mm |
| 24V Charge Capacity (up to) | 30 Ah - 230 Ah |
Important compatibility info
| Width | 100 mm |
| Charge Rate | 10 A |
| 12V Charge Capacity (up to) | 10 Ah - 135 Ah |
| Charging Voltage | 12 V |
| Trickle Charge | Maintains |
| Other Part Number | 12V 10A |
| Length | 170 mm |
| Height | 47 mm |




