Battery
Categories
Important compatibility info
| Type | AGM |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 385 A |
| Terminal Layout | Unibull Pos and Neg Left and Right |
| Height | 175 mm |
| Length | 166 mm |
| Terminal Type | Female Thread |
| Voltage | 12 V |
| Width | 126 mm |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 32 Ah |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Type | Standard |
| Type | AGM |
| Extra Description | Optima Red Top |
| Voltage | 6 V |
| Ampere-Hours | 50 A |
| Width | 90 mm |
| Height | 206 mm |
| Length | 252 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 815 A |
| Terminal Layout | Terminals Across Centre |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Terminal Type | Ford lug |
| Battery | Gel Battery |
| Extra Description | EXIDE Equipment GEL |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Hold-down Type | B00 |
| Length | 207 mm |
| Function | Starter Battery |
| Width | 175 mm |
| Rated Power | 450 Wh |
| Type | Starter Battery |
| Height | 175 mm |
| Ampere-Hours | 40 Ah |
| Warranty | 1 year warranty |
| Title | Exide GEL Battery - 12 V - 40Ah - -CCA |
Additional Information
Technical Information
• Absolutely maintenance free and suitable for long resting periods • No location constraints (safe for cabin mount), spark-proo f and spill-proof • Suitable for side mount, high vibration and tilt resistant • Up to 30% smaller
- EXIDE Equipment GEL is certified by DNV-GL for your safety on board.
- The Equipment GEL range, with Wh* performance from 290–2400Wh, covers all your equipment supply needs, from small electronics to emergency power.
- Equipment GEL's special design, combined with a good recharging procedure, allows for reliable performance and excellent service life.
- EXIDE's Equipment GEL battery range is designed for boats and caravans with dedicated battery banks for navigation, emergencies, safety and comfort. The batteries are partially or even deeply discharged during use.
- Exide’s EQUIPMENT GEL battery range is designed for boats and caravans with dedicated battery banks for navigation, emergencies, safety and comfort. The batteries are partially or even deeply discharged during use. EQUIPMENT GEL’s special design, combined
Important compatibility info
| Post Positions | 9 |
| Length | 329 mm |
| Height | 240 mm |
| Width | 173 mm |
| Voltage | 12 V |
| Port / Connector type | T1 |
| Ampere-Hours | 100 Ah |
| Cold-test Current, EN | 800 A |
| Filled Weight | 24 kg |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | Super Heavy Duty Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 800 A |
| Terminal Layout | Terminals Across Centre |
| Replaced by | YBX3640 |
| Hold-down Type | B00 |
| Battery Type Code | 640 |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 760 A |
| Battery Type Code | 096 AGM |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Voltage | 12V |
| Ampere-Hours | 70Ah |
| Other Part Number | 096 |
| Terminal Type | 1 |
| Type | AGM Battery |
| Features | Start-Stop Suitable |
| Hold-down Type | B13 |
| Terminal Layout | 0 |
| Length | 278 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |

