Battery
Categories
Important compatibility info
| Length | 278 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 70 Ah |
| Cold-test Current, EN | 760 A |
| Battery | AGM Battery |
| Terminal Type | 1 |
| Type | Starter Battery |
| Battery Capacity 5h (Ah) | 60 Ah |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | PROFESSIONAL AGM |
| Title | Varta LA70 Battery - 70Ah - 760CCA |
| Replaces | 840070076C542 |
| Hold-down Type | B13 |
Additional Information
Technical Information
Up to 6x cycle life compared with a conventional battery.
Technical Information
Ideal for dual power applications (starting and overall energy supply).
Technical Information
Engineered with precision and expertise in Germany.
Technical Information
High quality, best-in-class manufacturing.
Technical Information
Maintenance-free battery designed to deliver dependable performance for your vehicle.
- VARTA Professional Dual Purpose AGM For leisure applications with moderate energy demands, the Professional Dual Purpose AGM can be used to start the engine of your motorhome and deliver service power for accessories and electronics.
- These batteries are ideal for seasonal use, so when you take your boat or caravan out of winter storage, it’s ready to go.
- Designed for motorhomes, caravans and boats with moderate energy requirements
- Long-lasting: up to three times the cyclic stability of conventional flooded batteries (more than 400 cycles @ 50% DOD)
- Minimal self-discharge makes them ideal for seasonal use
- AGM technology for superb shock and vibration resistance
- Ideal for dual power applications (can be used for both overall energy supply and starting)
- Patented PowerFrame grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance
- Highest vibration resistance
Important compatibility info
| Width | 175 mm |
| Type | EFB |
| Ampere-Hours | 65 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Height | 175 mm |
| Warranty | 3 year warranty |
| Terminal Type | Standard |
| Voltage | 12 V |
| Length | 278 mm |
| Weight | 19000 |
| Battery Type Code | 100 EFB |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 650 A |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Length | 330 mm |
| Terminal Layout | Terminals Across Centre |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 810 A |
| Type | Wet |
| Terminal Type | Standard |
| Ampere-Hours | 110 A |
| Width | 175 mm |
| Height | 238 mm |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Ampere-Hours | 105 A |
| Battery Type Code | XV31MF |
| Type | Wet |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Terminal Type | Dual Terminal |
| Width | 172 mm |
| NCC Class | B |
| Height | 242 mm |
| Length | 330 mm |
| Voltage | 12 V |
| Extra Description | Lucas LX |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 740 A |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 800 A |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | Lucas Fusion AGM |
| Key Words | 800A; 80Ah; 4Yr Warranty; 315x175x190 |
| Ampere-Hours | 80 Ah |
| Type | Starter Battery |
| Battery Type Code | 110 AGM |
| Warranty | 4 year warranty |
Additional Information
Technical Information
Fusion AGM


