Battery
Categories
Important compatibility info
| Type | EFB |
| Terminal Type | Standard |
| Ampere-Hours | 75 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Weight | 19000 |
| Length | 278 mm |
| Battery Type Code | 096 EFB |
| Voltage | 12 V |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 660 A |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Key Words | 660A; 75Ah; 3Yr Warranty; 278x175x190 |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 730 A |
| Type | Starter Battery |
| Battery Type Code | 115 EFB |
| Function | Starter Battery |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Key Words | 730A; 80Ah; 3Yr Warranty; 315x175x190 |
| Ampere-Hours | 80 Ah |
| Warranty | 3 year warranty |
Additional Information
Technical Information
Fusion EFB
Important compatibility info
| Length | 278 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 70 Ah |
| Cold-test Current, EN | 760 A |
| Function | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 760 A |
| Extra Description | S5A AGM |
| Battery Type Code | 096 AGM |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Replaces | 0092S60080 |
| Terminal Type | 1 |
| Key Words | 760A; 70Ah; 5Yr Warranty; 278x175x190 |
| Hold-down Type | B00 |
| Warranty | 5 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 260 mm |
| Height | 214 mm |
| Width | 168 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 85 A |
| Terminal Type | Female Thread |
| Height without pole | 208 mm |
| Type | AGM |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Battery Type Code | 250 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 720 A |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Post Positions | 1 |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Port / Connector type | T1 |
| Voltage | 12 V |
| Width | 174 mm |
| Height | 222 mm |
| Length | 303 mm |
| Hold-down Type | B01 |
| Extra Description | YBX3000 SMF Batteries |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Battery | with handles, with load status display |
| Filled Weight | 20.8 kg |
| Ampere-Hours | 95 Ah |
| Cold-test Current, EN | 720 A |
| Key Words | 720A; 95Ah; 3Yr Warranty; 303x174x222 |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 330 mm |
| Height | 240 mm |
| Width | 172 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 105 Ah |
| Cold-test Current, EN | 800 A |
| Terminal Type | 1 |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | PROFESSIONAL SLI |
| Title | Varta LFS105N Battery - 105Ah - 800CCA |
| Hold-down Type | B01 |
| Post Positions | 9 |
Additional Information
Technical Information
Delivers outstanding performance even in the most challenging cold start conditions.
Technical Information
Trusted starting power for small boats with inboard and outboard motors.
Technical Information
Engineered with precision and expertise in Germany.
Technical Information
Maintenance-free battery designed to deliver dependable performance for your vehicle.
- VARTA Professional Dual Purpose Leisure Battery range provide caravans, motorhomes, boats, sailing yachts and motor yachts with energy in a safe and reliable manner: as lighting batteries to supply the electrical system, as power transmission batteries fo
Important compatibility info
| Length | 330 mm |
| Height | 242 mm |
| Width | 172 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 130 A |
| Terminal Type | Dual Terminal |
| Type | Wet |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 900 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Width | 175 mm |
| Battery Type Code | 110 EFB |
| Filled Weight | 19.8 kg |
| Voltage | 12 V |
| Battery | with handles, with load status display |
| Height | 175 mm |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | YBX7000 EFB Start Stop Plus Batteries |
| Length | 317 mm |
| Port / Connector type | T1 |
| Ampere-Hours | 75 Ah |
| Cold-test Current, EN | 730 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 730 A |
| Type | Starter Battery |
| Hold-down Type | B03 |
| Key Words | 730A; 75Ah; 4Yr Warranty; 317x175x175 |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 207 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 |
| Ampere-Hours | 50 Ah |
| Battery | AGM |
| Terminal Type | Standard |
| Type | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 520 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | 012 AGM |
| Key Words | 520A; 50Ah; 5Yr Warranty; 207x175x190 |
| Warranty | 5 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 197 mm |
| Height | 170 mm |
| Width | 165 mm |
| Voltage | 12 V |
| Capacity | 38 Ah |
| Terminal Type | Female Thread |
| Type | AGM |
| Extra Description | Yuasa NP |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Warranty | 1 year warranty |



