Battery
Categories
Important compatibility info
| Length | 230 mm |
| Height | 185 mm |
| Width | 179 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 60 A |
| Terminal Type | Side |
| Type | Wet |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 510 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 67 Ah |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 650 A |
| Battery Type Code | 068 |
| Other Part Number | HSB030 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold-test Current, EN | 650 A |
| Battery | with handles, with load status display |
| Port / Connector type | T1 |
| Voltage | 12 V |
| Width | 174 mm |
| Length | 269 mm |
| Height | 225 mm |
| Type | Starter Battery |
| Filled Weight | 18.1 kg |
| Ampere-Hours | 75 Ah |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | YBX5000 Silver High Performance SMF Batteries |
| Hold-down Type | B05 |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Key Words | 650A; 75Ah; 5Yr Warranty; 269x174x225 |
| Warranty | 5 year warranty |
Important compatibility info
| Key Words | 650A; 75Ah; 5Yr Warranty; 269x174x225 |
| Post Positions | 1 |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Length | 269 mm |
| Height | 225 mm |
| Width | 174 mm |
| Voltage | 12 V |
| Port / Connector type | T1 |
| Ampere-Hours | 75 Ah |
| Cold-test Current, EN | 650 A |
| Battery | with handles, with load status display |
| Filled Weight | 18.1 kg |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | YBX5000 Silver High Performance SMF Batteries |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 650 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Hold-down Type | B05 |
| Battery Type Code | 069 |
| Warranty | 5 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 331 mm |
| Height | 220 mm |
| Extra Description | Powerline Leisure |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 110 Ah |
| Width | 175 mm |
| Ampere-Hours | 100 A |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Type | Female Thread |
| Type | AGM |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Type | Starter Battery |
| Hold-down Type | B13 |
| Battery Type Code | 020 |
| Height | 190 mm |
| Function | Starter Battery |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 920 A |
| Length | 393 mm |
| Extra Description | SILVER dynamic |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 110 Ah |
| Cold-test Current, EN | 920 A |
| Terminal Type | 1 |
| Other Part Number | UK Ref 020, 610402092, 610 200, VW 1J0915105AK |
| Key Words | 920A; 110Ah; 5Yr Warranty; 393x175x190 |
| Replaced by | 610402092K262 |
| Packaging note | Please note that Varta are currently updating their branding. The specifications are identical but you may receive a battery that looks slightly different to the image shown. |
| Warranty | 5 year warranty |
| Title | Varta I1 Battery - 110Ah - 920CCA |
Additional Information
Technical Information
“Like-for-like” replacement of the battery sold to the OE channel
Technical Information
Engineered to the highest German standards
Technical Information
Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
Technical Information
Meets all original criteria of the car manufacturer
- VARTA Silver Dynamic is the perfect choice for non-start-stop technology with the highest power needs.
- It offers supreme starting power that will meet the toughest energy demands without compromise.
- The VARTA Silver Dynamic range has an impressive five year guarantee to ensure ultimate peace of mind for years to come.
- Engineered to the highest German standards
- Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
- in.Like-for-likein. replacement of OE batteries (Original Equipment)
- The premium battery for vehicles with non-start-stop technology
- Up to 15% higher starting power than the Blue Dynamic series
- Recyclable and produced in an energy-saving way


