Battery
Categories
Important compatibility info
| Extra Description | S4E EFB |
| Length | 353 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 95 Ah |
| Cold-test Current, EN | 850 A |
| Hold-down Type | N |
| Battery Type Code | 019 EFB |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Type | 1 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 850 A |
| Key Words | 850A; 95Ah; 4Yr Warranty; 353x175x190 |
| Warranty | 4 year warranty |
| Title | Bosch S4E13 Battery - 12V - 95Ah - 850CCA |
Additional Information
- Bosch EFB (Enhanced Flooded Battery) technology is specially tailored to the demands of passenger cars with Stop / Start systems.
- More reliable starting even in extreme temperatures and with a large number of electrical devices
- Outstanding charge acceptance and good resistance to short-haul operations
Important compatibility info
| Ampere-Hours | 70 A |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Height | 220 mm |
| Battery Type Code | 072T |
| Type | Wet |
| Terminal Type | Standard |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 600 A |
| Extra Description | Lucas Premium |
| Length | 266 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Key Words | 600A; 70Ah; 4Yr Warranty; 266x175x220 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Other Part Number | AX595850 |
| Length | 354 mm |
| Terminal Type | Standard |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | 019 AGM |
| Battery | AGM |
| Voltage | 12 |
| Ampere-Hours | 95 Ah |
| Width | 175 mm |
| Height | 190 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 850 A |
| Type | Starter Battery |
| Key Words | 850A; 95Ah; 4Yr Warranty; 354x175x190 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | Leisure Batteries |
| Ampere-Hours | 115 Ah |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Length | 350 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 750 A |
| Height | 224 mm |
| Filled Weight | 25.4 kg |
| Hold-down Type | B00 |
| Port / Connector type | T1 |
| Battery | with handles, with load status display |
| Voltage | 12 V |
| NCC Class | C |
| Width | 174 mm |
| Type | Starter Battery |
| Cold-test Current, EN | 750 A |
| Post Positions | 1 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 720 A |
| Terminal Layout | 1 |
| Hold-down Type | B01 |
| Width | 172 mm |
| Length | 302 mm |
| Height | 220 mm |
| Features | Maintenance Free |
| Type | Leisure Battery |
| Terminal Type | MARINE DT |
| Ampere-Hours | 95Ah |
| Voltage | 12V |


