Battery
Categories
Important compatibility info
| Extra Description | S4 |
| Length | 306 mm |
| Height | 225 mm |
| Width | 173 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 95 Ah |
| Cold-test Current, EN | 830 A |
| Function | Starter Battery |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 830 A |
| Battery Type Code | 249 |
| Type | Starter Battery |
| Key Words | 830A; 95Ah; 4Yr Warranty; 306x173x225 |
| Hold-down Type | B01 |
| Warranty | 4 year warranty |
| Terminal Type | 1 |
Important compatibility info
| Ampere-Hours | 20 A |
| Battery Type Code | PC680 |
| PHCA (5 sec) | 680 A |
| Battery Capacity 5h (Ah) | 16 Ah |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 230 A |
| Voltage | 12 V |
| Type | AGM |
| Weight | 7000 |
| Height | 167 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Length | 181 mm |
| Width | 77 mm |
| Marine Cranking Amperage (MCA) | 310 A |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 22 Ah |
| Terminal Type | Female Thread |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Battery Type Code | 250H |
| Other Part Number | 250H |
| Voltage | 12V |
| Ampere-Hours | 91Ah |
| Hold-down Type | B01 |
| Terminal Type | 1 |
| Type | Lead Acid Battery |
| Warranty | 4 Year Warranty |
| Length | 302 mm |
| Height | 225 mm |
| Terminal Layout | 1 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 740 A |
| Width | 175 mm |
Important compatibility info
| Length | 181 mm |
| Height | 167 mm |
| Width | 77 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 20 A |
| Terminal Type | Female Thread |
| Type | AGM |
| Battery Capacity 5h (Ah) | 16.4 Ah |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Height | 225 mm |
| Length | 262 mm |
| Width | 175 mm |
| Type | Wet |
| Terminal Type | Dual Terminal |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 85Ah / Group 24 |
| Marine Cranking Amperage (MCA) | 600 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 85 Ah |
| Height without pole | 210 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Battery Type Code | 027 EFB |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Length | 242 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 600 A |
| Voltage | 12 V |
| Extra Description | YBX7000 EFB Start Stop Plus Batteries |
| Port / Connector type | T1 |
| Ampere-Hours | 65 Ah |
| Cold-test Current, EN | 600 A |
| Battery | with handles, with load status display |
| Filled Weight | 16.6 kg |
| Terminal Type | T1 |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Hold-down Type | B03 |
| Key Words | 600A; 65Ah; 4Yr Warranty; 242x175x190 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Type | Starter Battery |
| Extra Description | YBX3000 SMF Batteries |
| Height | 190 mm |
| Length | 278 mm |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Voltage | 12 V |
| Cold-test Current, EN | 680 A |
| Post Positions | 1 |
| Battery Type Code | 096R |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Width | 175 mm |
| Hold-down Type | B03 |
| Function | Starter Battery |
| Filled Weight | 19 kg |
| Battery | with handles, with load status display |
| Ampere-Hours | 76 Ah |
| Port / Connector type | T1 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 680 A |
| Key Words | 680A; 76Ah; 3Yr Warranty; 278x175x190 |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Type | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 900 A |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 |
| Ampere-Hours | 110 Ah |
| Battery | Wet |
| Battery Type Code | 020 |
| Terminal Type | Standard |
| Height | 190 mm |
| Length | 394 mm |
| Key Words | 900A; 110Ah; 4Yr Warranty; 394x175x190 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Extra Description | Platinum |
| Hold-down Type | N |
| Charge Rate | 4 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Title | Golf & Mobility VRLA Battery - 40Ah |
| Cycles @ 50% DOD | 500 |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Voltage | 12 V |
| Width | 166 mm |
| Height | 171 mm |
| Length | 198 mm |
| Terminal Type | F11 |
| Ampere-Hours | 40 Ah |
| Warranty | 1 year warranty |
Additional Information
- Legally Compliant - Meets International Standards JIS C8702, BS6290-4 & IEC60896-21/22
- Tier 1 Manufacturing Partners - Products produced in accredited ISO9001 & ISO14001 certified facilities
- Low Self Discharge - Extended shelf life
- Recyclable Product - Environmentally friendly
- Fit In Any Position - Sealed AGM construction means the batteries can be placed in any orientation to ensure the best possible fit
- Absorbent glass material (AGM) separators & sealed construction prevents any acid spillage and provides added safety
- 500 cycles at 50% DOD - Extended service life, allowing you more power, more freedom, more fun
- Faster Recharge - Meaning less vehicle downtime
Important compatibility info
| Weight | 20000 |
| Length | 315 mm |
| Height | 175 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 80 A |
| Terminal Type | Standard |
| Type | Wet |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 660 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | 110 |
| Key Words | 660A; 80Ah; 2Yr Warranty; 315x175x175 |
| Warranty | 2 year warranty |




