Battery
Categories
Important compatibility info
| Length | 353 mm |
| Height | 190 mm |
| Battery Type Code | 019 EFB |
| Battery | EFB |
| Terminal Type | Standard |
| Width | 175 mm |
| Ampere-Hours | 100 Ah |
| Type | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 850 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Voltage | 12 |
| Key Words | 850A; 100Ah; 4Yr Warranty; 353x175x190 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 830 A |
| Ampere-Hours | 100Ah |
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 640 A |
| Weight | 0.040 kg |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Battery Type Code | 096R |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | Lucas Premium |
| Type | Starter Battery |
| Ampere-Hours | 70 Ah |
| Key Words | 640A; 70Ah; 4Yr Warranty; 278x175x190 |
| Warranty | 4 year warranty |
Additional Information
Technical Information
Premium
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 100 A |
| Terminal Type | Standard |
| Type | Wet |
| Extra Description | Lucas Supreme |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 850 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | 019 |
| Width | 175 mm |
| Height | 190 mm |
| Length | 354 mm |
| Key Words | 850A; 100Ah; 5Yr Warranty; 354x175x190 |
| Warranty | 5 year warranty |
Important compatibility info
| Extra Description | Lucas Premium |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 720 A |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Ampere-Hours | 90 Ah |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | 017 |
| Key Words | 720A; 90Ah; 4Yr Warranty; 354x175x190 |
| Warranty | 4 year warranty |
Additional Information
Technical Information
Premium
Important compatibility info
| Height | 85 mm |
| Width | 70 mm |
| Hold-down Type | B00 |
| Battery Type Code | YTZ5S Compatible Lithium |
| Cold-test Current, EN | 120 A |
| Voltage | 12 V |
| Type | Starter Battery |
| Length | 115 mm |
| Extra Description | EXIDE Li-ion |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 120 A |
| Function | Starter Battery |
| Terminal Type | M12 |
| Battery | Li-Ion Battery, LFP Battery (LiFePO4), with load status display |
| Ampere-Hours | 2 Ah |
| Warranty | 1 year warranty |
Additional Information
Technical Information
• Up to 80% lighter than lead-acid batteries, enabling faste r acceleration and better performance • Long shelf-life and perfect for seasonal use • Exide Li-Ion batteries can fulfill more than 2000 cycles – for a long battery life • Ready to use & maintenance-free
Important compatibility info
| Function | Starter Battery |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Type | Starter Battery |
| Extra Description | YBX3000 SMF Batteries |
| Filled Weight | 20.8 kg |
| Battery Type Code | 249H |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 720 A |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Hold-down Type | B01 |
| Other Part Number | 58521 |
| Length | 303 mm |
| Height | 222 mm |
| Width | 174 mm |
| Voltage | 12 V |
| Port / Connector type | T1 |
| Ampere-Hours | 95 Ah |
| Cold-test Current, EN | 720 A |
| Battery | with handles, with load status display |
| Key Words | 720A; 95Ah; 3Yr Warranty; 303x174x222 |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Width | 175 mm |
| Height | 225 mm |
| Ampere-Hours | 91 A |
| Battery Type Code | 249H |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 740 A |
| Type | Wet |
| Terminal Type | Standard |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Length | 302 mm |
| Key Words | 740A; 91Ah; 3Yr Warranty; 302x175x225 |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Type | 1 |
| Cold-test Current, EN | 680 A |
| Battery | AGM Battery |
| Hold-down Type | B13 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 680 A |
| Type | Starter Battery |
| Battery Type Code | 027 AGM |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Other Part Number | A7 |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | SILVER dynamic AGM |
| Ampere-Hours | 60 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Length | 242 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Key Words | 680A; 60Ah; 5Yr Warranty; 242x175x190 |
| Replaced by | 560901068K262 |
| Packaging note | Please note that Varta are currently updating their branding. The specifications are identical but you may receive a battery that looks slightly different to the image shown. |
| Warranty | 5 year warranty |
| Title | Varta A8 Battery - 60Ah - 680CCA |
Additional Information
Technical Information
Ensuring safety and reliability for all current and future vehicle demands.
Technical Information
Best start-stop performance for maximum fuel economy – as the start-stop-system can be operated as often as possible.
Technical Information
90% of a newly produced VARTA AGM battery consists of recycled lead.
Technical Information
Original Spare Parts ensure the replacement battery has the same quality as the original one.
Technical Information
Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
- VARTA Dynamic AGM stands for unparalleled performance.
- With 3 times the cycle life of conventional batteries, the VARTA Dynamic AGM is the perfect choice for vehicles with the highest energy demands.
- Designed for start-stop or electric vehicles.
- Excellent for heavier usage, cold winters, hot summers or use with multiple vehicle accessories and equipment.
- Best-in-class manufacturing. High quality, made in Germany.
- Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
- Original Spare Parts ensure the replacement battery has the same quality as the original one.
- Best start stop performance for maximum fuel economy – as the start stop system can be operated as often as possible.
- xEV ready – ensuring safety and reliability for all current and future vehicle demands
- 90% recycled – 90% of a newly produced VARTA AGM battery consists of recycled lead.
- 3 times cycle life compared to conventional batteries and therefore, a reliable power source for the large demands of highly equipped cars.
- Highest cold cranking amperes (CCA) for engine starts, even reliable during winter temperatures while maintaining comfort and safety features
Important compatibility info
| Hold-down Type | B01 |
| Cold-test Current, EN | 760 A |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | BLUE dynamic EFB |
| Ampere-Hours | 72 Ah |
| Type | Starter Battery |
| Voltage | 12 V |
| Battery Type Code | 068 EFB |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 760 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery | EFB Battery |
| Length | 261 mm |
| Height | 220 mm |
| Width | 175 mm |
| Terminal Type | 1 |
| Key Words | 760A; 72Ah; 4Yr Warranty; 261x175x220 |
| Replaced by | 572501076K262 |
| Packaging note | Please note that Varta are currently updating their branding. The specifications are identical but you may receive a battery that looks slightly different to the image shown. |
| Warranty | 4 year warranty |
| Title | Varta N72 Battery - 72Ah - 760CCA |
Additional Information
Technical Information
Ready for entry-level start-stop systems
Technical Information
Engineered to the highest German standards
Technical Information
Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
Technical Information
Meets all original criteria of the car manufacturer
- VARTA Dynamic EFB are designed for standard and entry-level start-stop systems.
- Ready for entry-level start-stop systems
- Engineered to the highest German standards
- Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
- in.Like-for-likein. replacement of OE batteries (Original Equipment)
- 2 times the cycle life compared to conventional VARTA batteries
- Made for vehicles with higher than normal energy demands
- Recyclable and produced in an energy-saving way





