Battery
Categories
Important compatibility info
| Height | 149 mm |
| Type | AGM |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Other Part Number | Harley Davidson 65948-00 |
| Length | 147 mm |
| Ampere-Hours | 12 A |
| Width | 84 mm |
| Voltage | 12 V |
| Extra Description | Westco Platinum |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 220 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Battery Type Code | YTX14-BS Compatible |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Post Positions | 1 |
| Length | 330 mm |
| Height | 240 mm |
| Width | 173 mm |
| Voltage | 12 V |
| Port / Connector type | TM |
| Ampere-Hours | 100 Ah |
| Cold-test Current, EN | 750 A |
| Battery | with handles, with load status display |
| Filled Weight | 23.5 kg |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | Marine Batteries |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 750 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Hold-down Type | B00 |
| Battery Type Code | XV31MF |
| Marine Cranking Amperage (MCA) | 900 A |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 323 mm |
| Height | 226 mm |
| Width | 172 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 100 Ah |
| Terminal Type | IT/AP |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | Platinum |
| Hold-down Type | N |
| Post Positions | 1 |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Extra Description | Yuasa NPL |
| Type | AGM |
| Capacity | 38 Ah |
| Terminal Type | Female Thread |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Width | 165 mm |
| Length | 197 mm |
| Height | 170 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Warranty | 3 year warranty |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 640 A |
| Ampere-Hours | 60 A |
| Width | 175 mm |
| Terminal Type | Standard |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Length | 241 mm |
| Battery Type Code | 027 AGM |
| Weight | 17000 |
| Height | 190 mm |
| Type | AGM |
| Voltage | 12 V |



