Battery
Categories
Important compatibility info
| Length | 345 mm |
| Height | 238 mm |
| Width | 172 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 96 Ah |
| Cold-test Current, EN | 610 A |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | NAPA Battery |
| Hold-down Type | N |
| Terminal Type | T1 |
| Battery Type Code | 643 |
Important compatibility info
| Length | 197 mm |
| Height | 175 mm |
| Width | 168 mm |
| Type | Gel |
| Ampere-Hours | 40 A |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Type | Female Thread |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Weight | 14000 |
| Battery Capacity 5h (Ah) | 34 Ah |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Ampere-Hours | 195 Ah |
| Terminal Layout | Terminals Across Centre |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Battery | Gel Battery |
| Rated Power | 1000 Wh |
| Hold-down Type | B00 |
| Terminal Type | 1 |
| NCC Class | A |
| Extra Description | EXIDE Equipment GEL |
| Voltage | 6 V |
| Width | 190 mm |
| Height | 275 mm |
| Length | 244 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 900 A |
| Warranty | 1 year warranty |
| Title | Exide GEL Battery - 6 V - 195Ah - -CCA |
Additional Information
Technical Information
• Absolutely maintenance free and suitable for long resting periods • No location constraints (safe for cabin mount), spark-proo f and spill-proof • Suitable for side mount, high vibration and tilt resistant • Up to 30% smaller
- EXIDE Equipment GEL is certified by DNV-GL for your safety on board.
- The Equipment GEL range, with Wh* performance from 290–2400Wh, covers all your equipment supply needs, from small electronics to emergency power.
- Equipment GEL's special design, combined with a good recharging procedure, allows for reliable performance and excellent service life.
- EXIDE's Equipment GEL battery range is designed for boats and caravans with dedicated battery banks for navigation, emergencies, safety and comfort. The batteries are partially or even deeply discharged during use.
- Exide’s EQUIPMENT GEL battery range is designed for boats and caravans with dedicated battery banks for navigation, emergencies, safety and comfort. The batteries are partially or even deeply discharged during use. EQUIPMENT GEL’s special design, combined
Important compatibility info
| Ampere-Hours | 105Ah |
| Terminal Type | 1 |
| Length | 393 mm |
| Height | 190 mm |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Voltage | 12V |
| Width | 175 mm |
| Features | Start-Stop Suitable |
| Battery Type Code | 020 AGM |
| Other Part Number | 020 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 950 A |
| Terminal Layout | 0 |
| Hold-down Type | B13 |
| Type | AGM Battery |
Important compatibility info
| Type | AGM |
| Voltage | 12 V |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 350 A |
| Height | 155 mm |
| Width | 87 mm |
| Ampere-Hours | 15 A |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Terminal Layout | Unibull Pos and Neg Left and Right |
| Length | 175 mm |
| Warranty | 2 year warranty |


