Battery
Categories
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Weight | 25000 |
| Height | 190 mm |
| Length | 354 mm |
| Ampere-Hours | 92 A |
| Width | 175 mm |
| Terminal Type | Standard |
| Type | AGM |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 850 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | 019 AGM |
| Key Words | 850A; 92Ah; 3Yr Warranty; 354x175x190 |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Warranty | 1 year warranty |
| Length | 254 mm |
| Height | 200 mm |
| Width | 174 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 55 A |
| Terminal Type | Standard |
| Type | AGM |
| Extra Description | Optima Blue Top |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 765 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
Important compatibility info
| Height | 227 mm |
| Cold-test Current, EN | 272 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Length | 197 mm |
| Width | 129 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 35 Ah |
| Port / Connector type | T3 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 272 A |
| Filled Weight | 10.5 kg |
| Battery | with handles |
| Extra Description | Auxilliary, Backup & Specialist Batteries |
| Hold-down Type | B00 |
| Battery Type Code | 054 |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Type | Standard |
| Other Part Number | A512C/52 |
| Length | 261 mm |
| Height | 230 mm |
| Type | Gel |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Width | 135 mm |
| Ampere-Hours | 50 A |
| Voltage | 12 V |
| Extra Description | Sonnenschein GF |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Width | 175 mm |
| Height | 190 mm |
| Length | 278 mm |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Type | Standard |
| Ampere-Hours | 55 A |
| Type | Gel |
| Extra Description | Sonnenschein GF |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Warranty | 1 year warranty |
