Battery
Categories
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 180 A |
| Voltage | 12 V |
| Length | 186 mm |
| Hold-down Type | B00 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Extra Description | YuMicron |
| Ampere-Hours | 30 Ah |
| Cold-test Current, EN | 180 A |
| Terminal Type | 10 |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Height | 171 mm |
| Width | 130 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Ampere-Hours | 77 Ah |
| Extra Description | SILVER dynamic |
| Hold-down Type | B13 |
| Length | 278 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Cold-test Current, EN | 780 A |
| Terminal Type | 1 |
| Function | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 780 A |
| Type | Starter Battery |
| Battery Type Code | 096 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Other Part Number | 577400078 |
| Key Words | 780A; 77Ah; 5Yr Warranty; 278x175x190 |
| Replaced by | 577400078K262 |
| Packaging note | Please note that Varta are currently updating their branding. The specifications are identical but you may receive a battery that looks slightly different to the image shown. |
| Warranty | 5 year warranty |
| Title | Varta E44 Battery - 77Ah - 780CCA |
Additional Information
Technical Information
“Like-for-like” replacement of the battery sold to the OE channel
Technical Information
Engineered to the highest German standards
Technical Information
Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
Technical Information
Meets all original criteria of the car manufacturer
- VARTA Silver Dynamic is the perfect choice for non-start-stop technology with the highest power needs.
- It offers supreme starting power that will meet the toughest energy demands without compromise.
- The VARTA Silver Dynamic range has an impressive five year guarantee to ensure ultimate peace of mind for years to come.
- Engineered to the highest German standards
- Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
- in.Like-for-likein. replacement of OE batteries (Original Equipment)
- The premium battery for vehicles with non-start-stop technology
- Up to 15% higher starting power than the Blue Dynamic series
- Recyclable and produced in an energy-saving way
Important compatibility info
| Type | EFB |
| Length | 242 mm |
| Voltage | 12 V |
| Width | 174 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Warranty | 4 year warranty |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 540 A |
| Height | 190 mm |
| Terminal Type | Standard |
| Ampere-Hours | 60 A |
Important compatibility info
| Ampere-Hours | 19 A |
| Terminal Type | Female Thread |
| Voltage | 12 V |
| Width | 91 mm |
| Length | 151 mm |
| Height | 181 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 200 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Type | AGM |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Ampere-Hours | 60 A |
| Length | 243 mm |
| Terminal Type | Bolt Through |
| Width | 175 mm |
| Height | 175 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | 097 |
| Voltage | 12 V |
| Other Part Number | Unipart GBA3097 / GBA4097, Halfords HB097 / HCB097, Exide W097BX |
| Type | Wet |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 570 A |
| Key Words | 570A; 60Ah; 3Yr Warranty; 243x175x175 |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Extra Description | S4 |
| Length | 242 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 60 Ah |
| Cold-test Current, EN | 540 A |
| Function | Starter Battery |
| Post Positions | 1 |
| Warranty | 4 year warranty |
| Hold-down Type | B00 |
| Type | Starter Battery |
| Battery Type Code | 078 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 540 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Terminal Type | 1 |
| Key Words | 540A; 60Ah; 4Yr Warranty; 242x175x190 |
Important compatibility info
| Terminal Type | Dual Terminal |
| Ampere-Hours | 80 A |
| Height | 220 mm |
| Length | 257 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 89 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Type | Wet |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 585 A |
| Width | 172 mm |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Width | 166 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Voltage | 12 V |
| Capacity | 24 Ah |
| Extra Description | Yuasa NP |
| Ampere-Hours | 26Ah |
| Height | 125 mm |
| Length | 175 mm |
| Terminal Type | Female Thread |
| Type | AGM |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Height | 220 mm |
| Terminal Type | Dual Terminal |
| Length | 302 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 720 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 90 A |
| Width | 172 mm |
| Type | Wet |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Battery Type Code | YB14L-A2 |
| Cold-test Current, EN | 210 A |
| Extra Description | POWERSPORTS AGM High Performance |
| Hold-down Type | B00 |
| Battery | AGM Battery |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 210 A |
| Ampere-Hours | 12 Ah |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Length | 134 mm |
| Height | 166 mm |
| Width | 89 mm |
| Voltage | 12 V |
| Warranty | 1 year warranty |
Additional Information
Technical Information
3x Cycle Life

