Battery
Categories
Important compatibility info
| Hold-down Type | B00 |
| Voltage | 12 V |
| Cold-test Current, EN | 230 A |
| Ampere-Hours | 15 Ah |
| Height | 161 mm |
| Extra Description | Maintenance Free |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Type | 1 |
| Length | 150 mm |
| Width | 87 mm |
| Function | Starter Battery |
| Battery Type Code | YTX16-BS-1 Compatible |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 230 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Post Positions | 1 |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Ampere-Hours | 75 A |
| Terminal Type | Standard |
| Extra Description | Numax LV |
| Type | Wet |
| Length | 266 mm |
| Height | 225 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| NCC Class | C |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Ampere-Hours | 62 A |
| Terminal Type | Standard |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 510 A |
| Type | Wet |
| Battery Type Code | 027 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Length | 241 mm |
| Weight | 17000 |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 150 mm |
| Height | 110 mm |
| Width | 87 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 11 Ah |
| Post Positions | 1 |
| Cold-test Current, EN | 230 A |
| Hold-down Type | B00 |
| Battery | AGM Battery |
| Terminal Type | Y11 |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | POWERSPORTS AGM |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 230 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Battery Type Code | YTZ14S Compatible |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Features | Start-Stop Suitable |
| Voltage | 12V |
| Ampere-Hours | 65Ah |
| Hold-down Type | B01 |
| Terminal Type | 1 |
| Type | Flooded Battery |
| Length | 230 mm |
| Height | 200 mm |
| Width | 172 mm |
| Other Part Number | 005 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 620 A |
| Terminal Layout | 0 |
| Battery Type Code | 005 |
| Warranty | 3 Year Warranty |
Important compatibility info
| Terminal Type | 1 |
| Length | 266 mm |
| Height | 225 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 420 A |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12V |
| Ampere-Hours | 75Ah |
| Hold-down Type | B01 |
| Terminal Layout | 1 |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Features | Maintenance Free |
| Type | Leisure Battery |
Important compatibility info
| Post Positions | 1 |
| Hold-down Type | B05 |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Width | 174 mm |
| Voltage | 12 V |
| Filled Weight | 17.5 kg |
| Battery | with handles, with load status display |
| Cold-test Current, EN | 600 A |
| Length | 269 mm |
| Other Part Number | 57024 |
| Extra Description | YBX3000 SMF Batteries |
| Battery Type Code | 069 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 630 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Ampere-Hours | 72 Ah |
| Port / Connector type | T1 |
| Height | 225 mm |
| Key Words | 630A; 72Ah; 3Yr Warranty; 269x174x225 |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Type | AGM |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Terminal Type | Female Thread |
| Ampere-Hours | 42Ah |
| Width | 166 mm |
| Other Part Number | Global ES40-12 |
| Capacity | 42 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Length | 197 mm |
| Height | 174 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Type | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 510 A |
| Other Part Number | 58003, 57501 |
| Width | 173 mm |
| Function | Starter Battery |
| Terminal Type | 1 |
| Extra Description | EXIDE DUAL |
| Length | 270 mm |
| Ampere-Hours | 80 Ah |
| Cold-test Current, EN | 570 A |
| Height | 222 mm |
| Rated Power | 350 Wh |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| NCC Class | C |
| Voltage | 12 V |
| Hold-down Type | B00 |
| Post Positions | 1 |
| Warranty | 2 year warranty |
| Title | Exide Conventional Battery - 12 V - 80Ah - 510CCA |
Additional Information
Technical Information
• Low maintenance • To be installed in special container. Spark arrestor and c entral degassing for safe gas conduction • Upright mount. Medium vibration and tilt resistant • Top indicator for electrolyte and charge inspection
- EXIDE Dual is certified by DNV-GL for your safety on board.
- The Dual battery range, with Wh* performance from 450-1500wh, is the ideal choice to cover all dual-supply needs for the most popular recreational boats.
- Dual's reinforced design, combined with a good recharging procedure, is key to providing the best result and service life. The Dual battery range, with Wh* performance from 450-1500wh, is the ideal choice to cover all dual-supply needs for the most popula
- EXIDE Dual battery range is designed for boats and caravans with one battery bank for all consumers. It is also suitable for additional batteries applied directly to electrical winches, thrusters and trolling motors. The batteries are partially discharged
- Exide DUAL battery range is designed for boats and caravans with one battery bank for all consumers. It is also suitable for additional batteries applied directly to electrical winches, thrusters and trolling motors. The batteries are partially discharged
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | 096 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 640 A |
| Battery | with handles |
| Voltage | 12 V |
| Hold-down Type | B03 |
| Port / Connector type | T1 |
| Ampere-Hours | 70 Ah |
| Cold-test Current, EN | 640 A |
| Width | 175 mm |
| Height | 190 mm |
| Length | 278 mm |
| Extra Description | YBX1000 CaCa Batteries |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Filled Weight | 18.4 kg |
| Key Words | 640A; 70Ah; 3Yr Warranty; 278x175x190 |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Warranty | 3 year warranty |

