Battery
Categories
Important compatibility info
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Voltage | 12 V |
| Type | AGM |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 220 A |
| Width | 87 mm |
| Height | 161 mm |
| Length | 150 mm |
| Weight | 5500 |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Battery Type Code | YTX20CH-BS Compatible |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 18 Ah |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Ampere-Hours | 66 Ah |
| Voltage | 12 |
| Width | 175 mm |
| Battery | Wet |
| Height | 190 mm |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Type | Standard |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 73 Ah |
| Battery Type Code | 067 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 550 A |
| Length | 278 mm |
| Warranty | 4 year warranty |
| Key Words | 550A; 66Ah; 4Yr Warranty; 278x175x190 |
Important compatibility info
| Length | 270 mm |
| Height | 222 mm |
| Ampere-Hours | 68Ah |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 550 A |
| Other Part Number | 068 |
| Warranty | 4 Year Warranty |
| Voltage | 12V |
| Hold-down Type | B01 |
| Terminal Type | 1 |
| Width | 173 mm |
| Battery Type Code | 068 |
| Type | Lead Acid Battery |
| Terminal Layout | 0 |
Important compatibility info
| Other Part Number | 100 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 640 A |
| Warranty | 4 Year Warranty |
| Battery Type Code | 100 |
| Terminal Layout | 0 |
| Length | 278 mm |
| Type | Lead Acid Battery |
| Terminal Type | 1 |
| Height | 175 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12V |
| Ampere-Hours | 70Ah |
| Hold-down Type | B13 |
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 550 A |
| Length | 243 mm |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Battery Type Code | 027 |
| Hold-down Type | B13 |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Port / Connector type | T1 |
| Ampere-Hours | 62 Ah |
| Cold-test Current, EN | 550 A |
| Battery | with handles, with load status display |
| Filled Weight | 16 kg |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | YBX3000 SMF Batteries |
| Key Words | 550A; 62Ah; 3Yr Warranty; 243x175x190 |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Battery Type Code | 068 |
| Length | 260 mm |
| Height | 225 mm |
| Width | 173 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 70 Ah |
| Cold-test Current, EN | 630 A |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | S4 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Type | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 630 A |
| Key Words | 630A; 70Ah; 4Yr Warranty; 260x173x225 |
| Hold-down Type | B13 |
| Warranty | 4 year warranty |
| Terminal Type | 1 |
Important compatibility info
| Type | Starter Battery |
| Length | 302 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Width | 172 mm |
| Height | 220 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 95 Ah |
| Terminal Type | A |
| Extra Description | SMF |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 720 A |
| Battery Type Code | 249 |
| Hold-down Type | B01 |
| Weight | 21.6 kg |
| Cold-test Current, EN | 720 A |
| Function | Starter Battery |
| Key Words | 720A; 95Ah; 4Yr Warranty; 302x172x220 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Extra Description | PREMIUM *** |
| Height | 190 mm |
| Battery Type Code | 017 |
| Other Part Number | 019 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 900 A |
| Length | 353 mm |
| Function | Starter Battery |
| Cold-test Current, EN | 900 A |
| Ampere-Hours | 100 Ah |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Type | EN |
| Voltage | 12 V |
| Width | 175 mm |
| Hold-down Type | B13 |
| Key Words | 900A; 100Ah; 4Yr Warranty; 353x175x190 |
| Title | Exide Conventional Battery - 12 V - 100Ah - 900CCA |
| Warranty | 4 year warranty |
Additional Information
Technical Information
• Carbon Boost® 2.0 has improved charge acceptance and recha rges up to 2.0 times faster than standard batteries • Ideal for extreme weather and urban driving conditions • 30% extra starting power • Higher average state-of-charge throughout battery life
- The HIGH-PERFORMANCE Battery with exclusive Carbon Boost 2.0 technology
- Ideal for highly equipped cars with powerful engines and demanding electrical needs
- 30% extra starting power
- Recharges up to 2 times faster compared to otherconventional batteries
- The Exide Premium Carbon Boost 2.0 battery recharges up to 2 times faster due to Exide’s proprietary application of carbon additives on the negative plates. This technique was discovered during development of our AGM and EFB ranges, and led to improved ch
Important compatibility info
| Height | 220 mm |
| Hold-down Type | B01 |
| Terminal Type | 1 |
| Warranty | 4 Year Warranty |
| Other Part Number | 069 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 550 A |
| Voltage | 12V |
| Ampere-Hours | 68Ah |
| Type | Lead Acid Battery |
| Terminal Layout | 1 |
| Width | 175 mm |
| Length | 266 mm |
| Battery Type Code | 069 |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Replaced by | EB802 |
| Hold-down Type | B13 |
| Type | Starter Battery |
| Extra Description | EXCELL ** |
| Function | Starter Battery |
| Length | 315 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Battery Type Code | 115 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 640 A |
| Terminal Type | EN |
| Cold-test Current, EN | 640 A |
| Ampere-Hours | 80 Ah |
| Key Words | 640A; 80Ah; 4Yr Warranty; 315x175x190 |
| Title | Exide Conventional Battery - 12 V - 80Ah - 640CCA |
| Warranty | 4 year warranty |
Additional Information
Technical Information
• All-round battery for standard use and reliable performanc e • Complete range covering almost 100% of the car parc • 15% extra starting power
- The REFERENCE Battery- 15% extra starting power
- Original Equipment experience inside
- 3DX Grid Technology
- All-round battery for standard use
- Ideal for cars with standard equipment
- Exide Excell is a proven all-round battery for most modern vehicles, standard equipment and everyday driving. Like every Exide battery, Excell features robust 3DX grid technology for better electrical performance and longer lifespan.





