Battery
Categories
Important compatibility info
| Function | Starter Battery |
| Ampere-Hours | 78 Ah |
| Type | Starter Battery |
| Battery Type Code | 096 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 780 A |
| Extra Description | Lucas Supreme |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Key Words | 780A; 78Ah; 5Yr Warranty; 278x175x190 |
| Warranty | 5 year warranty |
Additional Information
Technical Information
Supreme
Important compatibility info
| Width | 175 mm |
| Warranty | 4 Year Warranty |
| Type | Lead Acid Battery |
| Other Part Number | 096 |
| Hold-down Type | B13 |
| Length | 278 mm |
| Ampere-Hours | 70Ah |
| Height | 190 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 640 A |
| Voltage | 12V |
| Terminal Type | 1 |
| Terminal Layout | 0 |
| Battery Type Code | 096 |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 60 Ah |
| Height | 190 mm |
| Extra Description | BLUE dynamic EFB |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 640 A |
| Hold-down Type | B13 |
| Cold-test Current, EN | 640 A |
| Battery | EFB Battery |
| Terminal Type | 1 |
| Width | 175 mm |
| Length | 242 mm |
| Title | VARTA AFB/EFB Start Stop Plus Battery 12V - 60Ah - 640CCA |
| Function | Starter Battery |
| Other Part Number | 560500056, N60, D53 |
| Battery Type Code | 027 EFB |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Key Words | 640A; 60Ah; 4Yr Warranty; 242x175x190 |
| Replaced by | 560500064K262 |
| Packaging note | Please note that Varta are currently updating their branding. The specifications are identical but you may receive a battery that looks slightly different to the image shown. |
| Warranty | 4 year warranty |
Additional Information
Technical Information
Ready for entry-level start-stop systems
Technical Information
Engineered to the highest German standards
Technical Information
Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
Technical Information
Meets all original criteria of the car manufacturer
- WARNING – REPLACE ECM /AFB / EFB WITH ECM TECHNOLOGY BATTERIES ONLY - You must replace an AGM battery with another AGM battery only
- For Entry Level & Mid-Range Micro-Hybrid Start-Stop Vehicles - This ECM battery has been designed to meet the requirements of the new Start-Stop Micro-Hybrid compact vehicles that have entered the market
- Extra Cyclic Performance → 270,000+ Start-Stop Cycles - Not only can these batteries cope with increased demand from fuel saving devices on the vehicle, they are also able to power a wider range of in car equipment when the engine is idle
- 3-6% CO2 & Fuel Saving - With enhanced technologies to reduce the CO2 levels & to encourage fuel savings of 3-6%
- OE Equivalent - Produced on the same production lines that make batteries for Original Equipment, using the same technology, manpower, equipment, controls and quality inspections approved by the car manufacturers to whom they are supplied
- ECM (Enhanced Cyclic Mat) Start-Stop Technology - An evolution of the traditional lead acid battery that has been designed to meet the requirements of the new Start-Stop Micro-Hybrid compact vehicles and offers twice the cyclic capability of standard wet
Important compatibility info
| Width | 174 mm |
| Battery | with handles, with load status display |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 450 A |
| Port / Connector type | T1 |
| Post Positions | 1 |
| Length | 260 mm |
| Filled Weight | 18 kg |
| Cold-test Current, EN | 480 A |
| Function | Starter Battery |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| NCC Class | C |
| Hold-down Type | B05 |
| Voltage | 12 V |
| Extra Description | Leisure Batteries |
| Height | 225 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Ampere-Hours | 70 Ah |
| Type | Starter Battery |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Battery Capacity 5h (Ah) | 80 Ah |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Length | 354 mm |
| Ampere-Hours | 100 A |
| Voltage | 12 V |
| Marine Cranking Amperage (MCA) | 1050 A |
| Terminal Type | Standard |
| Type | Wet |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 840 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 130 Ah |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 354 mm |
| Height | 190 mm |
| Terminal Type | Standard |
| Voltage | 12 V |
| Width | 174 mm |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 110 Ah |
| Type | Wet |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 800 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 610 A |
| Length | 242 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 63 Ah |
| Cold-test Current, EN | 610 A |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | S5 |
| Type | Starter Battery |
| Battery Type Code | 027 |
| Key Words | 610A; 63Ah; 5Yr Warranty; 242x175x190 |
| Hold-down Type | B00 |
| Warranty | 5 year warranty |
| Terminal Type | 1 |
Important compatibility info
| Length | 207 mm |
| Terminal Type | 1 |
| Height | 190 mm |
| Ampere-Hours | 54 Ah |
| Cold-test Current, EN | 530 A |
| Extra Description | S5 |
| Function | Starter Battery |
| Voltage | 12 V |
| Type | Starter Battery |
| Battery Type Code | 012 |
| Width | 175 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 530 A |
| Key Words | 530A; 54Ah; 5Yr Warranty; 207x175x190 |
| Title | Bosch S5002 Battery - 12V - 54Ah - 530CCA |
| Hold-down Type | B00 |
| Warranty | 5 year warranty |
Additional Information
- The Bosch S5 Battery range is ideal for vehicles with higher than normal electrical features.
- The Bosch S5 car battery is able to offer up to 30% more power compared to the factory fitted battery, Because of this is also have up to 30% longer service life.
- All Bosch S5 batteries are sealed and maintance free for maximum peace of mind
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Terminal Type | Female Thread |
| Ampere-Hours | 20 A |
| Height | 165 mm |
| Length | 178 mm |
| Voltage | 12 V |
| Type | AGM |
| Width | 76 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 95 A |
| Other Part Number | 51814 |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Width | 90 mm |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Type | Female Thread |
| Height | 161 mm |
| Battery Type Code | YB16B-A |
| Terminal Layout | Unibull Pos and Neg Left and Right |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 20 Ah |
| Length | 160 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 240 A |
| Warranty | 2 year warranty |
