Battery
Categories
Important compatibility info
| Cold-test Current, EN | 560 A |
| Function | Starter Battery |
| Post Positions | 1 |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Battery | with handles, with load status display |
| Width | 174 mm |
| Type | Starter Battery |
| Length | 260 mm |
| Height | 225 mm |
| Voltage | 12 V |
| Filled Weight | 18 kg |
| NCC Class | C |
| Hold-down Type | B05 |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 540 A |
| Extra Description | Leisure Batteries |
| Ampere-Hours | 80 Ah |
| Port / Connector type | T1 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Extra Description | BLACK dynamic |
| Ampere-Hours | 90 Ah |
| Cold-test Current, EN | 720 A |
| Function | Starter Battery |
| Length | 353 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Type | 1 |
| Other Part Number | 590122072 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Type | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 720 A |
| Battery Type Code | 017 |
| Hold-down Type | B13 |
| Key Words | 720A; 90Ah; 3Yr Warranty; 353x175x190 |
| Replaced by | 590122072K262 |
| Packaging note | Please note that Varta are currently updating their branding. The specifications are identical but you may receive a battery that looks slightly different to the image shown. |
| Warranty | 3 year warranty |
| Title | Varta F6 Battery - 90Ah - 720CCA |
Additional Information
Technical Information
Engineered to the highest German standards
Technical Information
Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
Technical Information
Fulfills requirements of the OE as a matching spare part
- VARTA Dynamic SLI battery range is for cars with lower power needs that are built before 2000
- A trustworthy and maintenance-free choice that offers good value for money.
- Engineered to the highest German standards
- Patented PowerFrame grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
- in.Like-for-likein. replacement of OE batteries (Original Equipment)
Important compatibility info
| Type | Lithium |
| Other Part Number | C22, 79011153000 |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Ampere-Hours | 2.2 A |
| Voltage | 12 V |
| Length | 90.4 mm |
| Height | 91.9 mm |
| Width | 52.8 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 165 A |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Voltage | 12 |
| Width | 175 mm |
| Height | 190 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 640 A |
| Type | Starter Battery |
| Length | 278 mm |
| Other Part Number | AX570760 |
| Battery | AGM |
| Terminal Type | Standard |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | 096 AGM |
| Ampere-Hours | 70 Ah |
| Key Words | 640A; 70Ah; 4Yr Warranty; 278x175x190 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Type | 4 |
| Height | 192 mm |
| Length | 168 mm |
| Type | Starter Battery |
| Voltage | 12 V |
| Width | 132 mm |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | YuMicron |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 300 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold-test Current, EN | 300 A |
| Ampere-Hours | 32 Ah |
| Warranty | 1 year warranty |
| Hold-down Type | B00 |
Important compatibility info
| Type | AGM |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 420 A |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 35 Ah |
| Battery Type Code | 896 |
| Length | 195 mm |
| Width | 130 mm |
| Terminal Type | Bolt Through |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Voltage | 12 V |
| Height | 180 mm |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Ampere-Hours | 21.1 A |
| Length | 176 mm |
| Width | 87 mm |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 20 Ah |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 290 A |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Battery Type Code | YTX20L-BS Compatible |
| Type | Gel |
| Voltage | 12 V |
| Height | 153 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 151 mm |
| Height | 161 mm |
| Width | 87 mm |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Type | AGM |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 250 A |
| Terminal Layout | Unibull Pos and Neg Left and Right |
| Battery Type Code | YTX16-BS Compatible |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 19 Ah |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Function | Starter Battery |
| Ampere-Hours | 19 Ah |
| Length | 176 mm |
| Height | 176 mm |
| Width | 101 mm |
| Voltage | 12 V |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 240 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | YB16CL-B |
| Cold-test Current, EN | 240 A |
| Hold-down Type | B00 |
| Terminal Type | Y5 |
| Type | Starter Battery |
| Extra Description | POWERSPORTS Freshpack |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Height | 175 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 740 A |
| Battery Type Code | 110 |
| Width | 175 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Terminal Type | Standard |
| Length | 317 mm |
| Ampere-Hours | 80 A |
| Voltage | 12 V |
| Other Part Number | Halfords HB110 / HCB110, Exide W110VSE |
| Type | Wet |
| Key Words | 740A; 80Ah; 3Yr Warranty; 317x175x175 |
| Warranty | 3 year warranty |


