Battery
Categories
Important compatibility info
| Post Positions | 1 |
| Hold-down Type | B00 |
| Length | 184 mm |
| Height | 175 mm |
| Width | 124 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 30 Ah |
| Cold-test Current, EN | 241 A |
| Terminal Type | 3 |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | YuMicron |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 300 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 28 Ah |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Height | 190 mm |
| Filled Weight | 16 kg |
| Type | Starter Battery |
| Port / Connector type | T1 |
| Voltage | 12 V |
| Width | 175 mm |
| Length | 243 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Ampere-Hours | 62 Ah |
| Cold-test Current, EN | 550 A |
| Hold-down Type | B03 |
| Extra Description | YBX3000 SMF Batteries |
| Function | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 550 A |
| Battery | with handles, with load status display |
| Battery Type Code | 078 |
| Key Words | 550A; 62Ah; 3Yr Warranty; 243x175x190 |
| Post Positions | 1 |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Battery | EFB |
| Ampere-Hours | 65 Ah |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | 100 EFB |
| Terminal Type | Standard |
| Type | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 650 A |
| Length | 278 mm |
| Height | 175 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 |
| Key Words | 650A; 65Ah; 4Yr Warranty; 278x175x175 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Extra Description | YBX3000 SMF Batteries |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 540 A |
| Battery Type Code | 009R |
| Cold-test Current, EN | 540 A |
| Function | Starter Battery |
| Hold-down Type | B01 |
| Ampere-Hours | 60 Ah |
| Length | 230 mm |
| Height | 205 mm |
| Width | 174 mm |
| Voltage | 12 V |
| Port / Connector type | T1 |
| Battery | with handles, with load status display |
| Filled Weight | 14.9 kg |
| Type | Starter Battery |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Key Words | 540A; 60Ah; 3Yr Warranty; 230x174x205 |
| Post Positions | 1 |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Function | Starter Battery |
| Cold-test Current, EN | 640 A |
| Ampere-Hours | 70 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Width | 175 mm |
| Height | 175 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 640 A |
| Battery Type Code | 100 |
| Length | 278 mm |
| Extra Description | S3 |
| Type | Starter Battery |
| Key Words | 640A; 70Ah; 3Yr Warranty; 278x175x175 |
| Hold-down Type | B03 |
| Warranty | 3 year warranty |
| Terminal Type | 1 |
Important compatibility info
| Ampere-Hours | 75 Ah |
| Battery Type Code | 110 EFB |
| Length | 315 mm |
| Battery | EFB |
| Terminal Type | Standard |
| Type | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 620 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Height | 175 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 |
| Key Words | 620A; 75Ah; 4Yr Warranty; 315x175x175 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 207 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 50 Ah |
| Cold-test Current, EN | 450 A |
| Terminal Type | 1 |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | EXIDE START |
| Title | Exide Conventional Battery - 12 V - 50Ah - 450CCA |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 450 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Hold-down Type | B00 |
| Battery Type Code | 210 x 175 x 190 |
| Warranty | 1 year warranty |
Additional Information
Technical Information
• Designed to start your boat engine • To be installed in special container • Upright mount • Low maintenance
- The Start battery range, with MCA* performance from 500–1400A, is the ideal choice to cover all engine-start needs, from small outboards to big sterndrives.
- The Start design provides good performance and service life.
- The EXIDE Start battery range supplies high power for engine start. It is installed alone in boats with basic equipment, and is also used in engine-dedicated battery banks in sophisticated yachts. The batteries are usually charged after starting the engin
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 77 Ah |
| Length | 278 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Function | Starter Battery |
| Cold-test Current, EN | 780 A |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 780 A |
| Extra Description | S5 |
| Battery Type Code | 096 |
| Type | Starter Battery |
| Key Words | 780A; 77Ah; 5Yr Warranty; 278x175x190 |
| Hold-down Type | B00 |
| Warranty | 5 year warranty |
| Terminal Type | 1 |
Important compatibility info
| Battery Type Code | 110 EFB |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Voltage | 12 |
| Width | 175 mm |
| Height | 175 mm |
| Length | 315 mm |
| Ampere-Hours | 75 Ah |
| Battery | EFB |
| Terminal Type | Standard |
| Type | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 730 A |
| Key Words | 730A; 75Ah; 4Yr Warranty; 315x175x175 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Hold-down Type | B13 |
| Length | 315 mm |
| Height | 175 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 85 Ah |
| Cold-test Current, EN | 800 A |
| Terminal Type | 1 |
| Function | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 800 A |
| Battery Type Code | 110 |
| Extra Description | SILVER dynamic |
| Type | Starter Battery |
| Other Part Number | 585200080 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Key Words | 800A; 85Ah; 5Yr Warranty; 315x175x175 |
| Replaced by | 585200080K262 |
| Packaging note | Please note that Varta are currently updating their branding. The specifications are identical but you may receive a battery that looks slightly different to the image shown. |
| Warranty | 5 year warranty |
| Title | Varta F18 Battery - 85Ah - 800CCA |
Additional Information
Technical Information
“Like-for-like” replacement of the battery sold to the OE channel
Technical Information
Engineered to the highest German standards
Technical Information
Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
Technical Information
Meets all original criteria of the car manufacturer
- VARTA Dynamic SLI is the perfect choice for non-start-stop technology with the highest power needs.
- It offers supreme starting power that will meet the toughest energy demands without compromise.
- The VARTA Dynamic SLI range has an impressive five year guarantee to ensure ultimate peace of mind for years to come.
- Engineered to the highest German standards
- Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance
- in.Like-for-likein. replacement of OE batteries (Original Equipment)
- The premium battery for vehicles with non-start-stop technology
- Recyclable and produced in an energy-saving way





