Battery
Categories
Important compatibility info
| Hold-down Type | B13 |
| Extra Description | SILVER dynamic |
| Length | 315 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 85 Ah |
| Cold-test Current, EN | 800 A |
| Terminal Type | 1 |
| Function | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 800 A |
| Type | Starter Battery |
| Battery Type Code | 115 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Key Words | 800A; 85Ah; 5Yr Warranty; 315x175x190 |
| Replaced by | 585400080K262 |
| Packaging note | Please note that Varta are currently updating their branding. The specifications are identical but you may receive a battery that looks slightly different to the image shown. |
| Warranty | 5 year warranty |
| Title | Varta F19 Battery - 85Ah - 800CCA |
Additional Information
Technical Information
“Like-for-like” replacement of the battery sold to the OE channel
Technical Information
Engineered to the highest German standards
Technical Information
Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
Technical Information
Meets all original criteria of the car manufacturer
- VARTA Dynamic SLI is the perfect choice for non-start-stop technology with the highest power needs.
- It offers supreme starting power that will meet the toughest energy demands without compromise.
- The VARTA Dynamic SLI range has an impressive five year guarantee to ensure ultimate peace of mind for years to come.
- Engineered to the highest German standards
- Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance
- in.Like-for-likein. replacement of OE batteries (Original Equipment)
- The premium battery for vehicles with non-start-stop technology
- Recyclable and produced in an energy-saving way
Important compatibility info
| Width | 175 mm |
| Height | 190 mm |
| Battery Type Code | 096 EFB |
| Length | 278 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 650 A |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Type | Standard |
| Battery | EFB |
| Ampere-Hours | 70 Ah |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Voltage | 12 |
| Key Words | 650A; 70Ah; 4Yr Warranty; 278x175x190 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Battery Type Code | YTX20-BS Compatible |
| Voltage | 12 V |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 18 Ah |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 270 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Type | AGM |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Ampere-Hours | 18.9 A |
| Length | 175 mm |
| Height | 155 mm |
| Width | 87 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Cold-test Current, EN | 240 A |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | YuMicron |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 240 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Terminal Type | 5 |
| Type | Starter Battery |
| Length | 175 mm |
| Height | 175 mm |
| Width | 100 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 20 Ah |
| Hold-down Type | B00 |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Cold-test Current, EN | 800 A |
| Battery Type Code | 249 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 800 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Hold-down Type | Korean B01 |
| Extra Description | PREMIUM *** |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Type | EN |
| Width | 173 mm |
| Height | 222 mm |
| Length | 306 mm |
| Ampere-Hours | 95 Ah |
| Other Part Number | 249H |
| Key Words | 800A; 95Ah; 4Yr Warranty; 306x173x222 |
| Title | Exide Conventional Battery - 12 V - 95Ah - 800CCA |
| Warranty | 4 year warranty |
Additional Information
Technical Information
• Carbon Boost® 2.0 has improved charge acceptance and recha rges up to 2.0 times faster than standard batteries • Ideal for extreme weather and urban driving conditions • 30% extra starting power • Higher average state-of-charge throughout battery life
- The HIGH-PERFORMANCE Battery with exclusive Carbon Boost 2.0 technology
- Ideal for highly equipped cars with powerful engines and demanding electrical needs
- 30% extra starting power
- Recharges up to 2 times faster compared to otherconventional batteries
- The Exide Premium Carbon Boost 2.0 battery recharges up to 2 times faster due to Exide’s proprietary application of carbon additives on the negative plates. This technique was discovered during development of our AGM and EFB ranges, and led to improved ch
Important compatibility info
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 70 Ah |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 760 A |
| Length | 278 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Extra Description | Professional Dual Purpose EFB |
| Function | Deep Cycle Battery / Starter Battery |
| Type | Deep Cycle Battery / Starter Battery |
| Terminal Type | 1 |
| Battery | EFB Battery |
| Cold-test Current, EN | 760 A |
| Warranty | 2 year warranty |
| Packaging note | Please note that Varta are currently updating their branding. The specifications are identical but you may receive a battery that looks slightly different to the image shown. |
| Hold-down Type | B13 |
| Title | Varta LED70 Battery - 70Ah - 760CCA |
Additional Information
Technical Information
Designed for motorhomes, caravans and boats to run electrical equipment with moderate energy requirements
Technical Information
Minimal self-discharge makes it ideal for seasonal use
Technical Information
Ideal for dual power applications (can be used for both starting and overall energy supply)
- VARTA Professional Dual Purpose Leisure Battery range provide caravans, motorhomes, boats, sailing yachts and motor yachts with energy in a safe and reliable manner: as lighting batteries to supply the electrical system, as power transmission batteries fo
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 680 A |
| Extra Description | Lucas Supreme |
| Battery Type Code | 100 |
| Type | Starter Battery |
| Ampere-Hours | 74 Ah |
| Function | Starter Battery |
| Key Words | 680A; 72Ah; 5Yr Warranty; 278x175x175 |
| Warranty | 5 year warranty |
Additional Information
Technical Information
Supreme
Important compatibility info
| Height | 190 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | 020 |
| Battery | Wet |
| Ampere-Hours | 80 Ah |
| Terminal Type | Standard |
| Type | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 700 A |
| Other Part Number | E6110 |
| Weight | 26000 g |
| Length | 393 mm |
| Voltage | 12 |
| Width | 175 mm |
| Key Words | 700A; 80Ah; 4Yr Warranty; 393x175x190 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Battery Type Code | YTX20-BS Compatible |
| Post Positions | 1 |
| Hold-down Type | B00 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 270 A |
| Height | 155 mm |
| Length | 175 mm |
| Width | 87 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 19 Ah |
| Cold-test Current, EN | 270 A |
| Terminal Type | 4 |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | Maintenance Free |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 270 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | YTX20L-BS Compatible |
| Type | Starter Battery |
| Extra Description | Maintenance Free |
| Function | Starter Battery |
| Length | 175 mm |
| Hold-down Type | B00 |
| Terminal Type | 4 |
| Height | 155 mm |
| Cold-test Current, EN | 270 A |
| Ampere-Hours | 19 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Width | 87 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
Additional Information
Details
Ideal for motorcycles, scooters, ATVs, ride on mowers and personal watercraft, these permanently sealed batteries do not require topping up. Aside from periodic charging, they remain maintenance free for the life of the battery.
- Increased cranking power - up to 30% more CCA than conventional type batteries
- Superior resistance to vibration & corrosion
- Fully maintenance free once activated
- Premium AGM technology with no free acid
- Sealed & spill-proof design
- Selected models supplied filled & ready to fit

