Battery
Categories
Important compatibility info
| Terminal Type | 1 |
| Hold-down Type | B13 |
| Ampere-Hours | 75Ah |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 680 A |
| Battery Type Code | 096 |
| Type | Lead Acid Battery |
| Other Part Number | 096 |
| Length | 278 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12V |
| Terminal Layout | 0 |
| Warranty | 5 Year Warranty |
Important compatibility info
| Height | 175 mm |
| Port / Connector type | T1 |
| Voltage | 12 V |
| Width | 175 mm |
| Filled Weight | 17.1 kg |
| Type | Starter Battery |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Ampere-Hours | 71 Ah |
| Cold-test Current, EN | 680 A |
| Battery | with handles, with load status display |
| Battery Type Code | 100 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Hold-down Type | B13, B14 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 680 A |
| Length | 278 mm |
| Extra Description | YBX3000 SMF Batteries |
| Function | Starter Battery |
| Key Words | 680A; 71Ah; 3Yr Warranty; 278x175x175 |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Post Positions | 1 |
| Length | 230 mm |
| Height | 185 mm |
| Width | 179 mm |
| Voltage | 12 V |
| Port / Connector type | FT |
| Ampere-Hours | 66 Ah |
| Cold-test Current, EN | 660 A |
| Battery | with handles, with load status display |
| Filled Weight | 15 kg |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | YBX3000 SMF Batteries |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 660 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Hold-down Type | B01 |
| Battery Type Code | 75-60 |
| Key Words | 660A; 66Ah; 3Yr Warranty; 230x179x185 |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Type | Starter Battery |
| Terminal Type | Standard |
| Battery | Wet |
| Ampere-Hours | 100 Ah |
| Length | 305 mm |
| Width | 175 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 750 A |
| Voltage | 12 |
| Height | 225 mm |
| Battery Type Code | 250 |
| Other Part Number | Unipart GBA3334 / GBA4334 |
| Key Words | 750A; 100Ah; 4Yr Warranty; 305x175x225 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Ampere-Hours | 75Ah |
| Terminal Type | Standard |
| Capacity | 75 Ah |
| Height | 220 mm |
| Length | 266 mm |
| Voltage | 12 V |
| Width | 175 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Type | Wet |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 420 A |
| Extra Description | Numax Marine |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 650 A |
| Voltage | 12 |
| Width | 175 mm |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Type | Standard |
| Height | 175 mm |
| Length | 278 mm |
| Ampere-Hours | 65 Ah |
| Battery | EFB |
| Battery Type Code | 100 EFB |
| Key Words | 650A; 65Ah; 4Yr Warranty; 278x175x175 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Type | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 680 A |
| Length | 242 mm |
| Battery Type Code | 027 AGM |
| Terminal Type | Standard |
| Battery | AGM |
| Height | 190 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Voltage | 12 |
| Width | 175 mm |
| Ampere-Hours | 60 Ah |
| Key Words | 680A; 60Ah; 5Yr Warranty; 242x175x190 |
| Warranty | 5 year warranty |
Important compatibility info
| Cold-test Current, EN | 800 A |
| Ampere-Hours | 95 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Width | 173 mm |
| Other Part Number | 250H |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 800 A |
| Hold-down Type | Korean B01 |
| Terminal Type | EN |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Battery Type Code | 250 |
| Length | 306 mm |
| Height | 222 mm |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | PREMIUM *** |
| Post Positions | 1 |
| Key Words | 800A; 95Ah; 4Yr Warranty; 306x173x222 |
| Title | Exide Conventional Battery - 12 V - 95Ah - 800CCA |
| Warranty | 4 year warranty |
Additional Information
Technical Information
• Carbon Boost® 2.0 has improved charge acceptance and recha rges up to 2.0 times faster than standard batteries • Ideal for extreme weather and urban driving conditions • 30% extra starting power • Higher average state-of-charge throughout battery life
- The HIGH-PERFORMANCE Battery with exclusive Carbon Boost 2.0 technology
- Ideal for highly equipped cars with powerful engines and demanding electrical needs
- 30% extra starting power
- Recharges up to 2 times faster compared to otherconventional batteries
- The Exide Premium Carbon Boost 2.0 battery recharges up to 2 times faster due to Exide’s proprietary application of carbon additives on the negative plates. This technique was discovered during development of our AGM and EFB ranges, and led to improved ch
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Function | Starter Battery |
| Length | 315 mm |
| Height | 175 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 80 Ah |
| Cold-test Current, EN | 740 A |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 740 A |
| Extra Description | S4 |
| Type | Starter Battery |
| Battery Type Code | 110 |
| Key Words | 740A; 80Ah; 4Yr Warranty; 315x175x175 |
| Hold-down Type | B03 |
| Warranty | 4 year warranty |
| Terminal Type | 1 |
Important compatibility info
| Length | 278 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Vehicle Equipment | for vehicles with start-stop function |
| Ampere-Hours | 70 Ah |
| Cold-test Current, EN | 760 A |
| Battery | AGM Battery |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | NAPA Battery |
| Title | AGM Start Stop Plus Battery 12V - 70Ah - 760A |
| Hold-down Type | B13 |
| Terminal Type | T1 |
| Battery Type Code | 096 AGM |
Additional Information
- AGM (Absorbent Glass Mat) Start-Stop Technology - Absorbed Glass Mat is manufactured specifically for Micro-Hybrid vehicles fitted with the Start-Stop, Brake Energy Regeneration and other technologies designed to reduce fuel consumption.
- OE Equivalent - Original Quality Spare Part – Produced on the same production lines that make batteries for Original Equipment, using the same technology, man power, equipment, controls and quality inspections approved by the car manufacturers to whom the
- 5-8% CO₂ & Fuel Saving - With enhanced technologies to reduce the CO₂ levels & to encourage fuel savings of 5-8%.
- Superior Cyclic Performance → 360,000+ Start-Stop Cycles - Not only can these batteries cope with increased demand from fuel saving devices on the vehicle, they are also able to power a wider range of in car equipment when the engine is idle.
- For ALL Micro-Hybrid Start-Stop Vehicles - This battery is suitable for ALL vehicles with the Micro Hybrid Start-Stop Feature.
- Required for Brake Energy Regeneration (BER) systems - For every vehicle that has the Brake Energy Regeneration designed to help reduce fuel consumption, they must be fitted with an AGM battery.
- WARNING - REPLACE AGM WITH AGM TECHNOLOGY ONLY - You must replace an AGM battery with another AGM battery only.


