Car Parts & Accessories by Apec
With over 50 years of experience in the automotive aftermarket, Apec has firmly established itself as a market-leading specialist in supplying braking components and products to the UK and Ireland.
Today, Apec has developed its decades of expertise into a growing catalogue of parts and accessories that branch out beyond braking to meet the demands of an evolving marketplace.
From coil springs to shock absorbers, the name that was once synonymous with quality braking now means excellence on every level. Important compatibility info
| Length | 50 mm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Diameter | 18 mm. 38 mm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Thickness/Strength 1 | 50 mm |
| Placement on Vehicle | Rear, Upper, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Model | B-SERIES |
| Manufacturer | MAZDA |
| Paired article numbers | AST8141 |
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Type | Coolant Flange |
| Function | Coolant Flange |
| Number of Seals | 2 |
| for OE number | 7701476282 |
| Additional Information 2 | without thermostat |
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Type | Coolant Flange |
| Function | Coolant Flange |
| Number of Seals | 2 |
| for OE number | 7701476282 |
| Additional Information 2 | without thermostat |
Important compatibility info
| Length | 53 mm |
| Diameter | 63 mm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Manufacturer | AUDI SEAT SKODA VOLKSWAGEN |
| Material | PA (polyamide) |
| Placement on Vehicle | Rear, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Paired article numbers | AST8006 |
Important compatibility info
| Length | 53 mm |
| Diameter | 63 mm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Manufacturer | AUDI SEAT SKODA VOLKSWAGEN |
| Material | PA (polyamide) |
| Placement on Vehicle | Rear, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Paired article numbers | AST8006 |
Important compatibility info
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Brake Type | Disc Brake |
| Length | 145 mm |
Important compatibility info
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Brake Type | Disc Brake |
| Length | 145 mm |
Important compatibility info
| Model | LANOS MATIZ |
| Manufacturer | CHEVROLET DAEWOO |
| Type | Accessory Kit, disc brake pad |
| Brake System | DAC |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Function | Accessory Kit, disc brake pad |
Important compatibility info
| Model | LANOS MATIZ |
| Manufacturer | CHEVROLET DAEWOO |
| Type | Accessory Kit, disc brake pad |
| Brake System | DAC |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Function | Accessory Kit, disc brake pad |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Brake System | ATE |
| Type | Accessory Kit, disc brake pad |
| Manufacturer | FORD KIA OPEL VAUXHALL |
| Function | Accessory Kit, disc brake pad |
| Bolt length | 63 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Brake System | ATE |
| Type | Accessory Kit, disc brake pad |
| Manufacturer | FORD KIA OPEL VAUXHALL |
| Function | Accessory Kit, disc brake pad |
| Bolt length | 63 mm |
Important compatibility info
| Type | Coolant Flange |
| Function | Coolant Flange |
| Placement on Vehicle | Lower Left |
| for OE number | 1J0122291G |
Important compatibility info
| Type | Coolant Flange |
| Function | Coolant Flange |
| Placement on Vehicle | Lower Left |
| for OE number | 1J0122291G |
Important compatibility info
| Type | Brake Hose |
| Length 1 | 210 mm |
| Thread Measurement 1 | Female M10 x 1 |
| Brake System | Bosch |
| Function | Brake Hose |
| Manufacturer | CITROEN PEUGEOT |
Important compatibility info
| Type | Brake Hose |
| Length 1 | 210 mm |
| Thread Measurement 1 | Female M10 x 1 |
| Brake System | Bosch |
| Function | Brake Hose |
| Manufacturer | CITROEN PEUGEOT |
Important compatibility info
| Brake System | AP Lockheed |
| Type | Accessory Kit, brake shoes |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Function | Accessory Kit, brake shoes |
| Manufacturer | CHRYSLER CITROEN FIAT OPEL PEUGEOT VAUXHALL |
Important compatibility info
| Brake System | AP Lockheed |
| Type | Accessory Kit, brake shoes |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Function | Accessory Kit, brake shoes |
| Manufacturer | CHRYSLER CITROEN FIAT OPEL PEUGEOT VAUXHALL |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Function | Accessory Kit, disc brake pad |
| Model | 323 6 626 PREMACY RX7 |
| Manufacturer | MAZDA |
| Type | Accessory Kit, disc brake pad |
| Brake System | Akebono |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Function | Accessory Kit, disc brake pad |
| Model | 323 6 626 PREMACY RX7 |
| Manufacturer | MAZDA |
| Type | Accessory Kit, disc brake pad |
| Brake System | Akebono |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | without sensor |
| Manufacturer | CHRYSLER DAEWOO FORD OPEL VAUXHALL VOLKSWAGEN |
| Additional Information | with gasket/seal |
| Opening Temperature | 92 °C |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Diameter 1 | 48 mm |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | without sensor |
| Manufacturer | CHRYSLER DAEWOO FORD OPEL VAUXHALL VOLKSWAGEN |
| Additional Information | with gasket/seal |
| Opening Temperature | 92 °C |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Diameter 1 | 48 mm |
Important compatibility info
| Type | Wheel Brake Cylinder |
| Thread Size | 10x1 |
| Material | Grey Cast Iron |
| Function | Wheel Brake Cylinder |
| Part number of recommended accessories | BBS4, BSC1 |
| Manufacturer | FORD MAZDA |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Model | 121 ESCORT FOCUS KA ORION |
| Quantity | 1 |
| Mounting bores distance | 32 mm |
| Brake System | TRW |
| Piston Diameter | 19 mm |
Important compatibility info
| Type | Wheel Brake Cylinder |
| Thread Size | 10x1 |
| Material | Grey Cast Iron |
| Function | Wheel Brake Cylinder |
| Part number of recommended accessories | BBS4, BSC1 |
| Manufacturer | FORD MAZDA |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Model | 121 ESCORT FOCUS KA ORION |
| Quantity | 1 |
| Mounting bores distance | 32 mm |
| Brake System | TRW |
| Piston Diameter | 19 mm |
Important compatibility info
| Length | 670 mm |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
| Brake Type | Disc Brake |
| Manufacturer | OPEL VAUXHALL |
| Model | ASTRA CALIBRA CARLTON CAVALIER |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Important compatibility info
| Length | 670 mm |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
| Brake Type | Disc Brake |
| Manufacturer | OPEL VAUXHALL |
| Model | ASTRA CALIBRA CARLTON CAVALIER |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Important compatibility info
| Length | 395 mm |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Brake Type | Disc Brake |
| Model | R8 R8 SPYDER RS4 RS5 |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
| Manufacturer | AUDI |
Important compatibility info
| Length | 395 mm |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Brake Type | Disc Brake |
| Model | R8 R8 SPYDER RS4 RS5 |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
| Manufacturer | AUDI |
Important compatibility info
| Type | Mirror Glass, exterior mirror |
| Function | Mirror Glass, exterior mirror |
| Title | APEC Replacement Stick-On Standard Vehicle Mirror Glass LHS |
Additional Information
- Engineered for Durability – APEC Replacement Mirror Glass is constructed using high-quality materials to ensure long-term reliability. Designed to endure the demands of daily driving, it resists weathering, temperature fluctuations, and environmental stressors for consistent performance over time.
- Enhanced Visibility - APEC mirror glass provides distortion-free reflections, offering optimal visibility and safety for you while on the road.
- Vehicle-Specific Compatibility - APEC Replacement Mirror Glass is manufactured to precise OEM specifications for your vehicle’s exact make and model, ensuring accurate alignment, secure fitment, and optimal mirror performance.
- Packaging – Safely packed in eco-friendly cardboard boxes to ensure protection during shipping and easy recycling.
- OEM Quality - Crafted with high-quality materials and manufacturing standards, APEC mirror glass matches the quality of your original mirror glass.
- Simplified Installation – Featuring a pre-applied adhesive backing and tailored to match your vehicle’s original mirror design, APEC Replacement Mirror Glass allows for quick, secure, and tool-free installation - no professional fitting or specialised equipment required.
- Replacement door mirror glass
- high-strength adhesive pad
- convex mirror glass
- precision-cut
- smooth-finished edges
- vehicle-specific
- no tools required
Important compatibility info
| Type | Mirror Glass, exterior mirror |
| Function | Mirror Glass, exterior mirror |
| Title | APEC Replacement Stick-On Standard Vehicle Mirror Glass LHS |
Additional Information
- Engineered for Durability – APEC Replacement Mirror Glass is constructed using high-quality materials to ensure long-term reliability. Designed to endure the demands of daily driving, it resists weathering, temperature fluctuations, and environmental stressors for consistent performance over time.
- Enhanced Visibility - APEC mirror glass provides distortion-free reflections, offering optimal visibility and safety for you while on the road.
- Vehicle-Specific Compatibility - APEC Replacement Mirror Glass is manufactured to precise OEM specifications for your vehicle’s exact make and model, ensuring accurate alignment, secure fitment, and optimal mirror performance.
- Packaging – Safely packed in eco-friendly cardboard boxes to ensure protection during shipping and easy recycling.
- OEM Quality - Crafted with high-quality materials and manufacturing standards, APEC mirror glass matches the quality of your original mirror glass.
- Simplified Installation – Featuring a pre-applied adhesive backing and tailored to match your vehicle’s original mirror design, APEC Replacement Mirror Glass allows for quick, secure, and tool-free installation - no professional fitting or specialised equipment required.
- Replacement door mirror glass
- high-strength adhesive pad
- convex mirror glass
- precision-cut
- smooth-finished edges
- vehicle-specific
- no tools required
Important compatibility info
| Manufacturer | OPEL VAUXHALL |
| Model | ASTRA ZAFIRA |
| Type | Mounting, support frame/subframe |
| Function | Mounting, support frame/subframe |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















