Battery by Bosch
Electrical Sub-Categories
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 630 A |
| Battery Type Code | 069 |
| Length | 260 mm |
| Height | 225 mm |
| Width | 173 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 70 Ah |
| Cold-test Current, EN | 630 A |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | S4 |
| Type | Starter Battery |
| Key Words | 630A; 70Ah; 4Yr Warranty; 260x173x225 |
| Hold-down Type | B13 |
| Warranty | 4 year warranty |
| Terminal Type | 1 |
| Post Positions | 1 |
Important compatibility info
| Length | 242 mm |
| Height | 175 mm |
| Cold-test Current, EN | 500 A |
| Function | Starter Battery |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 500 A |
| Ampere-Hours | 53 Ah |
| Extra Description | S3 |
| Type | Starter Battery |
| Battery Type Code | 065 |
| Key Words | 500A; 53Ah; 3Yr Warranty; 242x175x175 |
| Hold-down Type | B03 |
| Warranty | 3 year warranty |
| Terminal Type | 1 |
Important compatibility info
| Length | 242 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 56 Ah |
| Cold-test Current, EN | 480 A |
| Function | Starter Battery |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 480 A |
| Extra Description | S3 |
| Type | Starter Battery |
| Battery Type Code | 027 |
| Key Words | 480A; 56Ah; 3Yr Warranty; 242x175x190 |
| Hold-down Type | B03 |
| Warranty | 3 year warranty |
| Terminal Type | 1 |
Important compatibility info
| Height | 175 mm |
| Length | 242 mm |
| Width | 175 mm |
| Cold-test Current, EN | 600 A |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 61 Ah |
| Function | Starter Battery |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Extra Description | S5 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 600 A |
| Type | Starter Battery |
| Battery Type Code | 075 |
| Key Words | 600A; 61Ah; 5Yr Warranty; 242x175x175 |
| Hold-down Type | B00 |
| Warranty | 5 year warranty |
| Terminal Type | 1 |
Important compatibility info
| Length | 207 mm |
| Height | 175 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 52 Ah |
| Cold-test Current, EN | 520 A |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | S5 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 520 A |
| Type | Starter Battery |
| Battery Type Code | 063 |
| Key Words | 520A; 52Ah; 5Yr Warranty; 207x175x175 |
| Hold-down Type | B00 |
| Warranty | 5 year warranty |
| Terminal Type | 1 |

