Battery by Bosch
Electrical Sub-Categories
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 640 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Length | 242 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 60 Ah |
| Cold-test Current, EN | 640 A |
| Function | Starter Battery |
| Key Words | 640A; 60Ah; 4Yr Warranty; 242x175x190 |
| Terminal Type | 1 |
| Battery Type Code | 027 EFB |
| Replaces | 0092S4E050 |
| Extra Description | S4E EFB |
| Type | Starter Battery |
| Hold-down Type | B00 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Function | Starter Battery |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 70 Ah |
| Length | 278 mm |
| Cold-test Current, EN | 640 A |
| Extra Description | S3 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 640 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Type | Starter Battery |
| Battery Type Code | 096 |
| Key Words | 640A; 70Ah; 3Yr Warranty; 278x175x190 |
| Hold-down Type | B00 |
| Warranty | 3 year warranty |
| Terminal Type | 1 |
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 77 Ah |
| Length | 278 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Function | Starter Battery |
| Cold-test Current, EN | 780 A |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 780 A |
| Extra Description | S5 |
| Battery Type Code | 096 |
| Type | Starter Battery |
| Key Words | 780A; 77Ah; 5Yr Warranty; 278x175x190 |
| Hold-down Type | B00 |
| Warranty | 5 year warranty |
| Terminal Type | 1 |
Important compatibility info
| Function | Starter Battery |
| Cold-test Current, EN | 640 A |
| Ampere-Hours | 70 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Width | 175 mm |
| Height | 175 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 640 A |
| Battery Type Code | 100 |
| Length | 278 mm |
| Extra Description | S3 |
| Type | Starter Battery |
| Key Words | 640A; 70Ah; 3Yr Warranty; 278x175x175 |
| Hold-down Type | B03 |
| Warranty | 3 year warranty |
| Terminal Type | 1 |
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Function | Starter Battery |
| Length | 315 mm |
| Height | 175 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 80 Ah |
| Cold-test Current, EN | 740 A |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 740 A |
| Extra Description | S4 |
| Type | Starter Battery |
| Battery Type Code | 110 |
| Key Words | 740A; 80Ah; 4Yr Warranty; 315x175x175 |
| Hold-down Type | B03 |
| Warranty | 4 year warranty |
| Terminal Type | 1 |


