Battery by Bosch
Electrical Sub-Categories
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 540 A |
| Extra Description | S4 |
| Length | 242 mm |
| Height | 175 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 60 Ah |
| Cold-test Current, EN | 540 A |
| Function | Starter Battery |
| Battery Type Code | 075 |
| Type | Starter Battery |
| Key Words | 540A; 60Ah; 4Yr Warranty; 242x175x175 |
| Hold-down Type | B00 |
| Warranty | 4 year warranty |
| Terminal Type | 1 |
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 470 A |
| Length | 207 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 52 Ah |
| Cold-test Current, EN | 470 A |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | S4 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Type | Starter Battery |
| Battery Type Code | 012 |
| Key Words | 470A; 52Ah; 4Yr Warranty; 207x175x190 |
| Hold-down Type | B00 |
| Warranty | 4 year warranty |
| Terminal Type | 1 |
Important compatibility info
| Function | Starter Battery |
| Length | 207 mm |
| Height | 175 mm |
| Width | 175 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 360 A |
| Cold-test Current, EN | 360 A |
| Ampere-Hours | 41 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Extra Description | S3 |
| Type | Starter Battery |
| Battery Type Code | 063 |
| Key Words | 360A; 41Ah; 3Yr Warranty; 207x175x175 |
| Terminal Type | 1 |
| Hold-down Type | B06 |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 175 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 40 Ah |
| Cold-test Current, EN | 340 A |
| Function | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 340 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Warranty | 3 year warranty |
| Hold-down Type | B00 |
| Extra Description | S3 |
| Type | Starter Battery |
| Battery Type Code | 002L |
| Key Words | 340A; 40Ah; 3Yr Warranty; 175x175x190 |
| Terminal Type | 1 |
Important compatibility info
| Length | 242 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 56 Ah |
| Cold-test Current, EN | 480 A |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | S3 |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 480 A |
| Type | Starter Battery |
| Battery Type Code | 078 |
| Key Words | 480A; 56Ah; 3Yr Warranty; 242x175x190 |
| Hold-down Type | B03 |
| Warranty | 3 year warranty |
| Terminal Type | 1 |
| Post Positions | 1 |

