Battery by Bosch
Electrical Sub-Categories
Important compatibility info
| Length | 278 mm |
| Height | 175 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 65 Ah |
| Cold-test Current, EN | 650 A |
| Function | Starter Battery |
| Terminal Type | 1 |
| Warranty | 4 year warranty |
| Extra Description | S4E EFB |
| Type | Starter Battery |
| Battery Type Code | 100 EFB |
| Replaces | 0092S5E070 |
| Hold-down Type | B01 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 650 A |
| Key Words | 650A; 65Ah; 4Yr Warranty; 278x175x175 |
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 800 A |
| Extra Description | S5 |
| Length | 315 mm |
| Height | 175 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 85 Ah |
| Cold-test Current, EN | 800 A |
| Function | Starter Battery |
| Battery Type Code | 110 |
| Type | Starter Battery |
| Key Words | 800A; 85Ah; 5Yr Warranty; 315x175x175 |
| Hold-down Type | B00 |
| Warranty | 5 year warranty |
| Terminal Type | 1 |
Important compatibility info
| Extra Description | S5 |
| Length | 315 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 85 Ah |
| Cold-test Current, EN | 800 A |
| Function | Starter Battery |
| Battery Type Code | 115 |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 800 A |
| Key Words | 800A; 85Ah; 5Yr Warranty; 315x175x190 |
| Terminal Type | 1 |
| Hold-down Type | B00 |
| Warranty | 5 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 750 A |
| Extra Description | S5 |
| Length | 278 mm |
| Height | 175 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 74 Ah |
| Cold-test Current, EN | 750 A |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Battery Type Code | 100 |
| Key Words | 750A; 74Ah; 5Yr Warranty; 278x175x175 |
| Hold-down Type | B00 |
| Warranty | 5 year warranty |
| Terminal Type | 1 |
Important compatibility info
| Terminal Type | 1 |
| Length | 232 mm |
| Height | 225 mm |
| Battery Type Code | 005L EFB |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold-test Current, EN | 650 A |
| Ampere-Hours | 65 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Width | 173 mm |
| Type | Starter Battery |
| Extra Description | S4E EFB |
| Function | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 650 A |
| Key Words | 650A; 65Ah; 4Yr Warranty; 232x173x225 |
| Hold-down Type | B13 |
| Warranty | 4 year warranty |
| Title | Bosch S4E40 Battery - 12V - 65Ah - 650CCA |
Additional Information
- Bosch EFB (Enhanced Flooded Battery) technology is specially tailored to the demands of passenger cars with Stop / Start systems.
- More reliable starting even in extreme temperatures and with a large number of electrical devices
- Outstanding charge acceptance and good resistance to short-haul operations

