Car Parts & Accessories by Diesel Technic
Important compatibility info
| Weight | 14 g |
| Placement on Vehicle | Cylinder Head |
| for OE number | 20543071 |
| Type | Gasket, exhaust manifold |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Gasket, exhaust manifold |
Important compatibility info
| Height | 73 mm |
| Type | Bushing, stabiliser bar |
| Weight | 150 g |
| Width | 72 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle both sides |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Inner diameter | 44 mm |
| Function | Bushing, stabiliser bar |
Important compatibility info
| Height | 73 mm |
| Type | Bushing, stabiliser bar |
| Weight | 150 g |
| Width | 72 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle both sides |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Inner diameter | 44 mm |
| Function | Bushing, stabiliser bar |
Important compatibility info
| Weight | 618 g |
| Height | 138 mm |
| Outer diameter | 93 mm |
| Thread Size | 1" x 14 UNS |
| Filter type | Spin-on Filter |
| Type | Fuel filter |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Fuel filter |
Important compatibility info
| Weight | 618 g |
| Height | 138 mm |
| Outer diameter | 93 mm |
| Thread Size | 1" x 14 UNS |
| Filter type | Spin-on Filter |
| Type | Fuel filter |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Fuel filter |
Important compatibility info
| Weight | 83 g |
| Type | Side Marker Light |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Side Marker Light |
Important compatibility info
| Weight | 26 g |
| Type | Ball Socket, tie rod air spring valve |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Ball Socket, tie rod air spring valve |
Important compatibility info
| Weight | 7.5 g |
| Type | Gasket, thermostat housing |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Gasket, thermostat housing |
Important compatibility info
| Weight | 217 g |
| Placement on Vehicle | Rear Axle, Front Axle |
| Height | 12 mm |
| Inner diameter | 132 mm |
| Type | Sensor Ring, ABS |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Sensor Ring, ABS |
Important compatibility info
| Weight | 270 g |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Height | 14.5 mm |
| Outer diameter | 200 mm |
| Thickness | 2 mm |
| Inner diameter | 147 mm |
| Type | Sensor Ring, ABS |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Sensor Ring, ABS |
Important compatibility info
| Weight | 62 g |
| Placement on Vehicle | Driver Cab |
| Bulb Type | LED |
| Parameter | LED |
| Type | End Outline Marker Light |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | End Outline Marker Light |
Important compatibility info
| Weight | 435 g |
| Packing Type | Cartridge |
| Contents | 310 ml |
| Type | Sealing Substance |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Temperature range from | -40 °C |
| Temperature range to | 250 °C |
| Function | Sealing Substance |
Important compatibility info
| Weight | 348 g |
| Length | 783 mm |
| Width | 40 mm |
| Type | Tightening Strap |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Tightening Strap |
Important compatibility info
| Weight | 58 g |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Length | 55 mm |
| Thread Size | M12 |
| Spanner Size | 18 |
| Parameter | G |
| Quality/ Grade | 10.9 |
| Type | Axle Bolt, drive shaft |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Axle Bolt, drive shaft |
Important compatibility info
| Weight | 350 g |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Length | 100.5 mm |
| Height | 40 mm |
| Width | 60.5 mm |
| Thread Size | M10 x 1,5 |
| Type | Rubber Buffer, suspension |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Rubber Buffer, suspension |
Important compatibility info
| Weight | 5 g |
| Material | ACM (Polyacrylate) |
| Thickness | 3.5 mm |
| Inner diameter | 117.1 mm |
| Shape/Form | O-Ring |
| Type | Gasket, centrifugal cleaner flange |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Gasket, centrifugal cleaner flange |
Important compatibility info
| Weight | 266 g |
| Type | Repair Kit, brake caliper |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Repair Kit, brake caliper |
Important compatibility info
| Weight | 266 g |
| Type | Repair Kit, brake caliper |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Repair Kit, brake caliper |
Important compatibility info
| Weight | 156 g |
| Placement on Vehicle | Rear Axle, Front Axle |
| Height | 9 mm |
| Outer diameter | 170.5 mm |
| Inner diameter | 126 mm |
| Type | Sensor Ring, ABS |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Sensor Ring, ABS |
Important compatibility info
| Weight | 150 g |
| Length | 1230 mm |
| Width | 28.5 mm |
| Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Number of Ribs | 8 |
| Parameter | 8PK1230 |
| Type | V-Ribbed Belt |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | V-Ribbed Belt |
Important compatibility info
| Weight | 150 g |
| Length | 1230 mm |
| Width | 28.5 mm |
| Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Number of Ribs | 8 |
| Parameter | 8PK1230 |
| Type | V-Ribbed Belt |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | V-Ribbed Belt |
Important compatibility info
| Weight | 99 g |
| Placement on Vehicle | Right Front |
| Voltage | 24 V |
| Paired article numbers | 4.63545 |
| for OE number | 973 820 0421 |
| Lamp Shape | P21W |
| Type | Direction Indicator |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Direction Indicator |
Important compatibility info
| Weight | 99 g |
| Placement on Vehicle | Left Front |
| Voltage | 24 V |
| Paired article numbers | 4.63544 |
| for OE number | 973 820 0321 |
| Lamp Shape | P21W |
| Type | Direction Indicator |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Direction Indicator |
Important compatibility info
| Weight | 97 g |
| Placement on Vehicle | Front |
| Voltage | 24 V |
| Operating Mode | Electric |
| for OE number | 1395994 |
| Pump Type | Mono Pump |
| Type | Washer Fluid Pump, window cleaning |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Washer Fluid Pump, window cleaning |
Important compatibility info
| Weight | 97 g |
| Placement on Vehicle | Front |
| Voltage | 24 V |
| Operating Mode | Electric |
| for OE number | 1395994 |
| Pump Type | Mono Pump |
| Type | Washer Fluid Pump, window cleaning |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Washer Fluid Pump, window cleaning |
Important compatibility info
| Weight | 102 g |
| Height | 70 mm |
| Outer diameter | 78 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| for OE number | 50 00 819 352 |
| Type | Fuel filter |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Fuel filter |
Important compatibility info
| Weight | 102 g |
| Height | 70 mm |
| Outer diameter | 78 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| for OE number | 50 00 819 352 |
| Type | Fuel filter |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Fuel filter |
Important compatibility info
| Weight | 12 g |
| for OE number | 471650 |
| Type | Full Gasket Set, engine |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Full Gasket Set, engine |
Important compatibility info
| Weight | 19 g |
| Type | Gasket, differential |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Gasket, differential |
Important compatibility info
| Weight | 2.3 g |
| Outer diameter | 40 mm |
| Thickness | 4 mm |
| Inner diameter | 34 mm |
| Type | Seal, oil cooler |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Seal, oil cooler |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023























