Car Parts & Accessories by Diesel Technic
Important compatibility info
| Weight | 155 g |
| Placement on Vehicle | both sides |
| Voltage | 24 V |
| Rated Power | 5 W |
| Type | End Outline Marker Light |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | End Outline Marker Light |
Important compatibility info
| Weight | 80 g |
| Placement on Vehicle | transmission sided |
| Height | 12 mm |
| Material | PTFE (polytetrafluoroethylene) |
| Outer diameter | 140 mm |
| Inner diameter | 115 mm |
| Parameter | Material: PTFE |
| Type | Shaft Seal, crankshaft |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Shaft Seal, crankshaft |
Important compatibility info
| Weight | 80 g |
| Placement on Vehicle | transmission sided |
| Height | 12 mm |
| Material | PTFE (polytetrafluoroethylene) |
| Outer diameter | 140 mm |
| Inner diameter | 115 mm |
| Parameter | Material: PTFE |
| Type | Shaft Seal, crankshaft |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Shaft Seal, crankshaft |
Important compatibility info
| Weight | 2 g |
| RPO Number | 1.10714 |
| Shape/Form | O-Ring |
| for OE number | 1422714 |
| Type | Seal Ring |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Seal Ring |
Important compatibility info
| Weight | 15 g |
| Type | Seal, oil cooler |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Seal, oil cooler |
Important compatibility info
| Weight | 79 g |
| Thread Size | M18 x 1,5 |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Spanner Size | 27 |
| Type | Switch, splitter gearbox |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Switch, splitter gearbox |
Important compatibility info
| Weight | 121 g |
| Placement on Vehicle | Front Axle both sides |
| Height | 80 mm |
| Outer diameter | 70 mm |
| Inner diameter | 45 mm |
| Type | Bushing, stabiliser bar |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Bushing, stabiliser bar |
Important compatibility info
| Weight | 121 g |
| Placement on Vehicle | Front Axle both sides |
| Height | 80 mm |
| Outer diameter | 70 mm |
| Inner diameter | 45 mm |
| Type | Bushing, stabiliser bar |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Bushing, stabiliser bar |
Important compatibility info
| Weight | 123 g |
| Type | Cover, external mirror holder |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Cover, external mirror holder |
Important compatibility info
| Weight | 330 g |
| Length | 671 mm |
| Eject Force | 240 N |
| Stroke | 284 mm |
| Type | Gas Spring, front panel |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Gas Spring, front panel |
Important compatibility info
| Weight | 88 g |
| Type | Vibration Damper |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Vibration Damper |
Important compatibility info
| Weight | 28.5 g |
| Length | 384 mm |
| Type | Cable Pull, door release |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Cable Pull, door release |
Important compatibility info
| Weight | 379 g |
| Type | Holder, mudguard |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Holder, mudguard |
Important compatibility info
| Weight | 46 g |
| Placement on Vehicle | Vehicle Side |
| Voltage | 24 V |
| Bulb Type | LED |
| Parameter | LED |
| Type | End Outline Marker Light |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | End Outline Marker Light |
Important compatibility info
| Weight | 194 g |
| Filter type | Pollen Filter |
| Type | Filter, interior air |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Filter, interior air |
Important compatibility info
| Weight | 194 g |
| Filter type | Pollen Filter |
| Type | Filter, interior air |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Filter, interior air |
Important compatibility info
| Weight | 73 g |
| Height | 33 mm |
| Outer diameter | 55 mm |
| Inner diameter | 46 mm |
| Type | Coolant Pipe |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Coolant Pipe |
Important compatibility info
| Weight | 73 g |
| Height | 33 mm |
| Outer diameter | 55 mm |
| Inner diameter | 46 mm |
| Type | Coolant Pipe |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Coolant Pipe |
Important compatibility info
| Weight | 343 g |
| Diameter | 114 mm |
| Pipe Connector | Pipe Clamp |
| Type | Pipe Connector, exhaust system |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Pipe Connector, exhaust system |
Important compatibility info
| Weight | 2.25 g |
| Height | 10 mm |
| Outer diameter | 16.2 mm |
| Inner diameter 1 | 8 mm |
| Inner diameter 2 | 12.7 mm |
| Type | Seal Ring, valve stem |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Seal Ring, valve stem |
Important compatibility info
| Weight | 2.25 g |
| Height | 10 mm |
| Outer diameter | 16.2 mm |
| Inner diameter 1 | 8 mm |
| Inner diameter 2 | 12.7 mm |
| Type | Seal Ring, valve stem |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Seal Ring, valve stem |
Important compatibility info
| Weight | 119 g |
| Height | 47 mm |
| Inner diameter | 14 mm |
| Outer diameter 1 | 42 mm |
| Outer diameter 2 | 48 mm |
| Type | Bush, driver cab suspension |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Bush, driver cab suspension |
Important compatibility info
| Weight | 119 g |
| Height | 47 mm |
| Inner diameter | 14 mm |
| Outer diameter 1 | 42 mm |
| Outer diameter 2 | 48 mm |
| Type | Bush, driver cab suspension |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Bush, driver cab suspension |
Important compatibility info
| Guarantee | 2 years warranty |
| Type | Gasket, manual transmission housing |
| Function | Gasket, manual transmission housing |
| Weight | 2.6 g |
Important compatibility info
| Weight | 42 g |
| Type | Lock Ring, steering knuckle |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Lock Ring, steering knuckle |
Important compatibility info
| Weight | 2 g |
| Outer diameter | 58 mm |
| Thickness | 0.7 mm |
| Inner diameter | 53.7 mm |
| Type | Seal Ring, exhaust manifold |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Seal Ring, exhaust manifold |
Important compatibility info
| Weight | 59 g |
| Height | 45.5 mm |
| Outer diameter | 54.5 mm |
| Thread Size | M8 x 1,25 |
| Thread Length | 25 mm |
| Type | Bump Stop, driver cab stabiliser |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Bump Stop, driver cab stabiliser |
Important compatibility info
| Weight | 64 g |
| Height | 26 mm |
| Outer diameter | 42 mm |
| Inner diameter | 38 mm |
| Type | Repair Kit, brake caliper |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Repair Kit, brake caliper |
Important compatibility info
| Weight | 46 g |
| Placement on Vehicle | both sides |
| Voltage | 24 V |
| Lamp Shape | C5W |
| Type | End Outline Marker Light |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | End Outline Marker Light |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023























