Car Parts & Accessories by Diesel Technic
Important compatibility info
| Weight | 37 g |
| Length | 34.5 mm |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Resistance | 920 Ohm |
| Type | Sensor, crankshaft pulse |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Sensor, crankshaft pulse |
Important compatibility info
| Weight | 37 g |
| Length | 34.5 mm |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Resistance | 920 Ohm |
| Type | Sensor, crankshaft pulse |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Sensor, crankshaft pulse |
Important compatibility info
| Weight | 93 g |
| Placement on Vehicle | Driver Cab |
| Type | End Outline Marker Light |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | End Outline Marker Light |
Important compatibility info
| Weight | 4 g |
| Type | Gasket Set, hydraulic pump |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Gasket Set, hydraulic pump |
Important compatibility info
| Weight | 321 g |
| Diameter | 123 mm |
| Type | Pipe Connector, exhaust system |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Pipe Connector, exhaust system |
Important compatibility info
| Weight | 321 g |
| Diameter | 123 mm |
| Type | Pipe Connector, exhaust system |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Pipe Connector, exhaust system |
Important compatibility info
| Weight | 310 g |
| Type | Door Hinge |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Door Hinge |
Important compatibility info
| Weight | 2.6 g |
| Material | FPM (fluoride rubber) |
| Thickness | 2.5 mm |
| Inner diameter | 77 mm |
| Seal Diameter | 72 mm |
| Shape/Form | O-Ring |
| Type | Seal Ring |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Seal Ring |
Important compatibility info
| Weight | 154 g |
| Type | Inspection Glass, hand feed pump |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Inspection Glass, hand feed pump |
Important compatibility info
| Weight | 33 g |
| Placement on Vehicle | Vehicle Roof |
| Type | Clearance Light |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Clearance Light |
Important compatibility info
| Weight | 112 g |
| Length | 125 mm |
| Type | Tightening Strap |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Tightening Strap |
Important compatibility info
| Weight | 112 g |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Material | FPM (fluoride rubber) |
| Outer diameter | 105 mm |
| Inner diameter | 85 mm |
| Height 1 | 13 mm |
| Height 2 | 18 mm |
| Parameter | Material: FPM/FKM |
| Type | Shaft Seal, differential |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Shaft Seal, differential |
Important compatibility info
| Weight | 91 g |
| Placement on Vehicle | Rear Axle, Front Axle |
| Brake Type | Disc Brake |
| for OE number | 2112768 |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
Important compatibility info
| Weight | 14 g |
| Type | Seal, oil filter |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Seal, oil filter |
Important compatibility info
| Weight | 99 g |
| Length | 143 mm |
| Type | Spring, brake shoes |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Spring, brake shoes |
Important compatibility info
| Weight | 8 g |
| Type | Sealing Cap, washer fluid tank |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Sealing Cap, washer fluid tank |
Important compatibility info
| Weight | 51 g |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Type | Sensor, RPM |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Sensor, RPM |
Important compatibility info
| Type | Shaft, centrifugal cleaner |
| Function | Shaft, centrifugal cleaner |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Weight | 107 g |
Important compatibility info
| Length | 56.5 mm |
| Weight | 472 g |
| Placement on Vehicle | Rear Axle both sides |
| Outer diameter | 42 mm |
| Inner diameter | 20.1 mm |
| Type | Bushing, stabiliser bar |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Bushing, stabiliser bar |
Important compatibility info
| Length | 56.5 mm |
| Weight | 472 g |
| Placement on Vehicle | Rear Axle both sides |
| Outer diameter | 42 mm |
| Inner diameter | 20.1 mm |
| Type | Bushing, stabiliser bar |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Bushing, stabiliser bar |
Important compatibility info
| Weight | 41 g |
| Thread Size | M20 x 1,5 |
| Shape/Form | O-Ring |
| Type | Filler Cap, axle cap |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Filler Cap, axle cap |
Important compatibility info
| Weight | 95 g |
| Placement on Vehicle | Left, Right |
| Length | 385 mm |
| Type | Brake Hose |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Brake Hose |
Important compatibility info
| Weight | 95 g |
| Placement on Vehicle | Left, Right |
| Length | 385 mm |
| Type | Brake Hose |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Brake Hose |
Important compatibility info
| Weight | 145 g |
| Length | 1225 mm |
| Width | 28.5 mm |
| Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Number of Ribs | 8 |
| Parameter | 8PK1225 |
| Type | V-Ribbed Belt |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | V-Ribbed Belt |
Important compatibility info
| Weight | 145 g |
| Length | 1225 mm |
| Width | 28.5 mm |
| Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Number of Ribs | 8 |
| Parameter | 8PK1225 |
| Type | V-Ribbed Belt |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | V-Ribbed Belt |
Important compatibility info
| Weight | 239 g |
| Placement on Vehicle | Lateral Mounting |
| Type | Cover, external mirror holder |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Cover, external mirror holder |
Important compatibility info
| Weight | 51 g |
| Length | 41 mm |
| Outer diameter | 15 mm |
| Thread Size | M8 x 1,25 |
| Type | Sleeve, compressed air tank strap |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Sleeve, compressed air tank strap |
Important compatibility info
| Weight | 338 g |
| Inner diameter 1 | 31.5 mm |
| Inner diameter 2 | 35 mm |
| Type | Oil Hose |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Oil Hose |
Important compatibility info
| Weight | 105.5 g |
| for OE number | 1893054 |
| Type | Gasket, cylinder head |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Gasket, cylinder head |
Important compatibility info
| Weight | 105.5 g |
| for OE number | 1893054 |
| Type | Gasket, cylinder head |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Gasket, cylinder head |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023























