Car Parts & Accessories by Diesel Technic
Important compatibility info
| Weight | 163 g |
| Diameter | 104 mm |
| Pipe Connector | Pipe Clamp |
| Type | Pipe Connector, exhaust system |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Pipe Connector, exhaust system |
Important compatibility info
| Weight | 163 g |
| Diameter | 104 mm |
| Pipe Connector | Pipe Clamp |
| Type | Pipe Connector, exhaust system |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Pipe Connector, exhaust system |
Important compatibility info
| Weight | 8 g |
| Length | 37.5 mm |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Type | Sensor |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Sensor |
Important compatibility info
| Weight | 68 g |
| Length | 40 mm |
| Outer diameter | 22 mm |
| Inner diameter | 14.2 mm |
| Type | Spacer Sleeve, shock-absorber mounting (driver cab) |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Spacer Sleeve, shock-absorber mounting (driver cab) |
Important compatibility info
| Weight | 43 g |
| Placement on Vehicle | both sides |
| Bulb Type | LED |
| Parameter | LED |
| Type | End Outline Marker Light |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | End Outline Marker Light |
Important compatibility info
| Weight | 403 g |
| Pipe Connector | Pipe Clamp |
| Diameter From | 121 mm |
| Diameter To | 133 mm |
| Type | Pipe Connector, exhaust system |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Pipe Connector, exhaust system |
Important compatibility info
| Weight | 403 g |
| Pipe Connector | Pipe Clamp |
| Diameter From | 121 mm |
| Diameter To | 133 mm |
| Type | Pipe Connector, exhaust system |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Pipe Connector, exhaust system |
Important compatibility info
| Weight | 485 g |
| Length | 554 mm |
| Type | Steel Strap, fuel tank |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Steel Strap, fuel tank |
Important compatibility info
| Type | Fuel filter |
| Thread Size | 1" x 14 UNS |
| Filter type | Spin-on Filter |
| Outer diameter | 107 mm |
| Weight | 735 g |
| Height | 155 mm |
| Function | Fuel filter |
| Guarantee | 2 years warranty |
Important compatibility info
| Type | Fuel filter |
| Thread Size | 1" x 14 UNS |
| Filter type | Spin-on Filter |
| Outer diameter | 107 mm |
| Weight | 735 g |
| Height | 155 mm |
| Function | Fuel filter |
| Guarantee | 2 years warranty |
Important compatibility info
| Weight | 466 g |
| Height | 120 mm |
| Outer diameter | 70 mm |
| Thread Size | 3/4" x 16 UNF |
| Type | Oil Filter, manual transmission |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Oil Filter, manual transmission |
Important compatibility info
| Weight | 466 g |
| Height | 120 mm |
| Outer diameter | 70 mm |
| Thread Size | 3/4" x 16 UNF |
| Type | Oil Filter, manual transmission |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Oil Filter, manual transmission |
Important compatibility info
| Weight | 21 g |
| Type | Seal, oil filter |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Seal, oil filter |
Important compatibility info
| Weight | 2 g |
| Inner diameter | 10 mm |
| Height 1 | 9 mm |
| Height 2 | 13 mm |
| Outer diameter 1 | 16 mm |
| Outer diameter 2 | 20 mm |
| Type | Bush, shift rod |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Bush, shift rod |
| Angle | 5 ° |
Important compatibility info
| Weight | 33.5 g |
| Type | Cover, inspection hole (brake pad wear) |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Cover, inspection hole (brake pad wear) |
Important compatibility info
| Weight | 43 g |
| Length | 32 mm |
| Inner diameter | 32 mm |
| Paired article numbers | 3.15044 |
| Type | Coolant Pipe |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Coolant Pipe |
Important compatibility info
| Weight | 43 g |
| Length | 32 mm |
| Inner diameter | 32 mm |
| Paired article numbers | 3.15044 |
| Type | Coolant Pipe |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Coolant Pipe |
Important compatibility info
| Weight | 178 g |
| Length | 81 mm |
| Thread Size | M12 x 1,75 |
| Inner diameter | 16 mm |
| Type | Joint Bearing, driver cab suspension |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Joint Bearing, driver cab suspension |
Important compatibility info
| Outer diameter | 56.5 mm |
| Height | 89 mm |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Type | Bushing, stabiliser bar |
| Weight | 200 g |
| Function | Bushing, stabiliser bar |
| Inner diameter | 35 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle, Front Axle both sides |
Important compatibility info
| Outer diameter | 56.5 mm |
| Height | 89 mm |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Type | Bushing, stabiliser bar |
| Weight | 200 g |
| Function | Bushing, stabiliser bar |
| Inner diameter | 35 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle, Front Axle both sides |
Important compatibility info
| Weight | 234 g |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Height | 7 mm |
| Outer diameter | 164 mm |
| Inner diameter | 140 mm |
| Type | Sensor Ring, ABS |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Sensor Ring, ABS |
Important compatibility info
| Weight | 53 g |
| Length | 600 mm |
| Type | Cable Pull, stowage box flap opener |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Cable Pull, stowage box flap opener |
Important compatibility info
| Weight | 76 g |
| Placement on Vehicle | Lateral Mounting |
| Voltage | 24 V |
| Lamp Shape | P21W |
| Type | Direction Indicator |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Direction Indicator |
Important compatibility info
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Seal, coolant pipe |
| Type | Seal, coolant pipe |
| Inner diameter | 51.2 mm |
| Weight | 67 g |
| Length | 22.8 mm |
Important compatibility info
| Weight | 16 g |
| Number of Poles | 4 -pin connector |
| RPO Number | 4.91313 |
| for OE number | 002 540 2381 |
| Type | Plug |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Plug |
| Number of Parts | 19 -part |
Important compatibility info
| Weight | 49 g |
| Length | 35 mm |
| Outer diameter | 20 mm |
| Inner diameter | 13 mm |
| Type | Bush |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Bush |
Important compatibility info
| Weight | 186.5 g |
| Type | Retaining Plate, brake shoe pins |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Retaining Plate, brake shoe pins |
Important compatibility info
| Weight | 70 g |
| Type | Suspension, propshaft |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Suspension, propshaft |
Important compatibility info
| Weight | 70 g |
| Type | Suspension, propshaft |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Suspension, propshaft |
Important compatibility info
| Weight | 43 g |
| for OE number | 1505366 |
| Type | Gasket, cylinder head cover |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Gasket, cylinder head cover |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023






















