Car Parts & Accessories by Diesel Technic
Important compatibility info
| Weight | 1088 g |
| Width | 30 mm |
| Outer diameter | 78 mm |
| Type | Belt Tensioner, V-ribbed belt |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Belt Tensioner, V-ribbed belt |
Important compatibility info
| Weight | 1088 g |
| Width | 30 mm |
| Outer diameter | 78 mm |
| Type | Belt Tensioner, V-ribbed belt |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Belt Tensioner, V-ribbed belt |
Important compatibility info
| Off-set left | 65 mm |
| Function | Adjuster, braking system |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Tooth System | SAE 1 1/2'' 10 |
| Bore Diameter | 16 mm |
| Paired article numbers | 1.18630 |
| Weight | 3179 g |
| Bore Distance | 165 mm |
| Type | Adjuster, braking system |
| Operating Mode | Automatic |
| Number of Teeth | 10 |
Important compatibility info
| Weight | 40 g |
| Height | 18.5 mm |
| Thread Size | M18 x 1,5 |
| Spanner Size | 24 |
| Quality/ Grade | 10 |
| Type | Wheel Nut |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Wheel Nut |
Important compatibility info
| Weight | 40 g |
| Height | 18.5 mm |
| Thread Size | M18 x 1,5 |
| Spanner Size | 24 |
| Quality/ Grade | 10 |
| Type | Wheel Nut |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Wheel Nut |
Important compatibility info
| Weight | 3140 g |
| Number of Teeth | 10 |
| Operating Mode | Automatic |
| Bore Diameter | 16 mm |
| Bore Distance | 165 mm |
| Type | Adjuster, braking system |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Off-set left | 25 mm |
| Tooth System | SAE 1 1/2'' 10 |
| Function | Adjuster, braking system |
Important compatibility info
| Weight | 54 g |
| Thread Size | M20 x 1,5 |
| Spanner Size | 27 |
| Type | Pressure Relief Valve, common rail system |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Pressure Relief Valve, common rail system |
Important compatibility info
| Diameter | 42 mm |
| Bore Diameter | 14 mm |
| Max. Length | 309 mm |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Type | Shock Absorber, cab suspension |
| Weight | 1494 g |
| Function | Shock Absorber, cab suspension |
| Min. Length | 220 mm |
Important compatibility info
| Diameter | 42 mm |
| Bore Diameter | 14 mm |
| Max. Length | 309 mm |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Type | Shock Absorber, cab suspension |
| Weight | 1494 g |
| Function | Shock Absorber, cab suspension |
| Min. Length | 220 mm |
Important compatibility info
| Weight | 712 g |
| Type | Thermostat Housing |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Thermostat Housing |
Important compatibility info
| Weight | 712 g |
| Type | Thermostat Housing |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Thermostat Housing |
Important compatibility info
| Weight | 715 g |
| Additional Information 2 | with sensor |
| Number of Poles | 5 -pin connector |
| for OE number | 23897052 |
| Type | Accelerator Pedal |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Accelerator Pedal |
Important compatibility info
| Weight | 715 g |
| Additional Information 2 | with sensor |
| Number of Poles | 5 -pin connector |
| for OE number | 23897052 |
| Type | Accelerator Pedal |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Accelerator Pedal |
Important compatibility info
| Weight | 6050 g |
| Placement on Vehicle | Right |
| Thread Size | M12 |
| Paired article numbers | 1.22760 |
| Type | Holder, mudguard |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Number of threaded bolts | 2 |
| Function | Holder, mudguard |
Important compatibility info
| Weight | 732 g |
| Length | 530 mm |
| Sensor Type | Tube Sensor |
| Type | Sender Unit, fuel tank |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Sender Unit, fuel tank |
Important compatibility info
| Weight | 732 g |
| Length | 530 mm |
| Sensor Type | Tube Sensor |
| Type | Sender Unit, fuel tank |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Sender Unit, fuel tank |
Important compatibility info
| Weight | 495 g |
| Type | Switch, splitter gearbox |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Switch, splitter gearbox |
Important compatibility info
| Weight | 333 g |
| for OE number | 1615082 |
| Type | Steering Column Switch |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Steering Column Switch |
Important compatibility info
| Weight | 3810 g |
| Height | 497 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Inner diameter 1 | 17 mm |
| Inner diameter 2 | 168 mm |
| Outer diameter 1 | 260 mm |
| Outer diameter 2 | 290 mm |
| Type | Air Filter |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Air Filter |
Important compatibility info
| Weight | 3810 g |
| Height | 497 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Inner diameter 1 | 17 mm |
| Inner diameter 2 | 168 mm |
| Outer diameter 1 | 260 mm |
| Outer diameter 2 | 290 mm |
| Type | Air Filter |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Air Filter |
Important compatibility info
| Weight | 1134 g |
| Type | Gear Lever Gaiter |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Gear Lever Gaiter |
Important compatibility info
| Weight | 5254 g |
| Outer diameter | 480 mm |
| Inner diameter | 430 mm |
| Number of Teeth | 158 |
| Type | Ring Gear, flywheel |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Ring Gear, flywheel |
Important compatibility info
| Weight | 339 g |
| for OE number | 3953045 |
| Type | Master Cylinder, clutch |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Master Cylinder, clutch |
Important compatibility info
| Weight | 339 g |
| for OE number | 3953045 |
| Type | Master Cylinder, clutch |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Master Cylinder, clutch |
Important compatibility info
| Weight | 3080 g |
| Thread Measurement 2 | M24 x 1,5 |
| Thread Measurement 1 | M16 x 1,5 |
| Outer diameter 2 | 262 mm |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Thread Size | M10 x 1,5 |
| Length | 320 mm |
| Function | Bellow, air suspension |
| Type | Bellow, air suspension |
| Outer diameter 1 | 160 mm |
Important compatibility info
| Weight | 3080 g |
| Thread Measurement 2 | M24 x 1,5 |
| Thread Measurement 1 | M16 x 1,5 |
| Outer diameter 2 | 262 mm |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Thread Size | M10 x 1,5 |
| Length | 320 mm |
| Function | Bellow, air suspension |
| Type | Bellow, air suspension |
| Outer diameter 1 | 160 mm |
Important compatibility info
| Weight | 6504 g |
| Length | 271.1 mm |
| Inner diameter | 130 mm |
| Outer diameter 1 | 140 mm |
| Outer diameter 2 | 151 mm |
| Type | Cylinder Sleeve |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Cylinder Sleeve |
Important compatibility info
| Weight | 6504 g |
| Length | 271.1 mm |
| Inner diameter | 130 mm |
| Outer diameter 1 | 140 mm |
| Outer diameter 2 | 151 mm |
| Type | Cylinder Sleeve |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Cylinder Sleeve |
Important compatibility info
| Weight | 5378 g |
| Outer diameter | 508 mm |
| Inner diameter | 460 mm |
| Number of Teeth | 167 |
| Type | Flywheel |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Flywheel |
Important compatibility info
| Weight | 5378 g |
| Outer diameter | 508 mm |
| Inner diameter | 460 mm |
| Number of Teeth | 167 |
| Type | Flywheel |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Flywheel |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023


















