Car Parts & Accessories by Diesel Technic
Important compatibility info
| Weight | 1440 g |
| Thread Size | M30 x 3,5 |
| Spanner Size | 46 |
| Type | Spring Bolt |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Spring Bolt |
| Screw length below head | 225 mm |
Important compatibility info
| Weight | 655 g |
| Outer diameter | 11 mm |
| Inner diameter | 7 mm |
| for OE number | 06.54102.0442 |
| Length | 4.4 m |
| Type | Hose |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Hose |
Important compatibility info
| Weight | 1380 g |
| Type | Repair Kit, reversing lever |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Repair Kit, reversing lever |
Important compatibility info
| Weight | 129 g |
| Type | Pressure Switch |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Pressure Switch |
Important compatibility info
| Weight | 129 g |
| Type | Pressure Switch |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Pressure Switch |
Important compatibility info
| Weight | 3283 g |
| Inner diameter | 70 mm |
| for OE number | 656 411 0012 |
| Type | Suspension, propshaft |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Suspension, propshaft |
Important compatibility info
| Weight | 3283 g |
| Inner diameter | 70 mm |
| for OE number | 656 411 0012 |
| Type | Suspension, propshaft |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Suspension, propshaft |
Important compatibility info
| Weight | 685 g |
| Voltage | 24 V |
| Operating Mode | Electric |
| Frequency Range | 400 Hz |
| Type | Signal Horn |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Signal Horn |
Important compatibility info
| Weight | 1009 g |
| Inner diameter | 47 mm |
| for OE number | 906 410 1081 |
| Function | Bearing, propshaft centre bearing |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Type | Bearing, propshaft centre bearing |
Important compatibility info
| Weight | 1009 g |
| Inner diameter | 47 mm |
| for OE number | 906 410 1081 |
| Function | Bearing, propshaft centre bearing |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Type | Bearing, propshaft centre bearing |
Important compatibility info
| Weight | 70 g |
| Length | 54.5 mm |
| Thread Size | M16 x 1,5 |
| Number of Poles | 3 -pin connector |
| Spanner Size | 27 |
| Type | Sensor, compressed-air system |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Sensor, compressed-air system |
Important compatibility info
| Weight | 1810 g |
| Inner diameter | 60 mm |
| for OE number | 1113031 |
| Type | Bearing, propshaft centre bearing |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Bearing, propshaft centre bearing |
Important compatibility info
| Weight | 1810 g |
| Type | Brake Master Cylinder |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Brake Master Cylinder |
Important compatibility info
| Weight | 19 g |
| Length | 32.2 mm |
| Outer diameter | 10 mm |
| Type | Spring Retaining Pin, brake shoe |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Spring Retaining Pin, brake shoe |
Important compatibility info
| Weight | 1549 g |
| Width | 38 mm |
| Outer diameter | 74 mm |
| for OE number | 21549016 |
| Type | Belt Tensioner, V-ribbed belt |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Belt Tensioner, V-ribbed belt |
Important compatibility info
| Weight | 1549 g |
| Width | 38 mm |
| Outer diameter | 74 mm |
| for OE number | 21549016 |
| Type | Belt Tensioner, V-ribbed belt |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Belt Tensioner, V-ribbed belt |
Important compatibility info
| Weight | 1268 g |
| Width | 32 mm |
| Outer diameter | 74 mm |
| for OE number | 2197002 |
| Type | Belt Tensioner, V-ribbed belt |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Belt Tensioner, V-ribbed belt |
Important compatibility info
| Weight | 1268 g |
| Width | 32 mm |
| Outer diameter | 74 mm |
| for OE number | 2197002 |
| Type | Belt Tensioner, V-ribbed belt |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Belt Tensioner, V-ribbed belt |
Important compatibility info
| Weight | 1655 g |
| Type | Gasket Set, planetary gearbox |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Gasket Set, planetary gearbox |
Important compatibility info
| Weight | 4091 g |
| Diameter | 44 mm |
| Number of Teeth | 10 |
| Paired article numbers | 2.40126 |
| Length 1 | 330 mm |
| Parameter | S-cam |
| Length 2 | 298 mm |
| Length 3 | 283 mm |
| Type | Brake Shaft |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Brake Shaft |
Important compatibility info
| Weight | 348 g |
| Length | 180 mm |
| Outer diameter | 107 mm |
| Inner diameter | 100 mm |
| for OE number | 2057832 |
| Type | Charge Air Hose |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Charge Air Hose |
Important compatibility info
| Weight | 780 g |
| Type | Cover, exterior mirror |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Cover, exterior mirror |
Important compatibility info
| Weight | 780 g |
| Type | Cover, exterior mirror |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Cover, exterior mirror |
Important compatibility info
| Weight | 41 g |
| Thread Size | M16 x 1,5 |
| Parameter | HDSCS |
| Type | Sensor, pneumatic suspension level |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Operating pressure to | 20 bar |
| Function | Sensor, pneumatic suspension level |
Important compatibility info
| Weight | 2424 g |
| Length | 230 mm |
| Paired article numbers | 2.40108 |
| Type | Brake Shaft, drum brake |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Brake Shaft, drum brake |
Important compatibility info
| Weight | 102 g |
| Type | Piston Ring Kit |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Piston Ring Kit |
Important compatibility info
| Weight | 102 g |
| Type | Piston Ring Kit |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Piston Ring Kit |
Important compatibility info
| Weight | 548 g |
| Type | Deflection/Guide Pulley, V-ribbed belt |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Deflection/Guide Pulley, V-ribbed belt |
Important compatibility info
| Weight | 548 g |
| Type | Deflection/Guide Pulley, V-ribbed belt |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Deflection/Guide Pulley, V-ribbed belt |
Important compatibility info
| Weight | 1590.7 g |
| Placement on Vehicle | Right |
| Voltage | 24 V |
| Bulb Type | H4 |
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
| Left-hand / Right-hand Traffic | for left-hand traffic |
| Lamp Shape | H4 |
| Type | Headlight |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Headlight |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023





















