Car Parts & Accessories by Diesel Technic
Important compatibility info
| Weight | 2316 g |
| Height 1 | 38 mm |
| Height 2 | 38 mm |
| Outer diameter 1 | 70 mm |
| for OE number | 1809098 |
| Outer diameter 2 | 78 mm |
| Type | Belt Tensioner, V-ribbed belt |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Belt Tensioner, V-ribbed belt |
Important compatibility info
| Weight | 2316 g |
| Height 1 | 38 mm |
| Height 2 | 38 mm |
| Outer diameter 1 | 70 mm |
| for OE number | 1809098 |
| Outer diameter 2 | 78 mm |
| Type | Belt Tensioner, V-ribbed belt |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Belt Tensioner, V-ribbed belt |
Important compatibility info
| Weight | 1450 g |
| Outer diameter | 60 mm |
| Type | Spring Bolt |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Spring Bolt |
Important compatibility info
| Weight | 308 g |
| Thread Size | 7/8" x 11 BSF |
| Thread Length | 60 mm |
| Quality/ Grade | 10.9 |
| Bolt Head Diameter | 37 mm |
| Type | Wheel Stud |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Wheel Stud |
| Screw length below head | 85 mm |
Important compatibility info
| Weight | 308 g |
| Thread Size | 7/8" x 11 BSF |
| Thread Length | 60 mm |
| Quality/ Grade | 10.9 |
| Bolt Head Diameter | 37 mm |
| Type | Wheel Stud |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Wheel Stud |
| Screw length below head | 85 mm |
Important compatibility info
| Height | 277 mm |
| Weight | 450 g |
| Outer diameter | 116 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Inner diameter 1 | 62 mm |
| Inner diameter 2 | 13 mm |
| for OE number | 473 180 0809 |
| Type | Oil Filter |
| Function | Oil Filter |
Important compatibility info
| Height | 277 mm |
| Weight | 450 g |
| Outer diameter | 116 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Inner diameter 1 | 62 mm |
| Inner diameter 2 | 13 mm |
| for OE number | 473 180 0809 |
| Type | Oil Filter |
| Function | Oil Filter |
Important compatibility info
| Weight | 2920 g |
| Placement on Vehicle | Rear |
| Type | Wing |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Panel Type | Full Body Section |
| Function | Wing |
Important compatibility info
| Weight | 1225 g |
| Placement on Vehicle | Right |
| Length | 500 mm |
| Height | 130 mm |
| Thread Size | M8 |
| Voltage | 24 V |
| Thread Length | 20 mm |
| Depth | 90 mm |
| Type | Combination Rear Light |
| Bolt Distance | 152 mm |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Combination Rear Light |
Important compatibility info
| Weight | 1225 g |
| Placement on Vehicle | Right |
| Length | 500 mm |
| Height | 130 mm |
| Thread Size | M8 |
| Voltage | 24 V |
| Thread Length | 20 mm |
| Depth | 90 mm |
| Type | Combination Rear Light |
| Bolt Distance | 152 mm |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Combination Rear Light |
Important compatibility info
| Weight | 3560 g |
| Thread Size | M16 x 1,5 |
| Parameter | Type 20 |
| Stroke | 75 mm |
| Type | Diaphragm Brake Cylinder |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Piston Rod Length | 70 mm |
| Function | Diaphragm Brake Cylinder |
Important compatibility info
| Weight | 3560 g |
| Thread Size | M16 x 1,5 |
| Parameter | Type 20 |
| Stroke | 75 mm |
| Type | Diaphragm Brake Cylinder |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Piston Rod Length | 70 mm |
| Function | Diaphragm Brake Cylinder |
Important compatibility info
| Weight | 17.5 g |
| Type | Valve, power steering |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Valve, power steering |
Important compatibility info
| Weight | 1085 g |
| Type | Belt Tensioner, V-ribbed belt |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Belt Tensioner, V-ribbed belt |
Important compatibility info
| Weight | 1085 g |
| Type | Belt Tensioner, V-ribbed belt |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Belt Tensioner, V-ribbed belt |
Important compatibility info
| Weight | 190 g |
| Paired article numbers | 5.80045 |
| for OE number | 1705212 |
| Type | Steering Column Switch |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Steering Column Switch |
Important compatibility info
| Weight | 231 g |
| Voltage | 24 V |
| Bulb Type | LED |
| Rated Power | 5,9 W |
| Parameter | LED |
| Type | Daytime Running Light |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Daytime Running Light |
Important compatibility info
| Weight | 231 g |
| Voltage | 24 V |
| Bulb Type | LED |
| Rated Power | 5,9 W |
| Parameter | LED |
| Type | Daytime Running Light |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Daytime Running Light |
Important compatibility info
| Weight | 22 g |
| Placement on Vehicle | Cylinder Head |
| for OE number | 2086029 |
| Type | Gasket, exhaust manifold |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Gasket, exhaust manifold |
Important compatibility info
| Weight | 22 g |
| Placement on Vehicle | Cylinder Head |
| for OE number | 2086029 |
| Type | Gasket, exhaust manifold |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Gasket, exhaust manifold |
Important compatibility info
| Weight | 49 g |
| Length | 600 mm |
| Type | Cable Pull, stowage box flap opener |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Cable Pull, stowage box flap opener |
Important compatibility info
| Weight | 1365 g |
| Width | 39 mm |
| Outer diameter | 74 mm |
| for OE number | 2197390 |
| Type | Belt Tensioner, V-ribbed belt |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Belt Tensioner, V-ribbed belt |
Important compatibility info
| Weight | 1365 g |
| Width | 39 mm |
| Outer diameter | 74 mm |
| for OE number | 2197390 |
| Type | Belt Tensioner, V-ribbed belt |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Belt Tensioner, V-ribbed belt |
Important compatibility info
| Weight | 165 g |
| Voltage | 24 V |
| Number of Poles | 16 -pin connector |
| Operating Mode | Electronic |
| Rated Power | 21 W |
| Parameter | 2+1...3+1...3 x 21 W |
| Type | Flasher Unit |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Flasher Unit |
Important compatibility info
| Weight | 194 g |
| Placement on Vehicle | High Pressure Pump (low pressure side) |
| Type | Control Valve, fuel quantity (common rail system) |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Control Valve, fuel quantity (common rail system) |
Important compatibility info
| Weight | 162 g |
| Type | Repair Kit, air compressor |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Repair Kit, air compressor |
Important compatibility info
| Weight | 1179 g |
| Placement on Vehicle | Lower |
| Type | Door Hinge |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Door Hinge |
Important compatibility info
| Weight | 2.8 g |
| Type | Seal |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Seal |
Important compatibility info
| Weight | 2 g |
| Material | Copper |
| Outer diameter | 32 mm |
| Thickness | 2 mm |
| Inner diameter | 26 mm |
| Shape/Form | A-shape |
| Type | Seal Ring, oil drain plug |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Seal Ring, oil drain plug |
Important compatibility info
| Weight | 2 g |
| Material | Copper |
| Outer diameter | 32 mm |
| Thickness | 2 mm |
| Inner diameter | 26 mm |
| Shape/Form | A-shape |
| Type | Seal Ring, oil drain plug |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Seal Ring, oil drain plug |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023



















