Car Parts & Accessories by Diesel Technic
Important compatibility info
| Weight | 569 g |
| Thread Size | M14 x 1,5 |
| Type | Cover, fuel filter |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Cover, fuel filter |
Important compatibility info
| Function | Tilt Pump, driver cab |
| Type | Tilt Pump, driver cab |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Weight | 2438 g |
Important compatibility info
| Function | Tilt Pump, driver cab |
| Type | Tilt Pump, driver cab |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Weight | 2438 g |
Important compatibility info
| Weight | 187 g |
| Placement on Vehicle | Rear Axle, Front Axle |
| Length | 2730 mm |
| Type | Sensor, wheel speed |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Sensor, wheel speed |
Important compatibility info
| Weight | 1366 g |
| Width | 39 mm |
| Outer diameter | 74 mm |
| for OE number | 2197391 |
| Type | Belt Tensioner, V-ribbed belt |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Belt Tensioner, V-ribbed belt |
Important compatibility info
| Weight | 1366 g |
| Width | 39 mm |
| Outer diameter | 74 mm |
| for OE number | 2197391 |
| Type | Belt Tensioner, V-ribbed belt |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Belt Tensioner, V-ribbed belt |
Important compatibility info
| Weight | 84 g |
| Length | 1140 mm |
| Thread Size | M14 x 1,5 |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Spanner Size | 17 |
| Cable Length | 1005 mm |
| Type | Sensor, exhaust gas temperature |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Sensor, exhaust gas temperature |
Important compatibility info
| Weight | 1960 g |
| Type | Repair Kit, wheel hub |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Repair Kit, wheel hub |
Important compatibility info
| Weight | 4310 g |
| Length | 222.5 mm |
| Outer diameter | 55 mm |
| Additional Information 2 | with retaining ring |
| Outer diameter 1 | 45 mm |
| Outer diameter 2 | 40 mm |
| Type | Repair Kit, kingpin |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Repair Kit, kingpin |
Important compatibility info
| Weight | 4310 g |
| Length | 222.5 mm |
| Outer diameter | 55 mm |
| Additional Information 2 | with retaining ring |
| Outer diameter 1 | 45 mm |
| Outer diameter 2 | 40 mm |
| Type | Repair Kit, kingpin |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Repair Kit, kingpin |
Important compatibility info
| Weight | 3578 g |
| Inner diameter | 75 mm |
| Type | Bearing, propshaft centre bearing |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Bearing, propshaft centre bearing |
Important compatibility info
| Weight | 3578 g |
| Inner diameter | 75 mm |
| Type | Bearing, propshaft centre bearing |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Bearing, propshaft centre bearing |
Important compatibility info
| Weight | 1977 g |
| Type | Flywheel |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Flywheel |
Important compatibility info
| Weight | 1977 g |
| Type | Flywheel |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Flywheel |
Important compatibility info
| Weight | 1927 g |
| Placement on Vehicle | Rear |
| Type | Door Lock |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Door Lock |
Important compatibility info
| Weight | 279 g |
| Height | 62 mm |
| Thread Size | M22 x 1,5 |
| Spanner Size | 32 |
| Type | Wheel Nut |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Wheel Nut |
Important compatibility info
| Weight | 279 g |
| Height | 62 mm |
| Thread Size | M22 x 1,5 |
| Spanner Size | 32 |
| Type | Wheel Nut |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Wheel Nut |
Important compatibility info
| Weight | 3290 g |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Thread Size | M14 x 1,5 |
| Bore Diameter | 22 mm |
| Shock Absorber Type | Oil Pressure |
| Shock Absorber Design | Telescopic Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Bottom eye, Top pin |
| for OE number | 310 783 |
| Type | Shock Absorber |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Shock Absorber |
Important compatibility info
| Weight | 3290 g |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Thread Size | M14 x 1,5 |
| Bore Diameter | 22 mm |
| Shock Absorber Type | Oil Pressure |
| Shock Absorber Design | Telescopic Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Bottom eye, Top pin |
| for OE number | 310 783 |
| Type | Shock Absorber |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Shock Absorber |
Important compatibility info
| Weight | 22 g |
| Thread Size | M14 x 2 |
| Parameter | G |
| Quality/ Grade | 10 |
| DIN / ISO | DIN 934 |
| Type | Nut |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Nut |
Important compatibility info
| Weight | 2057 g |
| Type | Base, headlight |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Base, headlight |
Important compatibility info
| Weight | 3456 g |
| Inner diameter | 55 mm |
| for OE number | 973 411 0012 |
| Type | Bearing, propshaft centre bearing |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Bearing, propshaft centre bearing |
Important compatibility info
| Weight | 1885 g |
| Length | 230 mm |
| Thread Size | M24 x 3 |
| Thread Length | 60 mm |
| Parameter | G |
| Quality/ Grade | 10.9 |
| Type | Spring Clamp |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Internal width | 97.5 mm |
| Function | Spring Clamp |
Important compatibility info
| Weight | 1885 g |
| Length | 230 mm |
| Thread Size | M24 x 3 |
| Thread Length | 60 mm |
| Parameter | G |
| Quality/ Grade | 10.9 |
| Type | Spring Clamp |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Internal width | 97.5 mm |
| Function | Spring Clamp |
Important compatibility info
| Weight | 103 g |
| Type | Piston Ring Kit |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Piston Ring Kit |
Important compatibility info
| Weight | 103 g |
| Type | Piston Ring Kit |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Piston Ring Kit |
Important compatibility info
| Weight | 253 g |
| Type | Fuel Line |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Fuel Line |
Important compatibility info
| Weight | 2444 g |
| Length | 230 mm |
| Paired article numbers | 2.40109 |
| Type | Brake Shaft, drum brake |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Brake Shaft, drum brake |
Important compatibility info
| Weight | 2096 g |
| Type | Spring Clamp |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Spring Clamp |
Important compatibility info
| Weight | 2096 g |
| Type | Spring Clamp |
| Guarantee | 2 years warranty |
| Function | Spring Clamp |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023



















