Battery by Enduroline
Electrical Sub-Categories
Important compatibility info
| Length | 317 mm |
| Height | 175 mm |
| Width | 175 mm |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Type | Standard |
| Battery | Wet |
| Battery Type Code | 110 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Voltage | 12 |
| Ampere-Hours | 80 Ah |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 720 A |
| Key Words | 720A; 80Ah; 4Yr Warranty; 317x175x175 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Voltage | 12 |
| Type | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 800 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Width | 175 mm |
| Battery Type Code | 110 AGM |
| Height | 190 mm |
| Length | 315 mm |
| Terminal Type | Standard |
| Battery | AGM |
| Ampere-Hours | 80 Ah |
| Key Words | 800A; 80Ah; 5Yr Warranty; 315x175x190 |
| Warranty | 5 year warranty |
Important compatibility info
| Battery Type Code | 110 EFB |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Voltage | 12 |
| Width | 175 mm |
| Height | 175 mm |
| Length | 315 mm |
| Ampere-Hours | 75 Ah |
| Battery | EFB |
| Terminal Type | Standard |
| Type | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 730 A |
| Key Words | 730A; 75Ah; 4Yr Warranty; 315x175x175 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 315 mm |
| Terminal Type | Standard |
| Type | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 720 A |
| Voltage | 12 |
| Width | 175 mm |
| Height | 190 mm |
| Battery | Wet |
| Ampere-Hours | 90 Ah |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | 115 |
| Key Words | 720A; 90Ah; 4Yr Warranty; 315x175x190 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Voltage | 12 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 930 A |
| Height | 235 mm |
| Length | 330 mm |
| Battery | Wet |
| Terminal Type | Standard |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Layout | Terminals Across Centre |
| Battery Type Code | 19001340 |
| Ampere-Hours | 120 Ah |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 133 Ah |
| Width | 175 mm |
| Warranty | 4 year warranty |


