Battery by Enduroline
Electrical Sub-Categories
Important compatibility info
| Width | 175 mm |
| Height | 190 mm |
| Battery Type Code | 096 EFB |
| Length | 278 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 650 A |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Type | Standard |
| Battery | EFB |
| Ampere-Hours | 70 Ah |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Voltage | 12 |
| Key Words | 650A; 70Ah; 4Yr Warranty; 278x175x190 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Battery | Wet |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Type | Standard |
| Battery Type Code | 096R |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 680 A |
| Length | 278 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 |
| Ampere-Hours | 74 Ah |
| Other Part Number | Unipart GBA3086 / GBA4086 |
| Key Words | 680A; 74Ah; 4Yr Warranty; 278x175x190 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Ampere-Hours | 50 Ah |
| Voltage | 12 |
| Battery | Wet |
| Terminal Type | Bolt Through |
| Battery Type Code | 097 |
| Width | 175 mm |
| Height | 175 mm |
| Length | 242 mm |
| Type | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 460 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Key Words | 460A; 50Ah; 4Yr Warranty; 242x175x175 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Type | Starter Battery |
| Width | 175 mm |
| Length | 278 mm |
| Height | 175 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 720 A |
| Battery Type Code | 100 |
| Terminal Type | Standard |
| Ampere-Hours | 72 Ah |
| Battery | Wet |
| Voltage | 12 |
| Key Words | 720A; 72Ah; 4Yr Warranty; 278x175x175 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Battery | EFB |
| Ampere-Hours | 65 Ah |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | 100 EFB |
| Terminal Type | Standard |
| Type | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 650 A |
| Length | 278 mm |
| Height | 175 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 |
| Key Words | 650A; 65Ah; 4Yr Warranty; 278x175x175 |
| Warranty | 4 year warranty |


