Battery by Enduroline
Electrical Sub-Categories
Important compatibility info
| Terminal Type | Bolt Through |
| Type | Starter Battery |
| Ampere-Hours | 35 Ah |
| Battery Type Code | 037 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery | Wet |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 300 A |
| Width | 135 mm |
| Voltage | 12 |
| Length | 245 mm |
| Height | 200 mm |
| Key Words | 300A; 35Ah; 4Yr Warranty; 245x135x200 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Type | Starter Battery |
| Ampere-Hours | 36 Ah |
| Voltage | 12 |
| Battery Type Code | 038 |
| Length | 245 mm |
| Other Part Number | Unipart GBA3038 / GBA4038 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 320 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Battery | Wet |
| Terminal Type | Standard |
| Width | 135 mm |
| Height | 200 mm |
| Warranty | 4 year warranty |
| Key Words | 320A; 36Ah; 4Yr Warranty; 245x135x200 |
Important compatibility info
| Battery Type Code | 048 |
| Width | 129 mm |
| Voltage | 12 |
| Terminal Type | Standard |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 340 A |
| Ampere-Hours | 45 Ah |
| Height | 225 mm |
| Battery | Wet |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Type | Starter Battery |
| Other Part Number | Unipart GBA3048 / GBA4048 |
| Length | 238 mm |
| Warranty | 4 year warranty |
| Key Words | 340A; 45Ah; 4Yr Warranty; 238x129x225 |
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Width | 129 mm |
| Battery Type Code | 049 |
| Voltage | 12 |
| Ampere-Hours | 45 Ah |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 340 A |
| Type | Starter Battery |
| Battery | Wet |
| Terminal Type | Standard |
| Length | 238 mm |
| Height | 225 mm |
| Warranty | 4 year warranty |
| Key Words | 340A; 45Ah; 4Yr Warranty; 238x129x225 |
Important compatibility info
| Terminal Type | Japanese Narrow |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 360 A |
| Length | 196 mm |
| Height | 223 mm |
| Ampere-Hours | 40 Ah |
| Battery | Wet |
| Voltage | 12 |
| Width | 127 mm |
| Battery Type Code | 054 |
| Warranty | 4 year warranty |
| Key Words | 360A; 40Ah; 4Yr Warranty; 196x127x223 |




