Battery by Exide
Over 120 years of battery experience makes Exide one of the largest quality manufacturers of batteries in the world. Electrical Sub-Categories
Important compatibility info
| Battery | AGM Battery |
| Hold-down Type | B00 |
| Ampere-Hours | 18 Ah |
| Extra Description | EXIDE AGM Ready |
| Cold-test Current, EN | 250 A |
| Length | 180 mm |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Terminal Type | M11 |
| Voltage | 12 V |
| Width | 75 mm |
| Height | 165 mm |
| Battery Type Code | 51913 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 250 A |
| Title | Exide Motorcycle Battery - 12 V - 18Ah - 250CCA |
| Warranty | 1 year warranty |
Additional Information
Technical Information
• Maximum cranking – ideal for high-class motorcycles, power sport and off-road vehicles with large engines • Sealed VRLA (valve-regulated lead-acid) battery – ideal fo r rough terrain and highly inclined mounting • Starting reliability even at cold temperatures – ideal for jet-skis • Ready to use & maintenance free – no initial acid filling or later water refilling required
- Great safety features and ideal for motion tilting, fully sealed, leak- proof and spill-proo
- Maintenance free, no water refilling
- Ready to use, no initial acid filling
- Extended cycle life-Ideal for seasonal use, low self-discharge
- AGM Ready provides maximum power and is fully “install and forget” just like you always wanted. No initial acid filling or water topping is required. The battery is leak-proof, spill-proof and highly vibration resistant – ideal for powersport, all-terrain
Important compatibility info
| Length | 242 mm |
| Cold-test Current, EN | 640 A |
| Terminal Type | EN |
| Width | 175 mm |
| Ampere-Hours | 64 Ah |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 640 A |
| Height | 190 mm |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | PREMIUM *** |
| Voltage | 12 V |
| Battery Type Code | 027 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Hold-down Type | B13 |
| Key Words | 640A; 64Ah; 4Yr Warranty; 242x175x190 |
| Title | Exide Conventional Battery - 12 V - 64Ah - 640CCA |
| Warranty | 4 year warranty |
Additional Information
Technical Information
• Carbon Boost® 2.0 has improved charge acceptance and recha rges up to 2.0 times faster than standard batteries • Ideal for extreme weather and urban driving conditions • 30% extra starting power • Higher average state-of-charge throughout battery life
- The HIGH-PERFORMANCE Battery with exclusive Carbon Boost 2.0 technology
- Ideal for highly equipped cars with powerful engines and demanding electrical needs
- 30% extra starting power
- Recharges up to 2 times faster compared to otherconventional batteries
- The Exide Premium Carbon Boost 2.0 battery recharges up to 2 times faster due to Exide’s proprietary application of carbon additives on the negative plates. This technique was discovered during development of our AGM and EFB ranges, and led to improved ch
Important compatibility info
| Post Positions | 1 |
| Cold-test Current, EN | 680 A |
| Battery Type Code | 096R |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 680 A |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 74 Ah |
| Length | 278 mm |
| Height | 190 mm |
| Terminal Type | EN |
| Hold-down Type | B13 |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | EXCELL ** |
| Key Words | 680A; 74Ah; 4Yr Warranty; 278x175x190 |
| Title | Exide Conventional Battery - 12 V - 74Ah - 680CCA |
| Warranty | 4 year warranty |
Additional Information
Technical Information
• All-round battery for standard use and reliable performanc e • Complete range covering almost 100% of the car parc • 15% extra starting power
- The REFERENCE Battery- 15% extra starting power
- Original Equipment experience inside
- 3DX Grid Technology
- All-round battery for standard use
- Ideal for cars with standard equipment
- Exide Excell is a proven all-round battery for most modern vehicles, standard equipment and everyday driving. Like every Exide battery, Excell features robust 3DX grid technology for better electrical performance and longer lifespan.
Important compatibility info
| Ampere-Hours | 74 Ah |
| Cold-test Current, EN | 680 A |
| Battery Type Code | 067 |
| Length | 278 mm |
| Hold-down Type | B13 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 680 A |
| Terminal Type | EN |
| Type | Starter Battery |
| Voltage | 12 V |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | EXCELL ** |
| Width | 175 mm |
| Height | 190 mm |
| Key Words | 680A; 74Ah; 4Yr Warranty; 278x175x190 |
| Title | Exide Conventional Battery - 12 V - 74Ah - 680CCA |
| Warranty | 4 year warranty |
Additional Information
Technical Information
• All-round battery for standard use and reliable performanc e • Complete range covering almost 100% of the car parc • 15% extra starting power
- The REFERENCE Battery- 15% extra starting power
- Original Equipment experience inside
- 3DX Grid Technology
- All-round battery for standard use
- Ideal for cars with standard equipment
- Exide Excell is a proven all-round battery for most modern vehicles, standard equipment and everyday driving. Like every Exide battery, Excell features robust 3DX grid technology for better electrical performance and longer lifespan.
Important compatibility info
| Width | 175 mm |
| Cold-test Current, EN | 540 A |
| Terminal Type | 1 |
| Ampere-Hours | 55 Ah |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 480 A |
| Battery Type Code | 012 EFB |
| Height | 190 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Extra Description | EFB |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Battery | EFB Battery |
| Length | 207 mm |
| Voltage | 12 V |
| Key Words | 480A; 55Ah; 3Yr Warranty; 207x175x190 |
| Hold-down Type | B13 |
| Title | Exide EFB Battery - 12 V - 55Ah - 540CCA |
| Warranty | 3 year warranty |
Additional Information
Technical Information
• High dynamic charge acceptance over battery’s lifespan • Extra energy for vehicles with and without Start-Stop syst ems (3 times more than conventional batteries) • EFB has 3 times higher cycle life than standard convention al batteries • Optimised regenerative braking functionality in vehicles w ith Start-Stop systems – ensuring maximum fuel savings and l ess CO2 emissions
- The new Exide EFB battery featuring Carbon Boost 2.0.supports all vehicles, with and without Start-Stop systems,which have high cycling requirements
- Extra energy for vehicles with and without
- High dynamic charge acceptance over life of battery
- First invented by Exide in 2008, EFB batteries have come to play an increasingly crucial role for car manufacturers in order to reduce fuel consumption and emissions. Now Exide brings the latest OE generation to the aftermarket, featuring Carbon Boost 2.0
