Battery by Exide
Over 120 years of battery experience makes Exide one of the largest quality manufacturers of batteries in the world. Electrical Sub-Categories
Important compatibility info
| Cold-test Current, EN | 240 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Battery Type Code | YTX14H-BS Compatible Lithium |
| Battery | Li-Ion Battery, LFP Battery (LiFePO4), with load status display |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 240 A |
| Length | 150 mm |
| Height | 95 mm |
| Width | 90 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 4 Ah |
| Extra Description | EXIDE Li-ion |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Hold-down Type | B00 |
| Post Positions | 1 |
| Warranty | 1 year warranty |
| Terminal Type | M12 |
Additional Information
Technical Information
• Up to 80% lighter than lead-acid batteries, enabling faste r acceleration and better performance • Long shelf-life and perfect for seasonal use • Exide Li-Ion batteries can fulfill more than 2000 cycles – for a long battery life • Ready to use & maintenance-free
Important compatibility info
| Height | 190 mm |
| Length | 242 mm |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Cold-test Current, EN | 680 A |
| Rated Power | 500 Wh |
| Extra Description | EXIDE DUAL AGM |
| Battery | AGM Battery |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Terminal Type | 1 |
| Ampere-Hours | 60 Ah |
| Battery Type Code | 242 x 175 x 190 AGM |
| Hold-down Type | B13 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 680 A |
| Voltage | 12 V |
| Width | 175 mm |
| NCC Class | C |
| Title | Exide AGM Battery - 12 V - 60Ah - 680CCA |
| Warranty | 2 year warranty |
Additional Information
Technical Information
• Absolutely maintenance-free and suitable for long resting periods • No location constraints (safe for cabin mount), spark-proo f and spill-proof • Suitable for side mount, high vibration and tilt resistant • Faster recharge with AGM technology
- . EXIDE Dual AGM is certified by DNV-GL for your safety on board.
- The Dual AGM battery range, with Wh* performance from 450-1500wh, is the ideal choice to cover all dual-supply needs for the most popular recreational boats.
- The batteries are partially discharged during use. Dual AGM's reinforced design, combined with a good recharging procedure, is key to providing the best result and service life.
- EXIDE Dual AGM battery range is designed for boats and caravans with one battery bank for all consumers. It is also suitable for additional batteries applied directly to electrical winches, thrusters and trolling motors.
- Exide AGM Equipment batteries are the right solution to face deep battery discharges due the utilization of energy hungry equipment, and it is the key to providing the longest service life duration. Exide Equipment agm is certified by DNV for your safety
Important compatibility info
| Terminal Type | 1 |
| Replaces | EK600 |
| Battery | AGM Battery |
| Length | 242 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 62 Ah |
| Cold-test Current, EN | 680 A |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | AGM |
| Hold-down Type | B13 |
| Battery Type Code | 027 AGM |
| Title | Exide AGM Battery - 12 V - 62Ah - 680CCA |
| Warranty | 3 year warranty |
Additional Information
Technical Information
• Created for OE purposes, its design, components and materi al give maximum power and top charge acceptance • Valve-regulated lead-acid batteries ensure maximum power a nd long lifespan • Top-level safety features and absolutely no free acid •Start-Stop AGM battery has 4 times extra cycle life compare d to standard conventional batteries
- Choose the Original Latest AGM generation approved by car manufacturers
- Ideal for large cars, SUVs, vans and vehicles with Start-Stop and power-hu
- Optimised for partial state of charge operations
- 4 times higher cycle life
- Top charge acceptance
- Exide’s AGM (Absorbent Glass Mat) battery uses high-performance components and materials, including high-surface glass mat separators, advanced lead-tin alloys and unique carbon additives in the active mass. New cutting-edge LifeGrid technology provides c
Important compatibility info
| Terminal Type | Ford lug |
| Height | 186 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Length | 197 mm |
| Ampere-Hours | 30 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Width | 132 mm |
| Post Positions | 1 |
| Title | Exide Motorcycle Battery - 12 V - 30Ah - 180CCA |
| Hold-down Type | B00 |
| Extra Description | EXIDE GEL |
| Function | Starter Battery |
| Battery | Gel Battery |
| Cold-test Current, EN | 180 A |
| Type | Starter Battery |
| Warranty | 1 year warranty |
Additional Information
Technical Information
• Ideal for premium vehicles with power-hungry electrical eq uipment built in or added on • Sealed VRLA (valve-regulated lead-acid) battery; Ideal for rough terrain and highly inclined mounting • Deep-discharge protection and very low self-discharge; Sto re for up to 24 months without loss in cycle life • Ready to use & maintenance free; No initial acid filling o r later water refilling required
- The original Gel technology invented by Exide
- Deep-discharge protection
- Brilliant performance even when partially discharged
- Extended cycle life
- EXIDE Original Gel Battery designed for performance vehicleswith powerhungry electrical equipment
- Exide GEL is the ultimate choice for any premium motorcycle, scooter or powersport vehicle. It is designed for maximum comfort on the road, easily handling power-hungry equipment like audio, GPS, additional lights and heating systems. It is completely spi
Important compatibility info
| Replaces | EK700 |
| Battery | AGM Battery |
| Terminal Type | 1 |
| Length | 278 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 72 Ah |
| Cold-test Current, EN | 760 A |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | AGM |
| Hold-down Type | B13 |
| Battery Type Code | 096 AGM |
| Title | Exide AGM Battery - 12 V - 72Ah - 760CCA |
| Warranty | 3 year warranty |
Additional Information
Technical Information
• Created for OE purposes, its design, components and materi al give maximum power and top charge acceptance • Valve-regulated lead-acid batteries ensure maximum power a nd long lifespan • Top-level safety features and absolutely no free acid •Start-Stop AGM battery has 4 times extra cycle life compare d to standard conventional batteries
- Choose the Original Latest AGM generation approved by car manufacturers
- Ideal for large cars, SUVs, vans and vehicles with Start-Stop and power-hu
- Optimised for partial state of charge operations
- 4 times higher cycle life
- Top charge acceptance
- Exide’s AGM (Absorbent Glass Mat) battery uses high-performance components and materials, including high-surface glass mat separators, advanced lead-tin alloys and unique carbon additives in the active mass. New cutting-edge LifeGrid technology provides c
