Battery by Exide
Over 120 years of battery experience makes Exide one of the largest quality manufacturers of batteries in the world. Electrical Sub-Categories
Important compatibility info
| Battery Type Code | 110 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 700 A |
| Height | 175 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Hold-down Type | B13 |
| Extra Description | EXCELL ** |
| Function | Starter Battery |
| Replaces | EB800 |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Type | EN |
| Type | Starter Battery |
| Length | 315 mm |
| Width | 175 mm |
| Ampere-Hours | 80 Ah |
| Cold-test Current, EN | 700 A |
| Key Words | 700A; 80Ah; 4Yr Warranty; 315x175x175 |
| Title | Exide Conventional Battery - 12 V - 80Ah - 700CCA |
| Warranty | 4 year warranty |
Additional Information
Technical Information
• All-round battery for standard use and reliable performanc e • Complete range covering almost 100% of the car parc • 15% extra starting power
- The REFERENCE Battery- 15% extra starting power
- Original Equipment experience inside
- 3DX Grid Technology
- All-round battery for standard use
- Ideal for cars with standard equipment
- Exide Excell is a proven all-round battery for most modern vehicles, standard equipment and everyday driving. Like every Exide battery, Excell features robust 3DX grid technology for better electrical performance and longer lifespan.
Important compatibility info
| Terminal Type | M04 |
| Battery Type Code | Y50-N18L-A |
| Type | Starter Battery |
| Voltage | 12 V |
| Battery | AGM Battery |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Ampere-Hours | 21 Ah |
| Length | 205 mm |
| Height | 165 mm |
| Width | 90 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 350 A |
| Extra Description | EXIDE AGM Ready |
| Function | Starter Battery |
| Cold-test Current, EN | 350 A |
| Hold-down Type | B00 |
| Warranty | 1 year warranty |
| Title | Exide Motorcycle Battery - 12 V - 21Ah - 350CCA |
Additional Information
Technical Information
• Maximum cranking – ideal for high-class motorcycles, power sport and off-road vehicles with large engines • Sealed VRLA (valve-regulated lead-acid) battery – ideal fo r rough terrain and highly inclined mounting • Starting reliability even at cold temperatures – ideal for jet-skis • Ready to use & maintenance free – no initial acid filling or later water refilling required
- Great safety features and ideal for motion tilting, fully sealed, leak- proof and spill-proo
- Maintenance free, no water refilling
- Ready to use, no initial acid filling
- Extended cycle life-Ideal for seasonal use, low self-discharge
Important compatibility info
| Width | 173 mm |
| Height | 222 mm |
| Function | Starter Battery |
| Hold-down Type | Korean B01 |
| Terminal Type | EN |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 580 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | 005L |
| Extra Description | PREMIUM *** |
| Type | Starter Battery |
| Length | 230 mm |
| Cold-test Current, EN | 580 A |
| Ampere-Hours | 65 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Key Words | 580A; 65Ah; 4Yr Warranty; 230x173x222 |
| Title | Exide Conventional Battery - 12 V - 65Ah - 580CCA |
| Warranty | 4 year warranty |
Additional Information
Technical Information
• Carbon Boost® 2.0 has improved charge acceptance and recha rges up to 2.0 times faster than standard batteries • Ideal for extreme weather and urban driving conditions • 30% extra starting power • Higher average state-of-charge throughout battery life
- The HIGH-PERFORMANCE Battery with exclusive Carbon Boost 2.0 technology
- Ideal for highly equipped cars with powerful engines and demanding electrical needs
- 30% extra starting power
- Recharges up to 2 times faster compared to otherconventional batteries
- The Exide Premium Carbon Boost 2.0 battery recharges up to 2 times faster due to Exide’s proprietary application of carbon additives on the negative plates. This technique was discovered during development of our AGM and EFB ranges, and led to improved ch
Important compatibility info
| Hold-down Type | B00 |
| Terminal Type | M11 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 280 A |
| Battery Type Code | 53030 |
| Height | 175 mm |
| Function | Starter Battery |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Length | 185 mm |
| Width | 125 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 28 Ah |
| Extra Description | EXIDE Conventional |
| Cold-test Current, EN | 280 A |
| Type | Starter Battery |
| Warranty | 1 year warranty |
| Title | Exide Motorcycle Battery - 12 V - 28Ah - 280CCA |
Additional Information
Technical Information
• Great for stocking; No recharge required before initial ac id filling • A great variety of battery types, including 6V • Acid pack included for initial filling; No need to source it separately
- Exide supplies Original Equipment batteries for BMW motorcycles
- Acid pack included-Easy stocking and handling, no recharge required before initial acid filling
- Exide Conventional batteries are designed for entry-level and older vehicles with basic power needs. They are also ideal for small lawnmowers and garden machinery.
Important compatibility info
| Cold-test Current, EN | 190 A |
| Ampere-Hours | 18 Ah |
| Extra Description | EXIDE Conventional |
| Voltage | 12 V |
| Type | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 190 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | YB18L-A2 |
| Length | 180 mm |
| Height | 160 mm |
| Width | 90 mm |
| Function | Starter Battery |
| Hold-down Type | B00 |
| Warranty | 1 year warranty |
| Terminal Type | M07 |
| Title | Exide Motorcycle Battery - 12 V - 18Ah - 190CCA |
Additional Information
Technical Information
• Great for stocking; No recharge required before initial ac id filling • A great variety of battery types, including 6V • Acid pack included for initial filling; No need to source it separately
- Exide supplies Original Equipment batteries for BMW motorcycles
- Acid pack included-Easy stocking and handling, no recharge required before initial acid filling
- Exide Conventional batteries are designed for entry-level and older vehicles with basic power needs. They are also ideal for small lawnmowers and garden machinery.
