Battery by Exide
Over 120 years of battery experience makes Exide one of the largest quality manufacturers of batteries in the world. Electrical Sub-Categories
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 760 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | 017 |
| Extra Description | EXCELL ** |
| Cold-test Current, EN | 760 A |
| Ampere-Hours | 85 Ah |
| Hold-down Type | B13 |
| Voltage | 12 V |
| Width | 175 mm |
| Height | 175 mm |
| Length | 353 mm |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Type | EN |
| Key Words | 760A; 85Ah; 4Yr Warranty; 353x175x175 |
| Title | Exide Conventional Battery - 12 V - 85Ah - 760CCA |
| Warranty | 4 year warranty |
Additional Information
Technical Information
• All-round battery for standard use and reliable performanc e • Complete range covering almost 100% of the car parc • 15% extra starting power
- The REFERENCE Battery- 15% extra starting power
- Original Equipment experience inside
- 3DX Grid Technology
- All-round battery for standard use
- Ideal for cars with standard equipment
- Exide Excell is a proven all-round battery for most modern vehicles, standard equipment and everyday driving. Like every Exide battery, Excell features robust 3DX grid technology for better electrical performance and longer lifespan.
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 640 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Length | 242 mm |
| Extra Description | EFB |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Battery | EFB Battery |
| Battery Type Code | 027 EFB |
| Hold-down Type | B13 |
| Terminal Type | 1 |
| Cold-test Current, EN | 640 A |
| Ampere-Hours | 60 Ah |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Key Words | 640A; 60Ah; 3Yr Warranty; 242x175x190 |
| Title | Exide EFB Battery - 12 V - 60Ah - 640CCA |
| Warranty | 3 year warranty |
Additional Information
Technical Information
• High dynamic charge acceptance over battery’s lifespan • Extra energy for vehicles with and without Start-Stop syst ems (3 times more than conventional batteries) • EFB has 3 times higher cycle life than standard convention al batteries • Optimised regenerative braking functionality in vehicles w ith Start-Stop systems – ensuring maximum fuel savings and l ess CO2 emissions
- The new Exide EFB battery featuring Carbon Boost 2.0.supports all vehicles, with and without Start-Stop systems,which have high cycling requirements
- Extra energy for vehicles with and without
- High dynamic charge acceptance over life of battery
- First invented by Exide in 2008, EFB batteries have come to play an increasingly crucial role for car manufacturers in order to reduce fuel consumption and emissions. Now Exide brings the latest OE generation to the aftermarket, featuring Carbon Boost 2.0
Important compatibility info
| Terminal Type | EN |
| Other Part Number | 110TE |
| Length | 315 mm |
| Height | 175 mm |
| Width | 175 mm |
| Type | Starter Battery |
| Extra Description | PREMIUM *** |
| Function | Starter Battery |
| Cold-test Current, EN | 800 A |
| Ampere-Hours | 85 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Battery Type Code | 110 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 800 A |
| Key Words | 800A; 85Ah; 4Yr Warranty; 315x175x175 |
| Hold-down Type | B13 |
| Title | Exide Conventional Battery - 12 V - 85Ah - 800CCA |
| Warranty | 4 year warranty |
Additional Information
Technical Information
• Carbon Boost® 2.0 has improved charge acceptance and recha rges up to 2.0 times faster than standard batteries • Ideal for extreme weather and urban driving conditions • 30% extra starting power • Higher average state-of-charge throughout battery life
- The HIGH-PERFORMANCE Battery with exclusive Carbon Boost 2.0 technology
- Ideal for highly equipped cars with powerful engines and demanding electrical needs
- 30% extra starting power
- Recharges up to 2 times faster compared to otherconventional batteries
- The Exide Premium Carbon Boost 2.0 battery recharges up to 2 times faster due to Exide’s proprietary application of carbon additives on the negative plates. This technique was discovered during development of our AGM and EFB ranges, and led to improved ch
Important compatibility info
| Battery | EFB Battery |
| Cold-test Current, EN | 650 A |
| Extra Description | EFB |
| Ampere-Hours | 65 Ah |
| Height | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Width | 175 mm |
| Terminal Type | 1 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 650 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | 100 EFB |
| Length | 278 mm |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Hold-down Type | B13 |
| Key Words | 650A; 65Ah; 3Yr Warranty; 278x175x175 |
| Title | Exide EFB Battery - 12 V - 65Ah - 650CCA |
| Warranty | 3 year warranty |
Additional Information
Technical Information
• High dynamic charge acceptance over battery’s lifespan • Extra energy for vehicles with and without Start-Stop syst ems (3 times more than conventional batteries) • EFB has 3 times higher cycle life than standard convention al batteries • Optimised regenerative braking functionality in vehicles w ith Start-Stop systems – ensuring maximum fuel savings and l ess CO2 emissions
- The new Exide EFB battery featuring Carbon Boost 2.0.supports all vehicles, with and without Start-Stop systems,which have high cycling requirements
- Extra energy for vehicles with and without
- High dynamic charge acceptance over life of battery
- First invented by Exide in 2008, EFB batteries have come to play an increasingly crucial role for car manufacturers in order to reduce fuel consumption and emissions. Now Exide brings the latest OE generation to the aftermarket, featuring Carbon Boost 2.0
Important compatibility info
| Battery Type Code | 069 |
| Extra Description | PREMIUM *** |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Type | EN |
| Voltage | 12 V |
| Width | 173 mm |
| Ampere-Hours | 75 Ah |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 630 A |
| Height | 222 mm |
| Length | 270 mm |
| Hold-down Type | Korean B01 |
| Cold-test Current, EN | 630 A |
| Post Positions | 1 |
| Key Words | 630A; 75Ah; 4Yr Warranty; 270x173x222 |
| Title | Exide Conventional Battery - 12 V - 75Ah - 630CCA |
| Warranty | 4 year warranty |
Additional Information
Technical Information
• Carbon Boost® 2.0 has improved charge acceptance and recha rges up to 2.0 times faster than standard batteries • Ideal for extreme weather and urban driving conditions • 30% extra starting power • Higher average state-of-charge throughout battery life
- The HIGH-PERFORMANCE Battery with exclusive Carbon Boost 2.0 technology
- Ideal for highly equipped cars with powerful engines and demanding electrical needs
- 30% extra starting power
- Recharges up to 2 times faster compared to otherconventional batteries
- The Exide Premium Carbon Boost 2.0 battery recharges up to 2 times faster due to Exide’s proprietary application of carbon additives on the negative plates. This technique was discovered during development of our AGM and EFB ranges, and led to improved ch

