Battery by Exide
Over 120 years of battery experience makes Exide one of the largest quality manufacturers of batteries in the world. Electrical Sub-Categories
Important compatibility info
| Type | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 510 A |
| Other Part Number | 58003, 57501 |
| Width | 173 mm |
| Function | Starter Battery |
| Terminal Type | 1 |
| Extra Description | EXIDE DUAL |
| Length | 270 mm |
| Ampere-Hours | 80 Ah |
| Cold-test Current, EN | 570 A |
| Height | 222 mm |
| Rated Power | 350 Wh |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| NCC Class | C |
| Voltage | 12 V |
| Hold-down Type | B00 |
| Post Positions | 1 |
| Warranty | 2 year warranty |
| Title | Exide Conventional Battery - 12 V - 80Ah - 510CCA |
Additional Information
Technical Information
• Low maintenance • To be installed in special container. Spark arrestor and c entral degassing for safe gas conduction • Upright mount. Medium vibration and tilt resistant • Top indicator for electrolyte and charge inspection
- EXIDE Dual is certified by DNV-GL for your safety on board.
- The Dual battery range, with Wh* performance from 450-1500wh, is the ideal choice to cover all dual-supply needs for the most popular recreational boats.
- Dual's reinforced design, combined with a good recharging procedure, is key to providing the best result and service life. The Dual battery range, with Wh* performance from 450-1500wh, is the ideal choice to cover all dual-supply needs for the most popula
- EXIDE Dual battery range is designed for boats and caravans with one battery bank for all consumers. It is also suitable for additional batteries applied directly to electrical winches, thrusters and trolling motors. The batteries are partially discharged
- Exide DUAL battery range is designed for boats and caravans with one battery bank for all consumers. It is also suitable for additional batteries applied directly to electrical winches, thrusters and trolling motors. The batteries are partially discharged
Important compatibility info
| Cold-test Current, EN | 800 A |
| Ampere-Hours | 95 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Width | 173 mm |
| Other Part Number | 250H |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 800 A |
| Hold-down Type | Korean B01 |
| Terminal Type | EN |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Battery Type Code | 250 |
| Length | 306 mm |
| Height | 222 mm |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | PREMIUM *** |
| Post Positions | 1 |
| Key Words | 800A; 95Ah; 4Yr Warranty; 306x173x222 |
| Title | Exide Conventional Battery - 12 V - 95Ah - 800CCA |
| Warranty | 4 year warranty |
Additional Information
Technical Information
• Carbon Boost® 2.0 has improved charge acceptance and recha rges up to 2.0 times faster than standard batteries • Ideal for extreme weather and urban driving conditions • 30% extra starting power • Higher average state-of-charge throughout battery life
- The HIGH-PERFORMANCE Battery with exclusive Carbon Boost 2.0 technology
- Ideal for highly equipped cars with powerful engines and demanding electrical needs
- 30% extra starting power
- Recharges up to 2 times faster compared to otherconventional batteries
- The Exide Premium Carbon Boost 2.0 battery recharges up to 2 times faster due to Exide’s proprietary application of carbon additives on the negative plates. This technique was discovered during development of our AGM and EFB ranges, and led to improved ch
Important compatibility info
| Length | 207 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 50 Ah |
| Cold-test Current, EN | 450 A |
| Terminal Type | 1 |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | EXIDE START |
| Title | Exide Conventional Battery - 12 V - 50Ah - 450CCA |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 450 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Hold-down Type | B00 |
| Battery Type Code | 210 x 175 x 190 |
| Warranty | 1 year warranty |
Additional Information
Technical Information
• Designed to start your boat engine • To be installed in special container • Upright mount • Low maintenance
- The Start battery range, with MCA* performance from 500–1400A, is the ideal choice to cover all engine-start needs, from small outboards to big sterndrives.
- The Start design provides good performance and service life.
- The EXIDE Start battery range supplies high power for engine start. It is installed alone in boats with basic equipment, and is also used in engine-dedicated battery banks in sophisticated yachts. The batteries are usually charged after starting the engin
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Cold-test Current, EN | 800 A |
| Battery Type Code | 249 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 800 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Hold-down Type | Korean B01 |
| Extra Description | PREMIUM *** |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Type | EN |
| Width | 173 mm |
| Height | 222 mm |
| Length | 306 mm |
| Ampere-Hours | 95 Ah |
| Other Part Number | 249H |
| Key Words | 800A; 95Ah; 4Yr Warranty; 306x173x222 |
| Title | Exide Conventional Battery - 12 V - 95Ah - 800CCA |
| Warranty | 4 year warranty |
Additional Information
Technical Information
• Carbon Boost® 2.0 has improved charge acceptance and recha rges up to 2.0 times faster than standard batteries • Ideal for extreme weather and urban driving conditions • 30% extra starting power • Higher average state-of-charge throughout battery life
- The HIGH-PERFORMANCE Battery with exclusive Carbon Boost 2.0 technology
- Ideal for highly equipped cars with powerful engines and demanding electrical needs
- 30% extra starting power
- Recharges up to 2 times faster compared to otherconventional batteries
- The Exide Premium Carbon Boost 2.0 battery recharges up to 2 times faster due to Exide’s proprietary application of carbon additives on the negative plates. This technique was discovered during development of our AGM and EFB ranges, and led to improved ch
Important compatibility info
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Length | 315 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 720 A |
| Battery Type Code | 110 EFB |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Terminal Type | 1 |
| Ampere-Hours | 80 Ah |
| Other Part Number | 115 EFB |
| Voltage | 12 V |
| Hold-down Type | B13 |
| Cold-test Current, EN | 800 A |
| Battery | EFB Battery |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | EFB |
| Key Words | 720A; 80Ah; 3Yr Warranty; 315x175x190 |
| Title | Exide EFB Battery - 12 V - 80Ah - 800CCA |
| Warranty | 3 year warranty |
Additional Information
Technical Information
• High dynamic charge acceptance over battery’s lifespan • Extra energy for vehicles with and without Start-Stop syst ems (3 times more than conventional batteries) • EFB has 3 times higher cycle life than standard convention al batteries • Optimised regenerative braking functionality in vehicles w ith Start-Stop systems – ensuring maximum fuel savings and l ess CO2 emissions
- Extra energy for vehicles with and without
- High dynamic charge acceptance over life of battery
- The new Exide EFB battery featuring Carbon Boost 2.0.supports all vehicles, with and without Start-Stop systems,which have high cycling requirements
- First invented by Exide in 2008, EFB batteries have come to play an increasingly crucial role for car manufacturers in order to reduce fuel consumption and emissions. Now Exide brings the latest OE generation to the aftermarket, featuring Carbon Boost 2.0
