Hose & Pipe by Gates
Maintenance Sub-Categories
Important compatibility info
| Material | Plastic |
| Colour | Black |
| Type | Oil Separator, crankcase ventilation |
| Function | Oil Separator, crankcase ventilation |
Important compatibility info
| Inner diameter 2 | 9.5 mm |
| Inner diameter 1 | 11 mm |
| Hose Length | 545 mm |
| Material | NBR (nitrile butadiene rubber) |
| Colour | Black |
| Type | Hose, crankcase ventilation |
| Function | Hose, crankcase ventilation |
Important compatibility info
| Operating temperature to | +100 °C |
| Material | NBR (nitrile butadiene rubber) |
| Operating temperature from | -40 °C |
| Hose length | 0.91 m |
| Working pressure | 1.4 bar |
| Inner diameter 1 | 57 mm |
| Inner diameter 2 | 57 mm |
| Type | Fuel Hose |
| Function | Fuel Hose |
Important compatibility info
Important compatibility info
| Hose Length | 179 mm |
| Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Colour | Black |
| Function | Hose, crankcase ventilation |
| Type | Hose, crankcase ventilation |
| Inner diameter 2 | 15 mm |
| Inner diameter 1 | 17.5 mm |
Important compatibility info
| Inner diameter 2 | 12 mm |
| Hose Length | 553 mm |
| Inner diameter 1 | 11.5 mm |
| Material | Plastic |
| Colour | Black |
| Function | Hose, crankcase ventilation |
| Type | Hose, crankcase ventilation |
Important compatibility info
Important compatibility info
| Material | Plastic |
| Colour | Black |
| Type | Oil Separator, crankcase ventilation |
| Function | Oil Separator, crankcase ventilation |
Important compatibility info
| Inner diameter 1 | 8 mm |
| Hose Length | 1755 mm |
| Inner diameter 2 | 5 mm |
| Material | Plastic |
| Colour | Black |
| Function | Fuel Hose |
| Type | Fuel Hose |
Important compatibility info
| Hose Length | 1720 mm |
| Inner diameter 1 | 8 mm |
| Inner diameter 2 | 5 mm |
| Material | Plastic |
| Colour | Black |
| Function | Fuel Hose |
| Type | Fuel Hose |
| Placement on Vehicle | Between supply pump and fuel rail |








