Hose & Pipe by Gates
Maintenance Sub-Categories
Important compatibility info
Important compatibility info
| Operating temperature to | +100 °C |
| Material | Polychloroprene (Neoprene) |
| Operating temperature from | -40 °C |
| Hose length | 3.048 m |
| Function | Hose |
| Working pressure | 0.35 bar |
| Inner diameter 2 | 57 mm |
| Inner diameter 1 | 57 mm |
| Type | Hose |
| Replaces | 23636 |
Important compatibility info
| Inner diameter 1 | 20 mm |
| Inner diameter 2 | 9.5 mm |
| Hose Length | 305 mm |
| Material | Plastic |
| Colour | Black |
| Function | Hose, crankcase ventilation |
| Type | Hose, crankcase ventilation |
Important compatibility info
| Function | Hose, fuel overflow |
| Hose Length | 450 mm |
| Inner diameter 1 | 3 mm |
| Material | NBR (nitrile butadiene rubber) |
| Type | Hose, fuel overflow |
| Inner diameter 2 | 3 mm |
| Colour | Black |
Important compatibility info
Important compatibility info
| Material | Plastic |
| Colour | Black |
| Function | Hose, crankcase ventilation |
| Type | Hose, crankcase ventilation |
Important compatibility info
| Inner diameter 2 | 16 mm |
| Material | Plastic |
| Colour | Black |
| Function | Hose, crankcase ventilation |
| Hose Length | 290 mm |
| Type | Hose, crankcase ventilation |
| Inner diameter 1 | 18 mm |
Important compatibility info
| Colour | Black |
| Type | Hose, crankcase ventilation |
| Hose Length | 380 mm |
| Material | Plastic |
| Inner diameter 1 | 19 mm |
| Function | Hose, crankcase ventilation |
| Placement on Vehicle | from cylinder head cover to oil separator |
Important compatibility info
| Material | Plastic |
| Colour | Black |
| Type | Hose, crankcase ventilation |
| Function | Hose, crankcase ventilation |
| Inner diameter 1 | 18 mm |
| Inner diameter 2 | 18 mm |
| Hose Length | 446 mm |
Important compatibility info
| Inner diameter 1 | 18 mm |
| Inner diameter 2 | 16 mm |
| Placement on Vehicle | from cylinder head cover to oil separator |
| Material | Plastic |
| Colour | Black |
| Function | Hose, crankcase ventilation |
| Type | Hose, crankcase ventilation |
| Hose Length | 310 mm |








