Battery by Hella
Hella is a global supplier of automotive components supplying both OE and the aftermarket with quality products. Electrical Sub-Categories
Important compatibility info
| Terminal Type | 1 |
| Ampere-Hours | 45Ah |
| Hold-down Type | B01 |
| Length | 218 mm |
| Voltage | 12V |
| Terminal Layout | 1 |
| Width | 133 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 300 A |
| Battery Type Code | 049H |
| Height | 223 mm |
| Warranty | 4 Year Warranty |
| Other Part Number | 049H |
| Type | Lead Acid Battery |
Important compatibility info
| Battery Type Code | 049 |
| Warranty | 4 Year Warranty |
| Hold-down Type | B00 |
| Terminal Layout | 1 |
| Length | 234 mm |
| Height | 220 mm |
| Width | 128 mm |
| Voltage | 12V |
| Ampere-Hours | 45Ah |
| Terminal Type | 1 |
| Type | Lead Acid Battery |
| Other Part Number | 057 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 330 A |
Important compatibility info
| Terminal Layout | 0 |
| Voltage | 12V |
| Ampere-Hours | 43Ah |
| Hold-down Type | B13 |
| Terminal Type | 19 |
| Type | Lead Acid Battery |
| Other Part Number | 085 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 360 A |
| Width | 175 mm |
| Height | 175 mm |
| Battery Type Code | 085 |
| Warranty | 4 Year Warranty |
| Length | 210 mm |
Important compatibility info
| Voltage | 12V |
| Other Part Number | 078 |
| Warranty | 4 Year Warranty |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 480 A |
| Length | 243 mm |
| Height | 190 mm |
| Terminal Layout | 1 |
| Width | 175 mm |
| Battery Type Code | 078 |
| Ampere-Hours | 56Ah |
| Hold-down Type | B13 |
| Terminal Type | 1 |
| Type | Lead Acid Battery |
Important compatibility info
| Terminal Type | 1 |
| Type | Lead Acid Battery |
| Height | 175 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 540 A |
| Terminal Layout | 0 |
| Battery Type Code | 075 |
| Other Part Number | 075 |
| Length | 243 mm |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12V |
| Ampere-Hours | 60Ah |
| Hold-down Type | B13 |


