Battery by Hella
Hella is a global supplier of automotive components supplying both OE and the aftermarket with quality products. Electrical Sub-Categories
Important compatibility info
| Terminal Type | 1 |
| Length | 266 mm |
| Height | 225 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 420 A |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12V |
| Ampere-Hours | 75Ah |
| Hold-down Type | B01 |
| Terminal Layout | 1 |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Features | Maintenance Free |
| Type | Leisure Battery |
Important compatibility info
| Width | 175 mm |
| Warranty | 4 Year Warranty |
| Type | Lead Acid Battery |
| Other Part Number | 096 |
| Hold-down Type | B13 |
| Length | 278 mm |
| Ampere-Hours | 70Ah |
| Height | 190 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 640 A |
| Voltage | 12V |
| Terminal Type | 1 |
| Terminal Layout | 0 |
| Battery Type Code | 096 |
Important compatibility info
| Terminal Type | 1 |
| Hold-down Type | B13 |
| Ampere-Hours | 75Ah |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 680 A |
| Battery Type Code | 096 |
| Type | Lead Acid Battery |
| Other Part Number | 096 |
| Length | 278 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12V |
| Terminal Layout | 0 |
| Warranty | 5 Year Warranty |
Important compatibility info
| Terminal Layout | 0 |
| Width | 175 mm |
| Height | 190 mm |
| Length | 317 mm |
| Battery Type Code | 115 |
| Voltage | 12V |
| Warranty | 4 Year Warranty |
| Ampere-Hours | 80Ah |
| Hold-down Type | B13 |
| Terminal Type | 1 |
| Type | Lead Acid Battery |
| Other Part Number | 115 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 670 A |
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 800 A |
| Other Part Number | 110 |
| Warranty | 4 Year Warranty |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12V |
| Terminal Layout | 0 |
| Battery Type Code | 110 |
| Type | Lead Acid Battery |
| Ampere-Hours | 80Ah |
| Hold-down Type | B13 |
| Terminal Type | 1 |
| Length | 317 mm |
| Height | 175 mm |
