Battery by Hella
Hella is a global supplier of automotive components supplying both OE and the aftermarket with quality products. Electrical Sub-Categories
Important compatibility info
| Warranty | 4 Year Warranty |
| Width | 175 mm |
| Height | 190 mm |
| Hold-down Type | B13 |
| Terminal Type | 1 |
| Voltage | 12V |
| Ampere-Hours | 60Ah |
| Type | Lead Acid Battery |
| Other Part Number | 027 |
| Length | 243 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 540 A |
| Terminal Layout | 0 |
| Battery Type Code | 027 |
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 540 A |
| Other Part Number | 075 |
| Voltage | 12V |
| Width | 175 mm |
| Warranty | 4 Year Warranty |
| Terminal Layout | 0 |
| Length | 243 mm |
| Height | 175 mm |
| Type | Lead Acid Battery |
| Terminal Type | 1 |
| Ampere-Hours | 60Ah |
| Hold-down Type | B13 |
| Battery Type Code | 075 |
Important compatibility info
| Length | 243 mm |
| Hold-down Type | B13 |
| Ampere-Hours | 60Ah |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Battery Type Code | 027 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 530 A |
| Other Part Number | 027 |
| Type | Lead Acid Battery |
| Voltage | 12V |
| Terminal Type | 1 |
| Terminal Layout | 0 |
| Warranty | 3 Year Warranty |
Important compatibility info
| Height | 225 mm |
| Hold-down Type | B00 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 510 A |
| Other Part Number | 005L |
| Length | 230 mm |
| Terminal Type | 1 |
| Type | Lead Acid Battery |
| Warranty | 4 Year Warranty |
| Ampere-Hours | 60Ah |
| Voltage | 12V |
| Width | 170 mm |
| Terminal Layout | 0 |
| Battery Type Code | 005L |
Important compatibility info
| Other Part Number | 096 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 640 A |
| Terminal Layout | 0 |
| Length | 278 mm |
| Terminal Type | 1 |
| Type | Lead Acid Battery |
| Battery Type Code | 096 |
| Width | 175 mm |
| Hold-down Type | B13 |
| Ampere-Hours | 70Ah |
| Voltage | 12V |
| Height | 189 mm |
| Warranty | 3 Year Warranty |



