Battery by Hella
Hella is a global supplier of automotive components supplying both OE and the aftermarket with quality products. Electrical Sub-Categories
Important compatibility info
| Width | 175 mm |
| Length | 302 mm |
| Voltage | 12V |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Height | 225 mm |
| Ampere-Hours | 95Ah |
| Hold-down Type | B01 |
| Terminal Type | 1 |
| Type | Leisure Battery |
| Features | Maintenance Free |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 720 A |
| Terminal Layout | 1 |
Important compatibility info
| Features | Maintenance Free |
| Hold-down Type | B00 |
| Ampere-Hours | 105Ah |
| Terminal Layout | 1 |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Voltage | 12V |
| Length | 330 mm |
| Terminal Type | MARINE DT |
| Type | Leisure Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 800 A |
| Width | 172 mm |
| Height | 242 mm |
Important compatibility info
| Battery Type Code | 110 EFB |
| Voltage | 12V |
| Height | 175 mm |
| Length | 315 mm |
| Other Part Number | 110 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 730 A |
| Terminal Layout | 0 |
| Hold-down Type | B13 |
| Ampere-Hours | 75Ah |
| Terminal Type | 1 |
| Type | Flooded Battery |
| Features | Start-Stop Suitable |
| Width | 174 mm |
| Warranty | 3 Year Warranty |
Important compatibility info
| Type | Lead Acid Battery |
| Battery Type Code | 019 |
| Terminal Layout | 0 |
| Other Part Number | 019 |
| Warranty | 5 Year Warranty |
| Length | 354 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 850 A |
| Voltage | 12V |
| Ampere-Hours | 100Ah |
| Hold-down Type | B13 |
| Terminal Type | 1 |
Important compatibility info
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 720 A |
| Terminal Layout | 1 |
| Hold-down Type | B01 |
| Width | 172 mm |
| Length | 302 mm |
| Height | 220 mm |
| Features | Maintenance Free |
| Type | Leisure Battery |
| Terminal Type | MARINE DT |
| Ampere-Hours | 95Ah |
| Voltage | 12V |
