Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Paired article numbers | NST4004 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Thread Measurement 1 | Female M10 x 1 |
| Thread Measurement 2 | Female M10 x 1 |
| Length 1 | 465 mm |
| Type | Brake Hose |
| Function | Brake Hose |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Thread Measurement 1 | Female M10 x 1 |
| Thread Measurement 2 | Female M10 x 1 |
| Length 1 | 465 mm |
| Type | Brake Hose |
| Function | Brake Hose |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Thread Measurement 1 | Female M10 x 1 |
| Thread Measurement 2 | Male M10 x 1 |
| Length 1 | 447 mm |
| Type | Brake Hose |
| Function | Brake Hose |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Thread Measurement 1 | Female M10 x 1 |
| Thread Measurement 2 | Male M10 x 1 |
| Length 1 | 447 mm |
| Type | Brake Hose |
| Function | Brake Hose |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
Important compatibility info
| Function | Tie Rod End |
| Thread Size | M18x1.5 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Type | Tie Rod End |
| Paired article numbers | NST6263 |
Important compatibility info
| Function | Tie Rod End |
| Thread Size | M18x1.5 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Type | Tie Rod End |
| Paired article numbers | NST6263 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Type | Accessory Kit, disc brake pad |
| Function | Accessory Kit, disc brake pad |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Type | Accessory Kit, disc brake pad |
| Function | Accessory Kit, disc brake pad |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Bearing/Mounting Type | Hydro Mount |
| Type | Bushing, axle beam |
| Function | Bushing, axle beam |
| Outer diameter | 69 mm |
| Paired article numbers | NST8172 |
| Height | 89 mm |
| Inner diameter | 12 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Bearing/Mounting Type | Hydro Mount |
| Type | Bushing, axle beam |
| Function | Bushing, axle beam |
| Outer diameter | 69 mm |
| Paired article numbers | NST8172 |
| Height | 89 mm |
| Inner diameter | 12 mm |
Important compatibility info
| Grade | Multigrade |
| Function | Engine Oil |
| Specification | BMW LONGLIFE-14 FE+, BMW LONGLIFE-17 FE+, Chrysler MS-12145, FIAT 9.55535-GSX, FORD WSS-M2C947-B1, MB-229.71, MB-229.72 |
| Type | Engine Oil |
| Packing Type | Bottle |
| SAE Viscosity | 0W-20 |
| Volume | 1 L |
| Oil Specification | BMW LONGLIFE-17 FE+, LONGLIFE-14 FE+, MERCEDES BENZ MB 229.72, MB 229.71, OPEL / VAUXHALL OV0401547, JAGUAR LAND ROVER STJLR.03.5006, FORD WSS-M2C947-B1, FIAT 9.55535-GSX, CHRYSLER MS-12145 |
| ACEA specification | C5 |
| ILSAC specification | GF-6A |
| Capacity | 1 L |
| API specification | SN/RC, SN+, SP |
| Extra Description | NAPA GM 0W-20 ECO LS |
| Key Words | GM; ECO; LS; Low SAPS; Synthetic |
| Title | Napa GM 0W-20 ECO LS (1L) |
| Oil | Synthetic Oil |
Additional Information
- Compatible with petrol particulate filters
- Ensures consistent lubricant performance over extended drain intervals
- Excellent fuel efficiency
- Low speed pre-ignition prevention
- ACEA C5, API SP, SN PLUS, SN-RC, ILSAC GF-6A
- BMW LONGLIFE-17 FE+, LONGLIFE-14 FE+, MERCEDES BENZ MB 229.72, MB 229.71, OPEL / VAUXHALL OV0401547, JAGUAR LAND ROVER STJLR.03.5006, FORD WSS-M2C947-B1, FIAT 9.55535-GSX, CHRYSLER MS-12145
- ILSAC GF-6A
- BMW LONGLIFE-17 FE+, LONGLIFE-14 FE+, MERCEDES BENZ MB 229.72, MB 229.71, OPEL / VAUXHALL OV0401547, JAGUAR LAND ROVER STJLR.03.5006, FORD WSS-M2C947-B1, FIAT 9.55535-GSX, CHRYSLER MS-12145
Important compatibility info
| Grade | Multigrade |
| Function | Engine Oil |
| Specification | BMW LONGLIFE-14 FE+, BMW LONGLIFE-17 FE+, Chrysler MS-12145, FIAT 9.55535-GSX, FORD WSS-M2C947-B1, MB-229.71, MB-229.72 |
| Type | Engine Oil |
| Packing Type | Bottle |
| SAE Viscosity | 0W-20 |
| Volume | 1 L |
| Oil Specification | BMW LONGLIFE-17 FE+, LONGLIFE-14 FE+, MERCEDES BENZ MB 229.72, MB 229.71, OPEL / VAUXHALL OV0401547, JAGUAR LAND ROVER STJLR.03.5006, FORD WSS-M2C947-B1, FIAT 9.55535-GSX, CHRYSLER MS-12145 |
| ACEA specification | C5 |
| ILSAC specification | GF-6A |
| Capacity | 1 L |
| API specification | SN/RC, SN+, SP |
| Extra Description | NAPA GM 0W-20 ECO LS |
| Key Words | GM; ECO; LS; Low SAPS; Synthetic |
| Title | Napa GM 0W-20 ECO LS (1L) |
| Oil | Synthetic Oil |
Additional Information
- Compatible with petrol particulate filters
- Ensures consistent lubricant performance over extended drain intervals
- Excellent fuel efficiency
- Low speed pre-ignition prevention
- ACEA C5, API SP, SN PLUS, SN-RC, ILSAC GF-6A
- BMW LONGLIFE-17 FE+, LONGLIFE-14 FE+, MERCEDES BENZ MB 229.72, MB 229.71, OPEL / VAUXHALL OV0401547, JAGUAR LAND ROVER STJLR.03.5006, FORD WSS-M2C947-B1, FIAT 9.55535-GSX, CHRYSLER MS-12145
- ILSAC GF-6A
- BMW LONGLIFE-17 FE+, LONGLIFE-14 FE+, MERCEDES BENZ MB 229.72, MB 229.71, OPEL / VAUXHALL OV0401547, JAGUAR LAND ROVER STJLR.03.5006, FORD WSS-M2C947-B1, FIAT 9.55535-GSX, CHRYSLER MS-12145
Important compatibility info
| Thread Measurement 1 | Female M10 x 1 |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Thread Measurement 2 | Male M10 x 1 |
| Length 1 | 445 mm |
| Type | Brake Hose |
| Function | Brake Hose |
Important compatibility info
| Thread Measurement 1 | Female M10 x 1 |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Thread Measurement 2 | Male M10 x 1 |
| Length 1 | 445 mm |
| Type | Brake Hose |
| Function | Brake Hose |
Important compatibility info
| Filter type | Filter Insert |
| Height | 65 mm |
| Length | 270 mm |
| Type | Air Filter |
| Function | Air Filter |
| Width | 217 mm |
Important compatibility info
| Filter type | Filter Insert |
| Height | 65 mm |
| Length | 270 mm |
| Type | Air Filter |
| Function | Air Filter |
| Width | 217 mm |
Important compatibility info
| Steering arm type | for control arm |
| Function | Ball Joint |
| Thread Size | M12x1.75 |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Number of mounting bores | 2 |
| Mounting Type | Bolted |
| Type | Ball Joint |
| Paired article numbers | NST0198 |
Important compatibility info
| Steering arm type | for control arm |
| Function | Ball Joint |
| Thread Size | M12x1.75 |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Number of mounting bores | 2 |
| Mounting Type | Bolted |
| Type | Ball Joint |
| Paired article numbers | NST0198 |
Important compatibility info
| Steering arm type | for control arm |
| Function | Ball Joint |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Thread Size | M14x1.5 |
| Mounting Type | Bolted |
| Type | Ball Joint |
| Paired article numbers | NST0204 |
Important compatibility info
| Steering arm type | for control arm |
| Function | Ball Joint |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Thread Size | M14x1.5 |
| Mounting Type | Bolted |
| Type | Ball Joint |
| Paired article numbers | NST0204 |
Important compatibility info
| Function | Inner Tie Rod |
| for steering manufacturer | ZF |
| Thread Size | M14X1.5, M16X1.5 |
| Axle Joint Length | 131 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Inner Tie Rod |
| Paired article numbers | NST6173 |
Important compatibility info
| Function | Inner Tie Rod |
| for steering manufacturer | ZF |
| Thread Size | M14X1.5, M16X1.5 |
| Axle Joint Length | 131 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Inner Tie Rod |
| Paired article numbers | NST6173 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Length | 177 mm |
| Function | Tie Rod End |
| Thread Size | M14X1.5 |
| Type | Tie Rod End |
| Paired article numbers | NST6215 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Length | 177 mm |
| Function | Tie Rod End |
| Thread Size | M14X1.5 |
| Type | Tie Rod End |
| Paired article numbers | NST6215 |
Important compatibility info
| Function | Tie Rod End |
| Thread Size | M14X1.5 |
| Length | 177 mm |
| Type | Tie Rod End |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST6214 |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















