Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Height | 53 mm |
| Width 1 | 103 mm |
| Width | 234 mm |
| Length | 275 mm |
| Function | Air Filter |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Type | Ball Joint |
| Function | Ball Joint |
| Mounting Type | Bolted |
| Placement on Vehicle | outer, Lower, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Number of mounting bores | 2 |
| Steering arm type | for control arm |
| Thread Size | M14x1.5 |
| Paired article numbers | NST0283 |
Important compatibility info
| Type | Ball Joint |
| Function | Ball Joint |
| Mounting Type | Bolted |
| Placement on Vehicle | outer, Lower, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Number of mounting bores | 2 |
| Steering arm type | for control arm |
| Thread Size | M14x1.5 |
| Paired article numbers | NST0283 |
Important compatibility info
| Function | Tie Rod End |
| Type | Tie Rod End |
| Thread Size | M14x1.5 |
| Thread Type | with right-hand thread, with internal thread |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Paired article numbers | NST6680 |
Important compatibility info
| Function | Tie Rod End |
| Type | Tie Rod End |
| Thread Size | M14x1.5 |
| Thread Type | with right-hand thread, with internal thread |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Paired article numbers | NST6680 |
Important compatibility info
| Function | Tie Rod End |
| Type | Tie Rod End |
| Thread Size | M14x1.5 |
| Thread Type | with right-hand thread, with internal thread |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST6679 |
Important compatibility info
| Function | Tie Rod End |
| Type | Tie Rod End |
| Thread Size | M14x1.5 |
| Thread Type | with right-hand thread, with internal thread |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST6679 |
Important compatibility info
| Function | Inner Tie Rod |
| Type | Inner Tie Rod |
| Axle Joint Length | 191 mm |
| Thread Size | M14x1.5, M20x1.5 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST6734 |
Important compatibility info
| Function | Inner Tie Rod |
| Type | Inner Tie Rod |
| Axle Joint Length | 191 mm |
| Thread Size | M14x1.5, M20x1.5 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST6734 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Inner Tie Rod |
| Axle Joint Length | 225 mm |
| Thread Size | M14x1.5 |
| Function | Inner Tie Rod |
| Paired article numbers | NST6883 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Inner Tie Rod |
| Axle Joint Length | 225 mm |
| Thread Size | M14x1.5 |
| Function | Inner Tie Rod |
| Paired article numbers | NST6883 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Length | 950 mm |
| Brake Type | Disc Brake |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Length | 950 mm |
| Brake Type | Disc Brake |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Thread Measurement 1 | Male M10 x 1 |
| Thread Measurement 2 | Male M10 x 1 |
| Length 1 | 263 mm |
| Type | Brake Hose |
| Function | Brake Hose |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Thread Measurement 1 | Male M10 x 1 |
| Thread Measurement 2 | Male M10 x 1 |
| Length 1 | 263 mm |
| Type | Brake Hose |
| Function | Brake Hose |
Important compatibility info
| Function | Inner Tie Rod |
| Type | Inner Tie Rod |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST6794 |
Important compatibility info
| Function | Inner Tie Rod |
| Type | Inner Tie Rod |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST6794 |
Important compatibility info
| Function | Inner Tie Rod |
| Type | Inner Tie Rod |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST7022 |
Important compatibility info
| Function | Inner Tie Rod |
| Type | Inner Tie Rod |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST7022 |
Important compatibility info
| Type | Suspension Strut Support Mount |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Function | Suspension Strut Support Mount |
Important compatibility info
| Type | Suspension Strut Support Mount |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Function | Suspension Strut Support Mount |
Important compatibility info
| Length | 60 mm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Placement on Vehicle | Rear, Lower, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST8252 |
| Outer diameter | 72 mm |
| Inner diameter | 14 mm |
Important compatibility info
| Length | 60 mm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Placement on Vehicle | Rear, Lower, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST8252 |
| Outer diameter | 72 mm |
| Inner diameter | 14 mm |
Important compatibility info
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Diameter | 38 mm. 70 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
| Inner diameter 1 | 38 mm |
| Outer diameter 1 | 70 mm |
| Width 1 | 37 mm |
Important compatibility info
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Diameter | 38 mm. 70 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
| Inner diameter 1 | 38 mm |
| Outer diameter 1 | 70 mm |
| Width 1 | 37 mm |
Important compatibility info
| Title | Stretchy Universal CV Boot Kit - Split |
| Function | Bellow, drive shaft |
| Length 1/ Length 2 | 58/128 mm |
| Joint Diameter, up to | 116 mm |
| to shaft diameter | 34 mm |
| Joint diameter (mm) | 60 mm |
| for shaft diameter | 18 mm |
| Type | Bellow, drive shaft |
Additional Information
- Kit contains: CV boot, grease, small & large ear clamps as well as glue & gloves
- When in position, the joint is glued to make a durable join
- Designed with a tongue and grove split along its full length
- Can be fitted to trilobal/tripod joints (see instructions)
- Fits most cars as well as some 4x4's and LCV's with CV joints measuring: 18-34mm (shaft), 60-116mm (joint), 58-128mm (length)
- Resistant to oil & grease, grit, abrasion, extreme temperature changes and impact damage
- Superior flexibility reduces wear and tear, particularly when on full turning lock
- Designed to be fitted without the need to dismantle any part of the suspension or driveshaft
Important compatibility info
| Title | Stretchy Universal CV Boot Kit - Split |
| Function | Bellow, drive shaft |
| Length 1/ Length 2 | 58/128 mm |
| Joint Diameter, up to | 116 mm |
| to shaft diameter | 34 mm |
| Joint diameter (mm) | 60 mm |
| for shaft diameter | 18 mm |
| Type | Bellow, drive shaft |
Additional Information
- Kit contains: CV boot, grease, small & large ear clamps as well as glue & gloves
- When in position, the joint is glued to make a durable join
- Designed with a tongue and grove split along its full length
- Can be fitted to trilobal/tripod joints (see instructions)
- Fits most cars as well as some 4x4's and LCV's with CV joints measuring: 18-34mm (shaft), 60-116mm (joint), 58-128mm (length)
- Resistant to oil & grease, grit, abrasion, extreme temperature changes and impact damage
- Superior flexibility reduces wear and tear, particularly when on full turning lock
- Designed to be fitted without the need to dismantle any part of the suspension or driveshaft
Important compatibility info
| Function | Fuel filter |
| Outer diameter | 61 mm |
| Height | 164 mm |
| Inlet Diameter 1 | 8 mm |
| Filter type | In-Line Filter |
| Type | Fuel filter |
| Outlet Diameter | 8 mm |
| Inlet Diameter | 8 mm |
| for OE number | 1K0201051B |
Important compatibility info
| Function | Fuel filter |
| Outer diameter | 61 mm |
| Height | 164 mm |
| Inlet Diameter 1 | 8 mm |
| Filter type | In-Line Filter |
| Type | Fuel filter |
| Outlet Diameter | 8 mm |
| Inlet Diameter | 8 mm |
| for OE number | 1K0201051B |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Function | Suspension Strut Support Mount |
| Type | Suspension Strut Support Mount |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















